„Premjeras turi priiminėti strateginius sprendimus, o ne vykdyti labai konkrečias technines funkcijas. Operacijų vadovas atlieka technines funkcijas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Anot jo, formaliai įstatymas leidžia tų pareigų imtis premjerui.

„Bet kokios yra atsakomybės ir funkcijos operacijų vadovo? Paklauskite Aurelijaus Verygos. Jeigu premjeras turės galimybę priiminėti po keliasdešimt poįstatyminių teisės aktų, ypač sveikatos srityje kiekvieną dieną kas darosi, apie vienuoliktą-dvyliktą nakties jis mus pasiekia, neįsivaizduoju...“, – kalbėjo premjeras.

Dabar valstybės lygio eksremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo pareigas eina sveikatos apsaugos ministras. Jo sprendimais reguliuojamas ir COVID-19 tyrimas, ir gydymas, nustatomi saugumo reikalavimai ir pan.

S. Skvernelio teigimu, Vyriausybės įstatymas numato, kad ministrui pirmininkui ir Vyriausybei įgyvendinti atskirus specifinius uždavinius gali būti sukuriami komitetai ir komisijos, todėl ir buvo įkurtas COVID-19 valdymo komitetas. Būtent jis priima strateginius sprendimus.

Kandidatė į premjero postą I. Šimonytė ne kartą yra minėjusi, kad COVID-19 krizės valdymą šalyje, pradėjus darbą naujai valdžiai, turėtų perimti Vyriausybės vadovas.

„Dabar turbūt viena iš didžiausių problemų, kad yra du galios centrai – yra sveikatos apsaugos ministras, yra premjeras. Kartais vienas iš jų būna geras policininkas, kitas – blogas“, – yra sakiusi kandidatė į premjero postą.

„Kartais skirtinga informacija išeina iš dviejų šaltinių, manau, kad tai nekuria pasitikėjimo visuomenėje ir tai nėra gerai tokios situacijos metu“, – teigė ji.

Anot I. Šimonytės, šalia to reikalinga ekspertų grupė, kuri galėtų talkinti Vyriausybei.

Kadencijos darbas buvo „pakankamai sėkmingas“

Premjeras Saulius Skvernelis teigia, kad ketveri „valstiečių“ valdymo metai buvo pakankamai sėkmingi. Vyriausybės vadovo teigimu, buvo priimti svarbūs sprendimai socialinės atskirties mažinimui, mokestinėms reformoms.

Vis dėlto S. Skvernelis pažymi, kad darbas valdantiesiems nebuvo lengvas – nuolat būdavo balansuojama ant daugumos ribos.

„Aš manau, kad tas darbas buvo pakankamai sėkmingas, daugybė dalykų padaryta. (...) Ypač kalbant apie socialinę politiką, atskirties mažinimą ir reikalingas reformas – mokestines ir kitas“, – antradienį Seime žurnalistams sakė S. Skvernelis.

Pasak kadenciją baigiančio Vyriausybės vadovo, naujai valdančiajai koalicijai taip pat nebus lengva priimti sprendimus.

„Padaryta tiek, kiek padaryta. Kaip visada, norėjosi daugiau, bet nepamirškime, kad tie ketveri metai buvo „ant daugumos ribos“ – dažnai mes daugumos neturėjome atskirose sesijose. Tokia situacija, deja, dėliojasi ir kitai kadencijai. Bus trapi dauguma ir sprendimus bus sudėtinga valdančiai daugumai priiminėti“, – sakė premjeras.

S. Skvernelis taip pat pažymėjo, kad dalį valstybinių institucijų būtų verta iškelti į regionus. To „valstiečiams“ padaryti nepavyko, nors jie laikėsi idėjos Žemės ūkio ministeriją perkelti į Kauną.

„Manau, kad tai yra teisinga kryptis. Tikiuosi, kad, bent jau kalbant apie regioninės politikos įgyvendinimą, tos krypties turėtų būti laikomasi. Visas institucijas, ypač tas, kurios dabar be jokių problemų gali būti kituose šalies miestuose, regionuose, koncentruoti sostinėje nereikėtų. Bet čia nebuvo tas klausimas, kuris iš esmės spręstų mūsų gyvenimo kokybės problemas“, – teigė S. Skvernelis.