Anot jo, šie principai – skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai.

Kalbėdamas apie pirmuosius būsimus darbus G. Landsbergis minėjo koronaviruso suvaldymą, būtinybę peržiūrėti dabartinės Vyriausybės priimtą Ateities DNR planą, nacionalinio švietimo susitarimo pasirašymą, visų būtinų sveikatos paslaugų užtikrinimą, visišką Astravo atominės elektrinės blokavimą.


Įvardijo pirmą Vyriausybės darbą

Po valandą trukusio prezidiumo posėdžio TS–LKD lyderis G. Landsbergis teigė, kad partija išskyrė pagrindinius principus.

„Partija įgalioja du žmones: mane ir Ingridą atstovauti partiją derybose. (…) Taip pat partijos prezidiumas pasitvirtino principus, pagal kuriuos mes manytume, turėtų atsispindėti koalicinėje sutartyje“, – sakė jis.

Vienas iš punktų, kurį įvardijo G. Landsbergis – ir mažiau chaoso Seime.

„Mūsų partijos programa šiuose rinkimuose kalbėjo, kad mažiau yra daugiau. Chaosas Seime, daugybė įstatymų, kurie nėra išdiskutuoti, tą kritikavo ir norime būsimai Vyriausybei ir Seime paduoti – mažiau įstatymų yra geriau“, – punktus vardijo TS–LKD lyderis G. Landsbergis.

Jis pabrėžė, kad tai nėra konkretūs įsipareigojimai darbams, o tik darbiniai principai.

„Mes manome, kad tai yra darbiniai principai, kuriais vadovaudamasi turi dirbti naujoji Vyriausybė“, – sakė jis.

Kaip esminį ir pirmąjį naujosios Vyriausybės darbą TS–LKD vadovas įvardijo koronaviruso situacijos suvaldymą.

„Tai pirmasis darbas, kurio turi imtis Vyriausybė“, – teigė parlamentaras.

Konservatorių vadovas teigė, kad demokratijos, teisės viršenybės principų, skaidrumo aspektai net nediskutuotini.

Politikas teigė, kad konkrečios datos pasirašyti koalicinę sutartį nėra. Tačiau atidėlioti šio klausimo taip pat nenori. Politikas kalbėjo, kad derybos dėl valdančiosios koalicijos gali vykti ir nuotoliniu būdu.


Tikisi ministrų pavardes įvardinti iki priesaikos

I. Šimonytė teigė, kad bene visų kandidatų į ministrus pavardės viešumai galėtų būti įvardintas dar iki šio naujojo Seimo priesaikos.

„Jei mes susitarsime dėl koalicijos principų, manau, kad gana greitai galėtume susitarti dėl personalinės sutarties. Tikiuosi, kad anksčiau, nei kad Seimas pradės dirbti, galėsime įvardinti visus kandidatus, kurie galėtų pretenduoti į vieną ar kitą poziciją“, – sakė I. Šimonytė.

Visi pasiūlymai ir darbai:

Pranešime spaudai konservatoriai teigia, kad yra siūlomas susitarimaas dėl valdančiosios daugumos formuoti laikantis šių pagrindinių politinių, programinių ir etinių principų:

Ingrida Šimonytė, Gabrielius Landsbergis


1. Skaidrumas ir aukščiausi politinės etikos standartai. Moralinius ir etinius kriterijus savo veiklai kelsime tolygiai teisiniams, suprasdami, kad politinės atsakomybės prisiėmimui pakanka ir moralinių priežasčių. Politinę kultūrą Valstybėje stiprinsime ir žmonių pasitikėjimą politika grąžinsime asmeniniu pavyzdžiu.

2. Teisėkūroje laikytis „mažiau yra daugiau“ principo. Teisės aktai bus kuriami neskubotai, prioritetą teikiant kokybei, o ne kiekybei, didžiausią dėmesį skiriant poveikio vertinimui ir projektų aptarimui su visuomenės grupėmis bei įtraukiant ekspertus.

3. Principinė mūsų ir vidaus, ir užsienio politikos nuostata – Lietuva gina demokratines vertybes, žodžio laisvę, teisės viršenybės principą. Aktyviai pasisakysime prieš bet kokius žmogaus teisių bei demokratinių laisvių pažeidimus ir ginsime kovojančius už laisvę visame pasaulyje – nuo Baltarusijos iki Taivano. Užtikrinsime užsienio politikos transatlantinių santykių tęstinumą ir įgyvendinsime Nacionalinį susitarimą dėl gynybos.

4. Gerbti konstitucines žiniasklaidos teises gauti ir skleisti informaciją. Demokratijos kokybei svarbi stipri ir nepriklausoma žiniasklaida, kuriai sudarysime sąlygas rinkti ir skleisti informaciją, atversime kuo daugiau valstybės valdomų duomenų, o žurnalistų nepersekiosime ir nemenkinsime jų reputacijos už valdžios kritiką.

Atsižvelgiant į sudėtingą pandemijos grėsmių, geopolitinę bei ekonominę situaciją, bei TS-LKD rinkimų programą, pradėti jos įgyvendinimą nuo šių politinių prioritetų:

1) Koronaviruso situacijos suvaldymas. Stengsimės pirmiausia saugoti žmonių sveikatą, išlaikyti situacijai atitinkantį gyvenimo ritmą, daugiau dėmesio skiriant ekspertų įtraukimui į sprendimų priėmimą ir valdymą.

