„Kibernetinę ataką vakar patyrė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras – gavo laiškų su užkrėstais zip priedais. Kurį laiką neveikiantis NVSC paštas gali apsunkinti jo darbą ir informacijos teikimą bei gavimą“, – rašo ministras.

Jis ragina neatidarinėti neaiškių laiškų priedų, kurie gali užkrėsti kompiuterius.

NVSC atstovė Austina Vžesniauskaitė BNS sakė, jog elektroninis centro paštas trečiadienio rytą dar neveikia ir tai apsunkina centro darbą.

„Elektroninis paštas kol kas dar neveikia, žiūrima dėl kitų informacinių sistemų. (...) Iš esmės tai viena bendravimo priemonių, duomenų kaupimas sudėtingas dabar, kiekviena minutė mums labai brangi, tai tos kelios valandos tikrai labai sutrukdys darbą“, – sakė NVSC atstovė.

Išsamesnę informaciją apie incidentą Nacionalinis kibernetinio saugumo centras žada pateikti vėliau trečiadienį.

Užkrėstus laiškus gavo ir kelios savivaldybės

Krašto apsaugos ministerija (KAM) praneša, kad virusu „Trojan.Emotet“ užkrėstus laiškus gavo ir kelios savivaldybės.

„Laiškų adresatams atidarius užkrėstus laiškus, virusas pateko į vidinius institucijų tinklus. Užkrėsti kompiuteriai, atsisiuntę papildomas bylas, pradėjo siuntinėti netikrus laiškus ar dalyvauti kitokio pobūdžio kenkėjiškoje veikloje“, – rašoma KAM pranešime.

NVSC turimais duomenimis, tokius netikrus NVSC siųstus laiškus gavo Lietuvos Respublikos Vyriausybės, ministerijų atstovai, taip pat asmenys, su kuriais NVSC specialistai bendravo vykdydami epidemiologinę diagnostiką.

„Įspėjame, kad ne visais atvejais platinamą kompiuterinį virusą gali sulaikyti organizacijų naudojamos apsaugos sistemos, nes kenkėjiškas kodas būna platinamas įvairiais būdais, pvz., suarchyvuotas, apsaugotas slaptažodžiu, o pats slaptažodis įrašytas laiške. Tokiu būdu pasiekę laiškai reikalauja vartotojo veiksmų: atidaryti failą, išarchyvuoti jį su slaptažodžiu. Todėl rekomenduojame visiems el. pašto sistemų valdytojams patikslinti savo apsaugos taisykles ir filtrus“, – teigia NKSC direktorius Rytis Rainys.

Siekiant sustabdyti tolimesnį viruso plitimą, antradienį buvo laikinai apribotas NVSC elektroninio pašto veikimas. Įstaigos informacinių technologijų specialistai, kartu su Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ir Kertinio valstybės telekomunikacijų centro specialistais deda pastangas pašalinti virusą, kad būtų galima saugiai atkurti NVSC el. pašto veiklą.

Tai jau antroji didelė užkrėstų laiškų banga šį rudenį, kurią fiksavo Nacionalinis kibernetinio saugumo centras. Pirmasis bandymas panaudojant „Trojan.Emotet“ virusu užkrėstus laiškus buvo fiksuotas šių metų spalio mėnesį.

NKSC primena, kad vartotojai, norėdami apsaugoti savo kompiuterį nuo kenkėjiškų virusų turėtų nuolatos atnaujinti naudojamas apsaugos sistemas, periodiškai atlikti pilną kompiuterio patikrą nuo virusų, nuolatos įdiegti naujausius operacinės sistemos ir naudojamų programų atnaujinimus ir nespausti įtartinų ar neaiškių nuorodų, gautų su elektroniniais laiškais ar rastų įtartino turinio tinklalapiuose.

Kenkėjišką „Trojan.Emotet“ virusą pašalina pašalina daugelis antivirusinių programų.