Ilgamečio Panevėžio juvelyro dirbtuvėse tuščia, ant durų kabo spyna.

„Penktadienį atsisveikinome ir viskas, pirmadienį jo jau nebuvo darbe“, – „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistams sakė kolega juvelyras Tomas Petrauskas. Po savaitės pasiekė žinia, kad ilgametis kolega mirė nuo koronaviruso.

„Nebuvo ligotas žmogus, aš 30 metų jį pažįstu ir sergančio neprisimenu“, – tikino T. Petrauskas.

Šalyje kasdien vien nuo koronaviruso miršta keliasdešimt žmonių.

Panevėžyje ritualines paslaugas teikiančios įmonės vadovė sako, per porą veiklos dešimtmečių tai įtempčiausias laikas. Darbo krūvis išaugo trečdaliu.

„Mes tiesiog fiziškai, galima sakyti, nebeapžiojam visko tiek, kiek reikia padaryti. Ko gero, susidėjo visa tai, kad žmonės nesilankė pas gydytojus, ligoninėse buvo kažkokie židiniai. Mes tai tikrai labai smarkiai pajutome“, – sakė laidojimo namų „Ramybės takas“ vadovė Silvija Talačkienė.

S. Talačkienė
Foto: Lrytas.lt

Laidojimo paslaugas teikiančių įmonių atstovai teigia, kad kartais artimiesiems tenka ir palaukti atsisveikinimo su mirusiuoju.

„Mes turime 3 šaldytuvus ir visi pilni, kartais net eilė susidaro, štai tokia situacija. Labai daug žmonių yra kremuojama, Kėdainiuose dirba tik viena linija, kuri buvo visai sugedus, tada mes veždavome žmones kremuoti į Rygą, bet ten vėl milžiniškos eilės“, – sakė laidojimo namų „Grauduva“ direktoriaus pavaduotojas Raimondas Pankevičius.

„Žmonės yra ir išvažiavę, ir serga, turėjom tokių atvejų, kad tiesiog visa giminė serga arba po karantino“, – apie sudėtingą situaciją pasakojo S. Talačkienė.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis per pastarąsias savaites Lietuvoje fiksuotas rekordinis mirčių skaičius.

Patikslinimas 2020 12 20

„Lietuvos krematoriumo“ direktorius Bernardas Vilkelis Delfi atsiųstame komentare rašo: „Lietuvos krematoriumas dirba pilnu pajėgumu – abi linijos veikia planingai ir be jokių sutrikimų, mes įvykdome visus įsipareigojimus laidojimo namams. Dirbame visą parą, per savaitę atliekame iki 200 kremacijų. Per trečią ketvirtį, palyginus su pernai, mes atlikome 45 proc. daugiau kremacijų“.

Anot ritualinių paslaugų įmonės vadovės, būna ir taip, kad nelieka net kam palaidoti mirusiojo. Specialiai įrengtoje spintoje saugomos urnos su mirusiųjų pelenais, kurių šiuo metu artimieji negali pasiimti.

Ritualines paslaugas teikiančios įmonės tvirtina, kad situacija itin sudėtinga
Foto: Lrytas.lt

„Šitos pastarosios dvi savaitės išsiskyrė tuo, kad mirė daugiausiai žmonių per visas savaites, lyginant penkerius metus ar net 10 metų. Iš viso mirė daugiau nei 1000 žmonių. Vidutiniškai per savaitę šalyje miršta apie 800 žmonių“, – sakė Statistikos departamento atstovė Vilma Malinauskienė.

Remiantis statistiniais duomenimis, nors daugėja mirčių nuo koronaviruso, visgi daugiausia žmonių gyvybių Lietuvoje pasiglemžia kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai.