„Konstitucija privalo būti gerbiama, o didžiausia atsakomybė tenka pagrindinėms šalies valdžios institucijoms, kurios turi rodyti pavyzdį. Konstitucinio Teismo teisėjų rotacija turi įvykti numatytu metu“, – teigiama prezidento atstovo spaudai Antano Bubnelio Eltai perduotame komentare.

Antradienį Seimui buvo planuojama pateikti Giedrės Lastauskienės, Andriaus Kabišaičio ir Algio Norkūno kandidatūras eiti Konstitucinio Teismo teisėjų pareigas. Tačiau KT teisėjų pateikimas buvo išbrauktas iš antradienio Seimo plenarinio posėdžio darbotvarkės.

V. Čmilytė-Nielsen: KT teisėjų paskyrimo klausimas atidėtas saugant Seimo narių sveikatą

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad trijų naujų Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų skyrimo procedūros antradienį buvo atidėtos saugant Seimo narių sveikatą, trumpinant gyvų Seimo plenarinių posėdžių trukmę.

V. Čmilytė-Nielsen sakė, kad kitą savaitę Seimas planuoja posėdžiauti nuotoliniu būdu, o pagal Seimo statutą, dėl KT teisėjų skyrimo turi būti rengiamas slaptas balsavimas, kuris gali vykti tik gyvai. Todėl, pasak Seimo vadovės, KT teisėjų paskyrimai nekeliami į pavasario sesiją.

„Siektume, kad ketvirtadienį rytinis posėdis būtų paskutinis gyvas posėdis, kad baigtume gyvus posėdžius ketvirtadienį iki pietų (...) Jei norėtume baigti visą procedūrą dėl KT teisėjų, mums reikėtų gyvai rinktis ne tik ketvirtadienį po pietų, bet ir kitą antradienį“, – seniūnų sueigoje sakė Seimo pirmininkė.

ELTA primena, kad prezidentas Gitanas Nausėda į KT teisėjas teikia Seimo jau kartą atmestą advokatės G. Lastauskienės kandidatūrą, o Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininkė į šias pareigas siūlo teisėją A. Norkūną.

Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen siūlo paskirti Konstitucinio Teismo teisėju Seimo kanceliarijos Teisės departamento vadovą A. Kabišaitį. Buvęs Seimo vadovas Viktoras Pranckietis A. Kabišaičio kandidatūrą ketino teikti jau darbą baigusiame Seime.

Konstitucinį Teismą sudaro 9 teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai. Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Kandidatus teikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas.

Pavasarį Seimas atmetė visus tris teiktus kandidatus į KT teisėjus. Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo, teisėjo Gedimino Mesonio ir teisėjo Vyto Miliaus kadencija baigėsi 2020 metų kovo 19 dieną.