„Kol kas dar Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai nepradėjo epidemiologinio tyrimo dėl Seimo nario V. Simulik atvejo. Jis bus pradėtas ryt iš ryto.
Apie tai, kad jo testo rezultatas teigiamas Seimo narys pranešė šįvakar. Tad ši informacija NVSC pasiekė ne iškart.

Įvertinus tai, kad Seimo narys savo socialinėje paskyroje rašo, jog turėjo nežymių simptomų, panašių į peršalimą, epidemiologai ragina visus žmones, turėjusius kontaktą su sergančiuoju, izoliuotis, kol susisieks NVSC specialistai. Žinoma, galime ir patiems susiekti konsultacijai su karštosios linijos 1808 specialistais, registruotis tyrimui po 3-5 dienų nuo turėto kontakto su sergančiuoju žmogumi“, - teigiama L. Bušinskaitės „Delfi“ atsiųstame komentare.

Pasak ministro atstovės, panašu, kad tai bus didelio masto epidemiologinis tyrimas, su daug kontaktinių žmonių. Tad ekspertai labai prašo visų kontaktinių žmonių supratingumo, kantrybės ir, svarbiausia, bendradarbiauti.

„Taigi svarbi žinia, dalyvavusiems antradienį Seimo posėdyje. Jei turėjote tiesioginį kontaktą su Seimo nariu, kuriam šįvakar nustatytas koronavirusas, pvz. spaudėte ranką, sėdėjote šalia, bendravote ilgiau nei 15 minučių, buvote viename kabinete, susitikime ar pan., nelaukiant kol Jums paskambins NVSC specialistai ir kol bus atliktas testas, prašome izoliuotis dėl visų saugumo. Pabrėžiame, kad visam Seimui nereikia izoliuotis. Tik tiems, kurie turėjo artimą kontaktą – sėdėjo šalia Seimo salėje, kabinete, bendravo ne mažiau kaip 15 minučių.

Taip pat prašome ir kitus žmones, ne Seimo narius, jei šią savaitę bendravote su juo, izoliuotis ir konsultuotis su specialistais dėl tolimesnių veiksmų. Visa tai reikalinga, siekiant suvaldyti tolimesnį viruso plitimą“, - teigė L. Bušinskaitė.

Ministras su Simuliku nekontaktavo

Pasak ministro atstovės, Aurelijus Veryga neturėjo kontakto šią savaitę su V. Simuliku.

„ Jie tik prasilenkė koridoriuose. Tad ministrui nereikia izoliuotis“, - teigė L. Bušinskaitė.

Bendra informacija, kaip elgtis, kol dar nesusisiekė NVSC

Bendra NVSC informacija, ką jie ragina žmones daryti, jei su jais kol kas dar nesusiekė NVSC specialistai:

Šiuo metu ypač svarbu elgtis atsakingai savo ir kitų asmenų atžvilgiu, nes dėl ypač didelių krūvių epidemiologams, vėluoja asmenų, kurių testai koronavirusinei infekcijai nustatyti yra teigiami, epidemiologinė diagnostika.

NVSC prašo nedelsiant izoliuotis asmenis, kurie įtaria, kad turėjo didelės rizikos sąlytį su asmeniu, kuriam nustatytas COVID-19 atvejis. NVSC ragina užsikrėtusius koronavirusine infekcija asmenis informuoti didelę riziką sąlytį turėjusius asmenis, kad jie izoliuotųsi ir informuotų NVSC, o ne lauktų specialistų skambučio.

Kaip elgtis susirgus?

1. Izoliuotis.
2. Informuoti didelės rizikos sąlytį turėjusius asmenis, kad izoliuotųsi ir užpildytų NVSC anketą: https://nvsc.lrv.lt/salyti-turejusiu-asmenu-anketa ir lauktų NVSC specialistų skambučio izoliacijoje. 3. Kreiptis į savo šeimos gydytoją, klausyti jo nurodymų. 4. Kai susisieks NVSC specialistas, teikti jo prašomą informaciją. Nepykti ant specialisto, jei kreipiasi ne tą pačią ar net ne kitą dieną.

Kaip elgtis sąlytį turėjusiam asmeniui?

Sąlytį turėjęs asmuo – 3 dienas iki tol, kol asmeniui, kuriam jau patvirtintas koronavirusas, pasireiškė simptomai, ir dvi savaites po simptomų atsiradimo bendravęs žmogus. Tuo metu, jei žmogus bendravo su sergančiuoju, kuriam COVID-19 ligai būdingi simptomai nepasireiškė, tokiu atveju sąlytį turėjusiu laikomas žmogus, kontaktavęs 72 val. iki tepinėlio sergančiajam, kuris buvo teigiamas, paėmimo ir 14 dienų po tepinėlio paėmimo.

Didelės rizikos sąlytį (artimą sąlytį su COVID-19 atveju) turėjusiu laikomas žmogus, kuris: • su užsikrėtusiuoju bendravo mažesniu nei 2 metrų atstumu ilgiau nei 15 minučių, arba asmuo, turėjęs tiesioginį fizinį kontaktą; • jei žmogus turėjo tiesioginį sąlytį be apsaugos priemonių su užkrėstais COVID-19 atvejo kūno skysčiais; • buvimas uždaroje patalpoje su COVID-19 liga sergančiu žmogumi ilgiau nei 15 minučių.

Mažos rizikos sąlytį su užsikrėtusiuoju koronavirusu turėjusiu laikomas žmogus, bendravęs didesniu nei 2 metrų atstumu trumpiau nei 15 minučių. Asmens, turėjusio sąlytį, atmintinę galima rasti čia: https://nvsc.lrv.lt/lt/visuomenei/asmens-turejusio-salyti-atmintine.