Kaip pranešė Kalėjimų departamentas, „žiniasklaidoje pasirodę vaizdai apie psichotropinių medžiagų vartojimą Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje ir visa situacija yra žinoma Kalėjimų departamentui“.

Anot pranešimo, už įkalinimo įstaigų veiklą atsakinga teisingumo ministrė ir Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas sutarė, kad problemą dėl svaigalų vartojimo atvirojoje kolonijoje reikia spręsti iš esmės.

„Problemos įkalinimo įstaigose, kurios kartas nuo karto yra garsiai nušviečiamos viešumoje, nėra naujiena. Šiandien greitų ir kardinalių sprendimų nebus ir būtų naivu to tikėtis – turime išanalizavę identifikuoti didžiausias bėdas, kokios jos bebūtų – svaiginimasis įkalinimo įstaigose, užimtumas ar tiesiog vizijos nebuvimas. Ieškodami sprendimų turime labai daug dėmesio skirti ir psichologinei bei psichinei sveikatai – tiek nuteistųjų, kurie elgiasi nekorektiškai, tiek pareigūnų, kurie kasdien su tuo susiduria. Matau tik vieną kelią – maksimalų atvirumą ir nuoseklų pokytį, paremtą aiškia strategija“, – pranešime cituojama E. Dobrovolska.

„Situacija mūsų įstaigose reikalauja sisteminių ir kompleksinių sprendimų. Kalbu ne tik apie tokių atvejų fiksavimą ir prevenciją. Reikalinga keisti pačią bausmės atlikimo modelio koncepciją ir tie darbai jau vyksta. Artimiausiu metu visuomenei pristatysime naujo modelio, orientuoto į efektyvią resocializaciją, viziją. Džiugu, kad turime Teisingumo ministerijos vadovybės palaikymą ir situaciją matome vienodai“, – Kalėjimų departamento direktorius V. Kulikauskas pritarė, kad bausmių vykdymo sistemai pokyčiai yra būtini.

Kaip pažymi departamentas, šiuo metu Pravieniškių atviroji kolonija ir visa bausmių vykdymo sistema susiduria su dideliais iššūkiais dėl 2020 metų liepą pasikeitusio teisinio reglamentavimo. Nuteistieji, atitinkantys Bausmių vykdymo kodekso 90 str. nuostatas, automatiškai yra nukreipiami į atvirąją koloniją, nėra vertinamas jų nusikalstamo elgesio rizikos dydis. Čia patenka žmonių, turinčių ir galiojančių drausminių nuobaudų, linkusių į šiurkštų elgesį, keliančių pavojų ne tik atvirosios kolonijos darbuotojams, bet ir visuomenei.

„Dauguma jų turi priklausomybę alkoholiui ar kitoms psichiką veikiančioms medžiagoms. Įstaigoje yra siūlomos reabilitacinės programos, vyksta anoniminių alkoholikų ir narkomanų užsiėmimai, kai kurie yra gydomi metadonu. Tačiau dauguma asmenų į atvirąja koloniją atvyksta trumpoms bausmėms – 4 ar 5 mėnesiams – tikėtis, kad per tokį trumpą laiką šie asmenys pasidarys išgydyti, būtų naivu“, – pranešime nurodoma, kad įstaigos administracija nuolat vykdo įvairias prevencines priemones, bet jos yra tik trumpalaikės, būtina ieškoti sisteminių sprendimų šiai situacijai spręsti.

Delfi ketvirtadienį paskelbė skandalingus ir didelio visuomenės dėmesio sulaukusius vaizdo įrašus, kuriuose užfiksuoti nuo narkotinių medžiagų apsvaigę nuteistieji. Ketvirtadienį nei Kalėjimų departamentas, nei Pravieniškių pataisos namai kalinių paviešintų įrašų nekomentavo – įkalinimo įstaigos vadovas Dainius Sušinskas iš pradžių Delfi paprašė peržiūrėti įrašus, o kai juos gavo, atsakymų taip ir nepateikė.

„Nuteistieji ir toliau svaiginasi psichotropinėmis medžiagomis, tokie vaizdai jau tapo pataisos namų kasdienybe – pareigūnai į šią situaciją nebereaguoja, kartais tik dėl akių vieną kitą nubaudžia“, – sakė vienas nuteistųjų, iki šiol pataisos namuose atliekantis jam teismo skirtą bausmę už įvykdytą nusikaltimą.

Anot jo, dėl savadarbių psichotropinių medžiagų, kurias kaliniai vadina „kobra“ ir „chimke“, vartojančių nuteistųjų kenčia ir tie, kurie neturi žalingų įpročių – prižiūrėtojai kaltina, kad jie nepraneša apie apsvaigusius „draugus“, taip pat atlieka kratas, ieškodami draudžiamų daiktų.

