Valstybių narių ministrai po ilgų derybų sutarė dėl naujų gairių ir pritarė bendrai sistemai, pagal kurią kas savaitę būtų skelbiamas pagal regionus suskirstytas ES valstybių narių žemėlapis, paremtas tokiais duomenimis kaip praneštų naujų atvejų skaičius 100 tūkst. gyventojų per paskutines 14 dienų, atliktų testų rodiklis ir teigiamų testavimo rezultatų rodiklis.

„Rekomendacija nėra teisiškai privaloma, tačiau yra svarbi mums visiems, visoms valstybėms narėms ir mūsų vyriausybėms, kurios bandydamos suvaldyti COVID-19 viruso plitimą, imasi skirtingų poveikio ir judėjimą ribojančių priemonių“, – BNS sakė ambasadorius Simonas Šatūnas.

„Neabejotinai, šios priemonės – tai valstybių narių nacionalinė kompetencija ir laisvė priimti sprendimus. Tačiau augant užsikrėtimų skaičiui, turime turėti ir bendrą koordinuotą požiūrį, bendrus kriterijus, bendrą informaciją, kuri būtų komunikuojama aiškiai ir tinkamu laiku visuomenei, verslui ir kitoms valstybėms narėms“, – teigė diplomatas.

Jo teigimu, valstybės narės ir toliau turi mokytis viena iš kitos ir siekti, kad skirtingų šalių taikomos priemonės derėtų viena su kita, maksimaliai mažintų negatyvų poveikį ES ekonomikai ir sudarytų aiškias ir saugias sąlygas žmonėms judėti Šengeno erdvėje.

Pagal sutartą planą, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras kas savaitę atnaujins ES žemėlapį, kuriame, pasitelkdamas šviesoforo spalvų sistemą, nustatys pavojaus lygį kiekvienoje teritorijoje.

Ketvirtoji, pilka spalva bus skirta žymėti teritorijas, nepateikusias pakankamai duomenų.

Pagal siūlomas rekomendacijas, keliautojams, atvykstantiems iš raudonos, oranžinės ar pilkos zonos, gali būti privaloma laikytis karantino arba pasitikrinti dėl COVID-19, o atvykstantiesiems iš žaliosios zonos nebūtų taikomi jokie ribojimai.