„Esu ne medikė, tačiau suprantu, kad nelogiška išskirti tik vieną kategoriją – kraujo vėžiu sergančius asmenis, o kitus tiesiog „nurašyti“. Juk onkologai per visą pandemiją garsiai kalbėjo, kad žmonės nedelstų, nebijotų, jei reikia, kovotų ir patektų į onkologines įstaigas. Ir staiga tokiai didelei žmonių kategorijai nesuteikiame galimybės pasiskiepyti. Jie ir toliau sėdės namie ir bijos, o vėžys progresuos“, – piktinosi europarlamentarė.

E. Maldeikienė informavo, jog dėl šio klausimo jau kreipėsi į šalies premjerę Ingridą Šimonytę.

„Teoriškai aš esu vėžiu serganti pacientė, bet praktiškai nebesu tokia pažeidžiama, kad man viskas griūtų ir kovočiau dėl savęs. Tačiau yra begalė žmonių, kurie koronaviruso baimę iškelia aukščiau rūpinimosi kitomis ligomis ir jie privalo turėti galimybę saugiai atsisėsti į viešąjį transportą ir atvykti į Nacionalinį vėžio institutą gauti, pavyzdžiui, chemoterapinį gydymą“, – dėstė politikė.

Europarlamentarė pabrėžė laukianti skiepų ir būtinai besiskiepysianti, kai ateis jos eilė.

Vėžiu sergantiems pacientams svarbu saugiai sulaukti skiepų

Foto: Kauno klinikos


Nacionalinis vėžio institutas (NVI), Lietuvos onkologų draugija (LOD) ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA) kritiškai vertina antradienį pristatytą prioritetinių grupių vakcinacijai nuo COVID-19 sąrašą, kuriame neįrašyti onkologinėmis ligomis sergantys pacientai.

„Šioje masinės vakcinacijos nuo COVID-19 situacijoje visi esame pirmą kartą. Esant tokiai sudėtingai pandemijos situacijai mūsų šalyje didžiausias rūpestis lieka pažeidžiamiausių pacientų grupės. Kada, kaip greitai ir kaip joms pagelbėti.

Specialistai, dirbantys su onkologine liga sergančiu pacientu, visi nuolat atidžiai sekame naujausią informaciją apie COVID-19 ir vakcinavimo naujienas. Nėra abejonių, kad šiuo metu pacientai, aktyviai besigydantys vėžį, pagal jau aprašytas užsienio šalių patirtis ir praktikas priskiriamas rizikos grupei sirgti sunkesnėmis COVID-19 ligos formomis su blogesnėmis ligos išeitimis. Tad ir rūpestis jais yra lygiai toks pat svarbus ir neatidėliotinas kaip ir kitoms didžiausios rizikos pacientų grupėms, esančiomis skiepų prioriteto sąraše.

Dabar, kai Lietuvą pasiekia pirmosios vakcinos nuo COVID-19 siuntos, dėliojant vakcinavimo prioritetus labai svarbu, kad šiuo metu aktyviai gydomiems onkologiniams ligoniams vakcinavimas būtų pradėtas kuo skubiau, neatidėliojant, nes laiko faktorius šiai ligonių grupei yra ypač negailestingas“, – pabrėžia NVI specialistai.

Suprantama, kad esant ribotam vakcinos kiekiui pirmiausiai skiepijamos pažeidžiamiausios grupės. Visgi nesutinkama, kad onkologiniai pacientai nėra priskirti šiai kategorijai.

Daugelio šalių patirtis rodo, kad vėžiu sergantys pacientai nėra imlesni virusui, tačiau šiai imunosupresuotų pacientų grupei būdingas didesnis COVID-19 ligos komplikacijų ir mirčių nuo COVID-19 dažnis. Europos ir Amerikos tyrėjų atlikti didelių imčių tyrimai parodė, kad sergant vėžiu sunki COVID-19 ligos eiga pasireiškia maždaug ketvirtadaliui pacientų.