Tačiau, anot vaizdo įrašais pasidalinusio nuteistojo, tokia situacija yra ne tik uždarose gyvenamosiose zonose, bet ir atvirojoje kolonijoje, kurioje bausmę atliekantys nuteistieji be apribojimų dienos metu gali išeiti už pataisos įstaigos teritorijos, taip pat savaitgaliais išvykti į namus.

„Tikras košmaras yra atlikti bausmę šalia tokių kalinių“, – prisipažino nuteistasis.

Jo teigimu, nors pataisos namuose dirbantys pareigūnai jiems įtarimų sukėlusius nuteistuosius tikrina greitaisiais testais, tačiau kaliniai gerai žino, kaip galima juos „apeiti“.

„Tie, kurie vartoja nuolat, visada su savimi turi citrinos, kuri pakeičia rezultatus, o daugumai atlikti testai būna neigimi, nes „kobros“ nerodo – tai chemija, kuri laikinai smegenyse pristabdo deguonies kiekį“, – sakė vyras.

Jo Delfi atsiųstuose vaizdo įrašuose yra užfiksuoti trys nuteistieji, galimai apsvaigę nuo „kobros“ ar kitų stiprių psichotropinių medžiagų.

„Šie įrašai padaryti prieš kelias dienas“, – patikino vyras.

Viename įraše nufilmuotas veido kaukę dėvintis nuteistasis, kuris guli prie pat atvirosios kolonijos posto esančioje sporto aikštelėje ant treniruoklio ir garsiai dejuoja. Vyras net negali atsisėsti, bet kai tai pabandė padaryti, iškart nukrito ant grindinio. Tuo metu pro šalį ėjo viena moteris (Kalėjimų departamentas patikslino, kad ji, kaip buvo spėjama, yra ne įkalinimo įstaigos darbuotoja, greičiausiai medikė, o nuteistoji), kuri šokiruojantį vaizdą stebinčius nuteistuosius paragina nugriuvusį kalinį pakelti.

„Nu pakelkit jūs jį“, – atrodo, nė kiek nedramatizuodama šios situacijos, sako moteris.

Beje, ši vieta, kurioje nufilmuotas galimai nuo psichotropinių medžiagų nuteistasis, yra filmuojama įkalinimo įstaigoje įrengtomis kameromis, tačiau teritoriją stebintys pareigūnai arba šio vaizdo nematė, arba – tiesiog į jį nereagavo.

Kitas vaizdo įrašas padarytas nuteistųjų gyvenamųjų patalpų rūbinėje – ant grindų besivoliojantis nuteistasis raitosi į visas puses ir kaukia lyg išprotėjęs. Prie jo priėjęs kitas nuteistasis pasijuokia, kad šiam nereikėjo svaigintis, o paskui bando apsvaigusį nuteistąjį nuraminti.

Dar kitas įrašas buvo nufilmuotas tualete – prie kabinos ant kelių atsiklaupęs ir rankomis į grindis pasirėmęs kalinys garsiai dūsauja, bando atsistoti, bet jam niekaip nepavyksta.

„Tai visada vyko, vyksta ir vyks, kol iš pagrindų nebus pakeisti pataisos namų darbuotojai, nes jie tokią situaciją toleruoja, – sakė vaizdo įrašais pasidalinęs nuteistasis. – „Kobra“ svaiginasi daug nuteistųjų – net pareigūnų informatoriai, jų draugai, kurie turi neliečiamybę.“


Šokiruojantys nuo „kobros“ apsvaigusių kalinių įrašai yra skelbiami ir dokumentiniame filme „Pravieniškių mafija“. Anksčiau Pravieniškėse dirbusi slaugytoja Rūta Baltušytė-Sakalauskienė neslėpė, situacijos, kai reikėdavo suteikti pagalbą nuo „kobros“ apsvaigusiems nuteistiesiems, ilgam įstrigo į atmintį.

„Būna, atneša žmogų, kuris yra kaip zombis – tokio siaubo akyse nesu mačiusi: jis slepiasi, lenda po stalu, rėkia, tas rėkimas yra baisus, jis turbūt mato tai, ko mes neįsivaizduojame, – pasakojo R. Baltušytė-Sakalauskienė. – Tokioje situacijoje turi tiesiog išlaukti – nuo valandos iki šešių, kartais ir iki aštuonių valandų. O kai būna apsinuodijimas ir žmogus neberėkia, turi užtikrinti gyvybines funkcijas, konkrečiu atveju sprendi, kaip elgtis toliau.“

Kalėjimų departamentas ketvirtadienį pranešė, kad trečiadienio vakarą Pravieniškių pataisos namų Antrajame sektoriuje mirė dar vienas nuteistasis – esą jam staiga pasidarė bloga. Ar šis nuteistasis galėjo mirti nuo psichotropinių medžiagų, kol kas neaišku.

„Kol neatliktas kūno tyrimas, atsakyti, kokia mirties priežastis, yra sunku – nuteistasis buvo pozityvus, išorinių smurto žymių nestebima“, – nurodė Pravieniškių pataisos namų vadovas D. Sušinskas.