2) Peržiūrėtas „Ateities ekonomikos DNR“ planas. Sieksime, kad Lietuvai skiriamos investicijos būtų panaudotos duodant didžiausią grąžą ir kuriant aukštą pridėtinę vertę Lietuvos ateičiai.

3) Absoliuti Astravo atominės elektrinės blokada ir sklandžios sinchronizacijos su kontinentine Europa užtikrinimas.

4) Nacionalinis susitarimas dėl švietimo. Sieksime, kad jis visiems Lietuvos vaikams užtikrintų vienodas galimybes siekti geriausio išsilavinimo nepaisant jų gyvenamosios ar socialinės padėties.

5) Socialiai pažeidžiamiausių visuomenės grupių įgalinimas. Kursime sąlygas socialinę atskirtį patiriantiems asmenims gauti jiems reikalingas, kokybiškas socialines paslaugas, kurios juos sustiprintų ir padėtų sugrįžti į pilnavertį visuomeninį gyvenimą.

6) Sveikatos paslaugų kokybės ir prieinamumo užtikrinimas. Kursime gyventojams patogią, prieinamą ir kokybišką, visoje šalyje paslaugas teikiančią, atsparią krizėms sveikatos priežiūros sistemą.

7) Kokybiška ir efektyvi viešojo administravimo pertvarka. Sudarysime galimybes į viešąjį sektorių pritraukti kuo daugiau aukščiausios kompetencijos specialistų, mažinsime besidubliuojančias funkcijas, skaitmenizuosime viešąsias paslaugas ir naikinsime biurokratinius suvaržymus.

Oficialiai derybos prasidės ketvirtadienį

Konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija ketvirtadienį ketina pradėti derybas dėl valdančiosios koalicijos programos.

Tai BNS patvirtino Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Iki to laiko partijos planuoja parengti savo pasiūlymus koalicijos programai.

Liberalų sąjūdžio valdyba, pasak V. Čmilytės-Nielsen, antradienio vakarą patvirtino savo pasiūlymus aštuoniose srityse, sudarė derybinę grupę.

„Mes turime pasiūlymus, dėl kurių mūsų rinkėjai palaikė liberalus ir kuriuos mes norime matyti koalicijos sutartyje“, – teigė ji.

Anot V. Čmilytės-Nielsen, liberalai siūlymai ekonomikoje bus susiję su mokesčių politika.

„Mes kalbėsime apie mokestinę politiką, apie mokesčių, viena vertus, stabilumą, nuoseklumą, bet taip pat norime labai konkrečių punktų dėl galimo mokesčių mažinimo“, – teigė ji.

Taip pat Liberalų sąjūdis teiks siūlymus švietimo, žmogaus teisių, sveikatos, aplinkosaugos, energetikos, užsienio politikos, kultūros, valstybės valdymo sektoriams ir regionų politikai.

Laivės partijos valdyba sekmadienį yra patvirtinusi penkis programinius punktus, kuriuos sieks įtraukti į koalicijos sutartį.

„Mūsų valdyba patvirtino penkis pirminius prioritetus, tačiau taip pat rengiame išsamesnę politikos priemonių sąrašą, kurį sieksime įtraukti į koalicijos sutartį“, – BNS sakė Laisvės partijos vadovė Aušrinė Armonaitė.

Ekonomikos srityje Laisvės partija sieks nulinio tarifo reinvestuojamam pelnui nuo 2021 metų, nedidinti su gyventojų pajamomis susijusių mokesčių, draugiškos aplinkos verslo plėtrai, mažinant biurokratiją ir reguliavimą. Savo programoje partija akcentuoja švietimo modernizavimą, atnaujinant ugdymo programas, IT įtvirtinant kaip trečią mokomąją kalbą.

Laisvės partija taip pat sieks koalicijos partnerių įsipareigojimo rengti referendumą dėl daugybinės pilietybės, asmenvardžių įteisinimo pagrindiniame dokumentų puslapyje visomis lotyniškos abėcėlės raidėmis, greitų sprendimų per 100 dienų įteisinant tos pačios lyties partnerystę, psichoaktyvių medžiagų turėjimo be tikslo platinti dekriminalizavimo.

Pasak A. Armonaitės, be jos, partijos derybinėje grupėje yra sostinės meras Remigijus Šimašius ir tarybos narys Vincas Jurgutis, naujieji Seimo nariai Ieva Pakarklytė ir Vytautas Mitalas, derybose jie gali dalyvauti skirtingomis komandomis.

Savo gaires trečiadienį tvirtins Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) prezidiumas.

„Siūlysiu pasitvirtinti būsimų diskusijų su partneriais gaires – gaires daugiau dėl laikysenos, kad būtų diskusija, kokia naujoji Vyriausybė turi būti. Pavyzdžiui, kokie turi būti keliami skaidrumo reikalavimai būsimam jos darbui, koks turi būti bendravimas su visuomene ir žiniasklaida ir pan.“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis.

Anot jo, būtina sustatyti standartus, kurie galiotų visiems ministrams ir koalicijai.

Po sekmadienį pasibaigusių Seimo rinkimų TS-LKD, Liberalų sąjūdis ir Laisvės sąjunga paskelbė bursiančios centro-dešinės koaliciją. Naujajame parlamente šios partijos turėtų turėti ne mažiau kaip 74 balsus iš 141.