Krenta medikai

Kėdainių ligoninėje ir PSPC dalis medikų – serga. Daugiau sergančiųjų ligoninėje, nes ten visos paslaugos teikiamos kontaktiniu būdu.

„Kėdainių ligoninėje iš viso susirgę buvo 62 darbuotojai, 23 laikomi pasveikusiais, 39 vis dar serga. 20 žmonių yra saviizoliacijoje.

Kėdainių PSPC situacija kiek geresnė, nors susirgimų taip pat yra. Nuo lapkričio pradžios susirgo 16 medikų, į darbą grįžo jau 6 darbuotojai“, – informavo savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas pabrėžė, kad medikams skirtų apsaugos priemonių jie netaupo, tačiau jos naudojamos pagal SAM nustatytus lygius.

Medikai, dirbantys su koronavirusu sergančiais pacientais, dėvi FFP3 respiratorius, tačiau kitur medikai dėvi tik medicinines kaukes bei vienkartinius chalatus.

Nėra vietų mirusiems

Paaiškėjo, kad dažnas atvejis, jog mirusiojo šeimos nariai – patys serga arba yra saviizoliacijoje. Ligoninė sulaukia prašymų laikyti kūnus savaitę ar net ilgiau, tačiau ligoninė neturi tam pajėgumų.

Susidurdami su išaugusiais mirčių skaičiais, jie sukasi, kaip gali – įskaitant ir netinkamą palaikų laikymą.

„Problema šiuo klausimu mums yra labai didelė. Turime tik 4 vietas šaldytuvuose, o gyventojai kartais reikalauja, kad mes mirusįjį laikytume savaitę ar 10 dienų. Bet mes negalime to daryti, galų gale – tai ne mūsų funkcija.

Praėjusį pirmadienį buvo 8 mirusieji. Keturi buvo laikomi tinkamomis sąlygomis, o kiti keturi... tiesiog ant grindų. Mes neturime teisės laikyti žmogaus ant grindų, bet mes neturime ką daryti. Artimieji dažnai sako, kad būtinai kremuoti nori kūną, na, bet ką mums daryti?“, – kalbėjo ligoninės vadovas.

Jis pridūrė, kad jei kas galėtų jiems padėti šioje situacijoje, pagalbą jie mielai priimtų. Dalį kūnų laikinai saugoti galėtų krašte veikiančios laidojimo paslaugų įmonės.

Viliamasi, kad Kėdainių krematoriume greitu metu paleidus veikti ir antrąją kremavimo liniją, tokia problema bent kiek sumažės.

Dirbs antra pamaina

Mobilųjį tyrimų punktą Kėdainiuose kuruojančios PSPC vadovė Audronė Rimkevičienė sakė, kad tiek tyrimų skaičius, tiek teigiamų atsakymų skaičius – itin dideli. Šeštadienį visą dieną norintieji išsitirti bus priimami kas 3 minutes, visos vietos yra užimtos.

„Per ketvirtadienį mobiliajame punkte paimti 149 tyrimai, iš jų 40 buvo teigiami. Per visą tą laiką, kiek dirbame, 43 užsiregistravę į punktą asmenys neatvyko. Neaišku, kokios to priežastys.

Svarbu tai, kad šeštadieniui yra užregistruota pilna pacientų, sekmadieniui taip pat.

Panašu, kad pradėsime dirbti dviem pamainomis, nes poreikis itin didelis“, – kalbėjo A. Rimkevičienė.

Ką pažadėjo, to negavo

S. Skauminas pabrėžė, kad jei ne savivaldybės iniciatyva dar pavasarį nupirkti du dirbtinės ventiliacijos aparatai, dabar ligoninė neturėtų jokių galimybių gelbėti sunkius pacientus.

SAM pažadėjo mūsų krašto ligoninei vieną plaučių ventiliavimo aparatą, bet ir nuolat prašanti jo ligoninė niekaip negauna.

„Kiek mums žinoma, tas aparatas gali atvykti už kokio mėnesio. Kovidinis skyrius dirba nuo lapkričio 7 dienos – SAM žadėto aparato dar nėra.

Susisiekus su vežėjais buvo atsakyta, kad nėra kažkokių detalių, – kalbėjo ligoninės vadovas pridurdamas, kad tai ne pirma ministerijos kliurka. – Pavasarį buvome gavę 10 gyvybinių funkcijų stebėjimo monitorių.

Paaiškėjo, kad jie neskirti Europos rinkai, naudoti jų neįmanoma, tad pragulėjo sandėliuose visą vasarą. Rudenį susirinko juos ir išsivežė, taip ir nepakeitę tinkama aparatūra“, – kalbėjo S. Skauminas.

Kėdainių savivaldybės komentaras dėl susiklosčiusios situacijos:

Prieš dvi savaites buvo susiklosčiusi tokia situacija VšĮ Kėdainių ligoninėje, kai mirusiųjų buvo daugiau, negu yra vietų Kėdainių ligoninės šaldytuvuose. Patikiname, kad tokia situacija buvo trumpalaikė. Tuo metu (lapkričio 16-21 dienomis) dar neveikė ir Kėdainių krematoriumas. Ir artimiesiems nebuvo galimybių greitai organizuoti palaikų atsiėmimą. Į Kėdainių ligoninės COVID-19 skyrių vežami sunkūs ir vidutiniškai sunkūs ligoniai iš Kauno apskrities. Būna tokie atvejai, kai nuo koronaviruso mirusio asmens artimieji irgi serga būtent COVID-19 liga arba yra saviizoliacijoje arba gyvena užsienyje, todėl prašo mirusiųjų kūnus laikyti ligoninės šaldytuvuose kiek galima ilgiau.

Primename jiems, kad tokiu atveju jie turėtų kreiptis į laidojimo paslaugas teikiančias firmas. Tačiau ligoninė įvertinusi situaciją stengiasi padėti ir artimiesiems tokiu sunkiu metu. Velionių kūnai tikrai nebuvo laikomi ant grindų - jie buvo laikomi ant vežimėlių ir neštuvų ir tai truko trumpą laiką. Ligoninės personalas pagarbiai elgiasi ir su mirusiais taip pat.

Administracijos direktorius, ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Arūnas Kacevičius susisiekė ir su laidojimo paslaugas teikiančiomis Kėdainių įmonėmis ir perdavė informaciją Kėdainių ligoninės direktoriui Stasiui Skauminui, kad juose yra taip galimybė pasinaudoti šaldytuvais, jei tuo metu yra laisvų vietų.

Savivaldybė taip pat tarpininkavo, kad padėtų išnuomoti Kėdainių ligoninei šaldymo treilerį.

Medikams šiuo metu labai sunkios ir įtemptos dienos. Galbūt dėl didelio darbo krūvio ar nuovargio neapdairiai viešai išsprūdę netikslūs žodžiai sukėlė tokią reakciją.

Šiuo metu padaryta viskas, kad tokių problemų ateityje nebeturėtų kilti.