Politinės grupės „Renew Europe“ pirmininkas, rumunų politikas Dacianas Ciolosas V. Uspaskichui adresuotame laiške pareiškė, kad jo paskelbto vaizdo įrašo turinys yra visiškai nepriimtinas, kupinas neapykantos ir akivaizdžiai homofobiškas.

„Suteiksiu jums galimybę paaiškinti savo elgesį, bet privalau pareikalauti, kad atsiimtumėte šias nepakenčiamas homofobines pastabas ir atsiprašytumėte tiek visuomenės, tiek savo kolegų „Renew Europe“ grupėje už skausmą, kurį sukėlėte“, – rašė D. Ciolosas laiške, kurio kopiją gavo BNS.

Frakcijos vadovas sakė, kad atsiprašymo ir paaiškinimo laukia iki ketvirtadienio vidurdienio. Pasak D. Cioloso, V. Uspaskicho paaiškinimą frakcijos nariai įvertins kitą pirmadienį, sausio 18 dieną.

D. Cioloso teigimu, nesulaukus paaiškinimo arba frakcijos nariams nusprendus, kad jis nepatenkinamas, bus surengtas balsavimas dėl V. Uspaskicho pašalinimo iš grupės.

Šis laiškas taip pat persiųstas kitiems „Renew Europe“ frakcijos nariams.

Taip frakcijos vadovas reagavo į V. Upaskicho sekmadienį paskelbtą tiesioginę vaizdo transliaciją feisbuke, kur jis niekinamai atsiliepė apie LGBT žmones, vadindamas juos „pedikais“ ir „iškrypėliais“.

„Šiandien kai kuriose Europos valstybėse net pavojinga kalbėti, kad tu natūralios orientacijos atstovas. Aš nenoriu, kad mano pokalbius, laidas komentuotų pedikai visokie, todėl kad tai ne jiems laida šiaip. Aš kalbu apie pedikus, iškrypėlius, tiems kuriems likimas, gyvenimas taip davė yra ne jų kaltė, kad yra kažkoks toks potraukis, kad jis jaučia vyrą rūbuose kaip moteris. Dauguma tokių žmonių nesireklamuoja, bet tie, kurie savo pimpalą įkiša po sijonu ir eina į gatvę, rėkia, yra pedikai, iškrypėliai ir tikrai neturi būti toleruojami tokie dalykai“, – sekmadienį per transliaciją kalbėjo V. Uspaskichas.

Pradėti V. Uspaskicho pašalinimo procedūrą paragino europarlamentarų grupė „Renaissance“, vienijanti E. Macrono partijos narius ir šalininkus „Renew Europe“ frakcijoje.

„Griežčiausiai juos smerkiame ir prašome pradėti pašalinimo procedūrą. Mes remiame LGBTI žmones Europoje“, – teigiama jų pareiškime.

„Renaissance“ socialiniame tinkle pasidalijo europarlamentarės Aušros Maldeikienės įrašu. Europos liaudies partijos frakcijai priklausanti A. Maldeikienė BNS sakė, kad frakcijos „Renew Europe“ atstovai, reaguodami į politikės įrašą socialiniame tinkle, su ja susisiekė ir paprašė V. Uspaskicho kalbos įrašo. Šį įrašą perdavė europarlamentarės A. Maldeikienės padėjėjas.

Seimo Laisvės frakcija pranešė, kad ji taip pat kreipėsi į „Renew Europe“ vadovybę dėl V. Uspaskicho narystės suspendavimo.

„Kreipiausi laišku į „Renew Europe“ frakcijos pirmininką Europos Parlamente D. Ciolosą dėl V. Uspaskicho viešai išsakytų homofobinių pareiškimų. Liberalų frakcija turėtų įvertinti tokį elgesį ir priimti sprendimą dėl V. Uspaskicho narystės sustabdymo frakcijoje“, – BNS atsiųstame komentare teigė Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė.

Su V. Uspaskichu BNS kol kas susisiekti nepavyko.

V. Uspaskichas Lietuvoje neseniai sulaukė kritikos dėl klaidingų pareiškimų, neva mineralinis vanduo gali gydyti nuo koronaviruso. Tyrimą dėl šių pareiškimų atlieka Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.