Išskirtinai sunkiai COVID-19 pasireiškia plaučių vėžiu sergantiems pacientams. TERAVOLT tyrime dalyvavo virš tūkstančio plaučių vėžiu sergančių pacientų iš viso pasaulio ir, deja, nuo COVID-19 ligos mirė trečdalis. Įprastas populiacinis sunkios eigos COVID-19 ligos dažnis yra apie 5 proc. nuo visų infekuotų atvejų. Akivaizdu, kad dėl sunkesnės infekcinės ligos eigos vėžiu sergantys pacientai turėtų būti skiepijami pirmumo tvarka.

Foto: Kauno klinikos

Kokia kitų šalių taktika? Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) prioriteto tvarka rekomenduoja skiepyti medikus ir vyresnio amžiaus gyventojus. Vėžiu sergantys pacientai, neišskiriant onkologinės ligos tipo, siūlomi skiepyti antruoju prioritetu.

JAV pirmiausiai skiepijami medicinos darbuotojai (1a prioritetas), vėžiu sergantys pacientai ir visi vyresni nei 65 metai (1b prioritetas). Australijoje medikai, vyresnio amžiaus gyventojai bei sergantieji sunkiomis lėtinėmis ligomis, įskaitant vėžį, priskirti 1 prioritetui.

Jungtinėje Karalystėje ir Prancūzijoje prioritetas 1 skirtas vyresnio amžiaus gyventojams, o sergantieji vėžiu skiepijami pagal 2-ą prioritetą. Belgija, Liuksemburgas, Švedija pirmiausia skiepija visus sergančius vėžiu ir medikus, o Vokietija skiepų pirmo prioriteto grupei priskiria pacientus, kurių nepaskiepijus gresia rimtas sveikatos būklės pablogėjimas ar mirtis. Nė viena šalis neskirsto onkologine liga sergančių pacientų į grupes pagal ligą, visų jų rizika susirgti letalia COVID-19 forma yra gerokai didesnė nei bendros populiacijos.

Apžvelgėme Europos medikamentinės onkologijos (ESMO) ir Amerikos klinikinių onkologų (ASCO) draugijų rekomendacijas, kuriose primenama, kad kiekvienas pacientas ir jam skirtas gydymas yra unikalūs, tad ir COVID-19 skiepų poveikis gali skirtis. Idealiu atveju prieš skiepus vėžiu sergantis pacientas, ypač esantis aktyvaus gydymo etape, turėtų pasikonsultuoti su gydytoju onkologu ar šeimos gydytoju dėl tinkamiausio skiepų laiko ir galimų sąveikų su vėžio gydymu.

Diskutuojama dėl vakcinos efektyvumo onkologiniams pacientams, esantiems aktyvioje gydymo fazėje, kai neretai sumažėja imuninės sistemos ląstelių kiekis bei imuninio atsako efektyvumas. Tikėtina, kad tokioje būklėje vakcinos poveikis gali būti silpnesnis, nors tą patvirtinančių tyrimų kol kas nėra.

Specialistai remiasi gripo vakcinos tyrimais, kurie parodė, kad sezoninio gripo skiepai aktyviai gydomiems onkologiniams pacientams nebuvo mažiau efektyvūs nei kitiems tyrimo dalyviams. Išimtimi galėtų būti kraujo vėžiu sergantys pacientai, kurie gydomi B ląsteles slopinančiais preparatais ar kuriems atliekama kaulų čiulpų transplantacija. Jiems skiepas aktyvaus gydymo etape nerekomenduojamas.

Šiuo metu vėžiu sergantiems pacientams svarbu saugiai sulaukti skiepų. Tai išties nelengva, kai į gydymo įstaigas reguliariai tenka vykti viešuoju transportu, o kertant savivaldybių ribas nuolat reikia informuoti apie savo sunkią ligą.

Vėžys – liga, kurios diagnostika ir gydymas COVID-19 pandemijos metu tapo dideliu iššūkiu. Jei iki šiol Lietuvos mirtingumo nuo vėžio rodikliai Europoje buvo vieni prasčiausių, tai po pandemijos galime atrodyti dar blogiau. Mūsų šalis matyt bus vienintelė šalis pasaulyje, kur vėžiu sergančys pacientai atsidūrė COVID-19 skiepų prioritetų sąrašo pabaigoje.