„Kaip tik kitą savaitę, manau, bus teikiami siūlymai – tiek Covid-19 valdymo komitetui apsvarstyti, tiek Vyriausybės nutarimo pakeitimams – kad vis tik būtų atsisakyta kažkokio konkretaus rodiklio, o būtų susieta su rodikliu, kurį turi Lietuva ir kad toks reikalavimas būtų atvykstant iš valstybių, kur rodiklis yra didesnis nei Lietuvos“, – nuotolinėje spaudos konferencijoje penktadienį sakė A. Veryga.

Anot ministro, toks sprendimas negaliotų atvykstant iš trečiųjų šalių.

Sergamumas mažesnis dešimtyje šalių

Šiuo metu Lietuvoje dviejų savaičių sergamumo rodiklis, remiantis Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, yra 45,8 atvejo 100 tūkstančių gyventojų.

Mažesnį sergamumo rodiklį turi Lenkija (44,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų), Graikija (41,8 atvejo), Italija (40,4 atvejo 100 tūkst. gyventojų), Bulgarija (36,5 atvejo), Vokietija (32,1 atvejo), Norvegija (28,7 atvejo), Kipras (24,4 atvejo), Suomija (23,6 atvejo), Lichtenšteinas (23,5 atvejo) ir Latvija (19,5 atvejo).
Aukščiausias sergamumas išlieka Ispanijoje (325,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų), Čekijoje (282,6 atvejo) ir Prancūzijoje (241,8 atvejo).

Europa dar derasi

Veryga taip pat teigė, kad Europos šalys ir toliau derasi dėl vieningų kriterijų, į kuriuos atsižvelgus būtų įvedami apribojimai keliautojams.

Pasak A. Verygos, svarstoma nustatyti, kad šalys neturėtų būti įtraukiamos į paveiktų valstybių sąrašą, jei jose pastarųjų dviejų savaičių sergamumo rodiklis 100 tūkst. gyventojų neviršija 50 atvejų ribos. Taip pat diskutuojama apie galimybę įvesti tyrimų apimčių kriterijų.

„Būtų stebimas (...) atliekamų tyrimų skaičius bei bendras teigiamų atvejų procentas nuo jų. Naujų atvejų skaičius neturėtų viršyti trijų procentų visų tyrimų“, – Europos šalių svarstymus komentavo ministras.

Jis taip pat akcentavo, kad Europos šalys skeptiškai vertina galimybes taikyti išimtis kaimyninėms šalims.

„Mes galėtume būti tokiu pavyzdžiu, kuomet Lenkijai ar Estijai taikom tam tikras išimtis, kurių netaikom kitom valstybėm“, – sakė A. Veryga.

Ministras pabrėžė, kad dėl vieningos tvarkos „sutarimo kol kas nėra“.

Nuo pirmadienio labiausiai koronaviruso (COVID-19) paveiktų šalių sąrašą papildė Estija, Lenkija, Vokietija, Islandija ir San Marinas. Iš paveiktų šalių grįžusiems, atvykusiems ar per paveiktas šalis keliavusiems žmonėms yra privaloma izoliuotis, tačiau Lenkijai ir Estijai numatytos išimtys.

Dviejų savaičių izoliacija nėra taikoma Lenkijos ir Estijos piliečiams bei teisėtai ten gyvenantiems žmonėms, grįžusiems ar atvykusiems darbo, studijų, su žemės ūkio veikla ar sveikatos priežiūra susijusiais reikalais.

Koronaviruso paveiktomis šalimis laikomos valstybės, kuriose sergamumas 100 tūkst. gyventojų siekia 25 atvejus.

Į Lietuvą atvykti leidžiama užsieniečiams iš Europos Sąjungos, taip pat Jungtinės Karalystės, Šveicarijos, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino, Andoros, Monako, San Marino ir Vatikano.

Užsieniečiams iš trečiųjų šalių į Lietuvą atvykti draudžiama, išskyrus Vyriausybės numatytas išimtis.