„Šiuo metu yra pasakyta, kad emigrantai, grįžę į Lietuvą ir apsistoję negali judėti po Lietuvą – jiems yra taikomi tokie pat ribojimai, kaip ir visiems. Pirmadienį mes turėsime Vyriausybės ekstremalių situacijų komisiją, kurioje mes apibendrinsime praktiką ir patirtį šio savaitgalio. Ir įsivertinę tai mes priimsime tam tikrus sprendimus“, – tvirtino A. Bilotaitė.

Anot jos, tiksliau ribojimų efektyvumą bus galima įvertinti tik po dviejų savaičių stebint sergamumo rodiklius.

Ji taip pat pripažino, jog savaitės pradžioje optimistiškai stebint mažesnį mobilumą jis vėliau išaugo, o per visą ribojimų laiką nuo praėjusios savaitės trečiadienio policija jau nepraleido 21 tūkst. automobilių.

Ministrė tikisi, kad prieš Naujuosius žmonės jau bus susitaikę su judėjimo ribojimais ir į kitas savivaldybes vyks mažiau.

„Aš tikiuosi, kad visa mūsų visuomenė, žmonės jau bus labiau pripratę prie šitų ribojimų. Jau šiandieną kalbantis su pareigūnais tapo akivaizdu, kad žmonės važiuoja pasiruošę, turi reikiamus dokumentus“, – žurnalistams sakė ji.

A. Bilotaitė taip pat atkreipė dėmesį, jog pareigūnai pareigūnai išrašė apie 600 pažeidimų protokolų ir tai, anot jos, rodo, kad siekiama geranoriškai paaiškinti žmonėms ribojimų tikslą „saugoti gyvybes ir sveikatą“.

Politikė dar kartą pabrėžė, jog nemažėjant gyventojų judėjimui bei toliau augant susirgimų skaičiams „negalėsime kalbėti apie jokį atlaisvinimą“. Ji sako, kad ministerija su policija yra parengusi „kitą planą“, jei situacija negerės ir prireiks griežtesnių ribojimų, bet jo nedetalizavo.

Generalinis policijos komisaras Renatas Požėla tvirtino, kad su didžiąja dalimi gyventojų pavyksta susitarti taikiai ir pažeidimų protokolai išrašomi tik kaip kraštutinė priemonė tiems, kurie turi „ypatingą požiūrį į draudimus ir į mus“.

Policijos vadovas tvirtina, kad šventėms į Lietuvą grįžusiems emigrantams galioja „tos pačios taisyklės“, tačiau neturintiems registracijos vietos taikomas „protingumo kriterijus“ ir jie įleidžiami, pavyzdžiui, pas tėvus.

„Bet tai yra tikrai ne kažkokios išimtys, bet tos pačios tvarkos, kurios taikomos ir gyventojams (...). Aš manau, kad didžioji dalis sąmoningų mūsų tautiečių, kurie gyvena ir dirba užsienyje, vis tiktai šiuo metu išgirsta pasakymą „lik namuose“ ir jie lieka, – tikino jis.

Kūčių vakarą nepraleido 3,5 tūkst. asmenų

Primename, kad stipriai pablogėjus pandeminei situacijai Lietuvoje, šventiniu laikotarpiu nuo gruodžio 16 d. visoje šalyje buvo įvesti griežtesni karantino ribojimai. Vienas iš jų – judėjimo ribojimas tarp savivaldybių nuo gruodžio 16 d. iki sausio 3 d.

Penktadienio rytą policija pranešė, kad Lietuvai praėjusią parą pasitinkant Kūčias dėl galiojančio draudimo vykti į kitas savivaldybes patikros postuose policija nepraleido beveik 3,5 tūkst. automobilių.

„Iš viso buvo neįleistos 3444 transporto priemonės“, – BNS penktadienį sakė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.

Pasak jo, iš viso nuo praėjusios savaitės vidurio, kuomet buvo įvesti judėjimo ribojimai, postuose apgręžtos jau 21 264 transporto priemonės. Pareigūnai už karantino suvaržymų nesilaikymą surašė 83 protokolus, aštuonis iš jų – už judėjimo tarp savivaldybių pažeidimus.

Pasak R. Matonio, daugiausiai surašyta protokolų už daugiau nei vieno šeimos ūkio kontaktus.

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, Vyriausybė iki sausio 3 dienos uždraudė judėjimą tarp savivaldybių be būtino reikalo. Masiškai tikrinti vykstančius automobilius policija nutarė savaitgaliais ir švenčių dienomis. Policija ragina keliaujančius gyventojus pateikti dokumentus, įrodančius teisę judėti. Žmonėms keliauti galima darbo tikslais, vykstant pas gydytoją ar į laidotuves. Automobiliu gali važiuoti ne daugiau dviejų asmenų arba drauge gyvenantys asmenys.