„Tai tikrai svarbus kausimas, reikia įvertinti, kokį mes lygį pasiekėme su medikų algomis. Medikų atlyginimai buvo didinami pastaruosius keletą metų ir augo pakankamai ženkliai“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė S. Krėpšta.

„Reiktų atlikti analizę, ar visose gydymo įstaigose tas augimas įvyko faktiškai, nes tam tikrų netolygumų buvo matyti prieš pusmetį, ir viską pasvėrus priimti pakankamai pamatuotą sprendimą“, – pažymėjo patarėjas.

Pasak prezidento atstovo, sprendimą dėl medikų atlyginimų turėtų priimti naujoji Vyriausybė bei Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), aptarusi klausimą su socialiniais partneriais.

2021 metų biudžete kol kas nenumatyta lėšų didinti medikų atlyginimus. Sveikatos apsaugos ministerija nurodo, kad pagal susitarimą medikų algų didinimas buvo suplanuotas iki 2020 metų.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sako, jog pandemijos metu medikų atlyginimai turi būti didinami, todėl nauja Vyriausybė ir Seimas turės dėl to sutarti.

„Numatyti pinigai atlyginimus mokėti tik tokius, kiek jie padidinti šiais metais. Nenumatyta didinti medikų atlyginimus kitais metais. (...) Medikų indėlis mūsų visų gerovei yra pats svarbiausias ir didžiausias. Todėl pandemijos metu medikų atlyginimai negali nedidėti. Dabar jau naujosios Vyriausybės sutarimas, kiek, kaip ir kada“, – BNS teigė M. Majauskas.

SAM BNS patvirtino, kad pagal kolektyvinių derybų susitarimą medikų algų didinimas buvo suplanuotas ne vėliau kaip iki šių metų, o 2021 metais numatomos tik papildomos lėšos tęstinumui užtikrinti.

„Šių metų balandį dar kartą padidintas asmens sveikatos priežiūros paslaugų finansavimas (skirta 130 mln. eurų PSDF rezervo lėšų) ir su gydymo įstaigomis už suteiktas paslaugas atsiskaitoma taikant padidintas jų bazinių kainų balo vertes (sudarytos galimybės gydymo įstaigoms didinti darbuotojų darbo užmokestį). Todėl 2021 metų PSDF biudžeto projekte numatomos papildomos lėšos šių įsipareigojimų tęstinumui užtikrinti“, – BNS pateiktame atsakyme tvirtina SAM.

BNS per savaitę negavo konkretaus SAM atsakymo, kiek lėšų medikų algoms numatyta 2021-ųjų PSDF biudžete.

„PSDF biudžete atskiros medikų atlyginimų eilutės nėra. Gydymo įstaigos finansuojamos atsiskaitant už suteiktas sveikatos priežiūros paslaugas. Kokią dalį gautų pajamų skirti medikų atlyginimams, sprendžia pačios gydymo įstaigos“, – teigiama ministerijos atsakyme.

SAM taip pat nurodė, kad kadenciją baigiančios Vyriausybės parengtame 2021 metų PSDF biudžeto projekte sveikatos priežiūros išlaidos sieks 264 mln. eurų. Fondo pajamos kitąmet turėtų sudaryti 2,4 mlrd. eurų, arba 2,8 proc. daugiau negu 2020 metais.

SAM teigimu, pagal 2017 metų susitarimą su medikų profsąjungomis vidutinis gydytojų atlyginimas iki antrojo šių metų pusmečio pradžios turėjo būti ne mažesnis kaip trys vidutiniai darbo užmokesčiai (VDU) – 3250 eurų (prieš mokesčius), o slaugytojų – ne mažesnis kaip 1,5 VDU – 1625 eurų.

SAM teigimu, šių metų liepą gydytojų vidutinis darbo užmokestis siekė 3158 eurus (iki mokesčių), o slaugytojų – 1623 eurus.