„Aišku, nedėkingai viskas sutapo su rinkimais, bet darbo drausmės pažeidimų, nurodymų nevykdymo buvo gerokai iki rinkimų, kol nebuvo jokių kalbų, kad kolega Čaplinskas planuoja juose dalyvauti“, – laidoje „Delfi diena“ sakė ministras.

„Grubių pažeidimų būta ne vieno. Buvo sudaryta komisija, kuri juos vertino, pateikė išvadas ir siūlymą dėl tokio sprendimo“, – aiškino jis.

A. Veryga patikslino, kad formaliai S. Čaplinskas kol kas nėra atleistas, nes turi nedarbingumą, bet įsakymas jau pasirašytas – pirma jo darbo diena po nedarbingumo bus ir paskutinė darbo ULAC diena.

SAM anksčiau ketvirtadienį išplatino pranešimą, kuriame nurodė priežastis, dėl kurių S. Čaplinskas atleidžiamas. Kaip teigia A. Veryga, pažeidimų buvo ne vienas.

„Pažeidimų buvo tikrai ne vienas ir to nereikėtų sieti su kažkokiu netinkamu kalbėjimu, tai visai kitokio pobūdžio pažeidimai. Vienas jų susijęs su informacinės sistemos perdavimu NVSC, kur šaliai galėjo grėsti labai rimtos pasekmės. Nebuvo vykdomi tiesioginiai vadovo nurodymai, mano pavedimai“, – sako sveikatos apsaugos ministras.

Jo teigimu, jei minėti duomenys nebūtų pateikti Europos ligų kontrolės centrui, Lietuvos piliečiams visų pirma galėjo būti taikoma daugiau ribojimų keliaujant.

„Jeigu Lietuva laikų nepateiktų duomenų Europos ligų kontrolės centrui, mūsų valstybė atsidurtų vadinamų pilkųjų šalių sąraše, kurios yra nepateikusios duomenų. Tada šalys, kurios taiko judėjimo apribojimus, juos pritaikytų ir Lietuvai. Tai reiškia, kad mūsų piliečiams būtų sudėtingiau kažkur nukeliauti, įsigaliotų kažkokie apribojimai“, – laidoje „Delfi diena“ kalbėjo A. Veryga.

Patvirtino Vyriausybės valandos metu

Aurelijus Veryga Vyriausybės valandoje patvirtino, kad S. Čaplinksas atleistas trečiadienį jo pasirašytu įsakymu.

Pagrindu tokiam sprendimui, anot jo, tapo tarnybinio tyrimo dėl galimų pažeidimų ULAC išvados.

„Atleidžiamas jis yra dėl tikrai ne vieno darbo drausmės pažeidimo ir pareigų neįvykdymo“, – ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime sakė A. Veryga.

Jis atmetė, kad S. Čaplinsko atleidimas gali būti susijęs su kandidatavimu į Seimą opozicinės Socialdemokratų partijos sąraše.

„Buvo sudaryta komisija, kuri vertino, ir dalis tų pažeidimų buvo padaryti dar gerokai iki tol, kol jis dalyvavo rinkimuose ar pareiškė, kur ir su kokia partija jis kandidatuoja“, – teigė ministras.

„Tai tikrai išimtinai dėl jo pareigų nevykdymo“, – pabrėžė A. Veryga.

Jis pranešė, kad šiuo metu S. Čaplinskas turi nedarbingumą, bet pirma jo darbo diena po jo bus ir paskutinė diena vadovaujant ULAC.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo, kad laikinai įstaigai vadovauja direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Krivickas.

Ministerija: S. Čaplinskas neperdavė informacinės sistemos NVSC

SAM išplatintame pranešime nurodo, kad pagrindinis argumentas atleisti S. Čaplinską buvo tai, jog jo centras neperdavė Užkrečiamųjų ligų ir jų sukėlėjų valstybės informacinės sistemos (ULSVIS) kitam ministerijos paskirtam valdytojui – Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC).

Ministerija pabrėžia, kad NVSC minėtos sistemos valdymas perduotas liepos 31-ąją, tačiau ULAC nebendradarbiavo su visuomenės sveikatos centru „siekiant sklandaus sistemos perdavimo, tuo pažeisdamas teisės aktų reikalavimus, bei neužtikrino kitų, ministro įsakymu pavestų funkcijų vykdymo“.

Anot ministerijos, tai užkirto kelią NVSC galimybei laiku teikti duomenis atsakingoms institucijoms, o tai apsunkino darbą siekiant operatyviai ištirti užkrečiamųjų ligų židinius ir identifikuoti protrūkius, taip pat sukėlė riziką, jog visoje ES Lietuvos gyventojams bus taikomi griežčiausi judėjimo ribojimai.

„S. Čaplinskas, neperduodamas ULSVIS, užkirto kelią NVSC tinkamai realizuoti įtvirtintas pareigas, susijusias su užkrečiamųjų ligų informacijos valdymu, židinių ištyrimu, informacijos teikimo kitoms Lietuvos bei Europos institucijoms“, – teigia ministerija.

Pasak ministerijos, nepateikiant nurodytų duomenų, Lietuvai bus taikomi papildomi apribojimai susiję su asmenų judėjimu Europos Sąjungoje, t.y. taikomi tokie patys apribojimai, kaip ir didžiausios rizikos, t.y. raudonojoje zonoje esančioms valstybėms.

„Šiuo metu valstybės lėšomis įsigytos sistemos tinkamas naudojimas nėra galimas tik dėl įstaigos vadovo neveikimo“, – tvirtina SAM.

Medikas S. Čaplinskas ULAC vadovauja nuo 1989 metų, kai ši įstaiga dar vadinosi Lietuvos AIDS centru.