Byla nagrinėjama už uždarų durų

Aplinkybių auka, kuri ieškojo pagalbos, bet buvo atstumta ir galiausiai palūžo, ar šaltakraujė savo vaiko žudikė? Atsakymų į šį klausimą teks ieškoti pasikėsinimu nužudyti savo mažametį vaiką kaltinamos 42 metų alytiškės R. K. bylą nagrinėti pradėjusiam Kauno apygardos teismui.

Kadangi byloje esama duomenų ne tik apie mažamečio nukentėjusiojo sveikatos būklę, specifines problemas, teisiamąją ginanti advokatė Aušra Ručienė paprašė bylą nagrinėti uždaruose teismo posėdžiuose. Šis gynėjos prašymas buvo patenkintas.

Nors kraupus moters poelgis kėlė pagrįstų abejonių jos pakaltinamumu, alytiškę tyrę teismo medicinos ekspertai konstatavo, kad ji gali būti teisiama. Visgi, pasak advokatės A. Ručienės, jos klientės sveikata yra problematiška – ji iki šiol lankosi pas psichiatrus.

Pasirinko šiurpiausią išeitį – nusižudyti kartu su ligotu sūnumi

„Jos vaikui buvo nustatyta sunki, nepagydoma liga. Prašydama pagalbos ji kreipėsi į Seimo narius, sveikatos apsaugos ministrą. Moteris buvo palikta visiškai viena – vyras nuolatos dirba užsienyje, kartu su ja auga ir kita, vyresnė dukra“, – sakė teisiamosios alytiškės advokatė.

Bylos duomenimis, berniukui diagnozuota itin sunki autizmo forma.

„Galutinė diagnozė buvo nustatyta Druskininkuose, vaikų sanatorijoje. Vaiką su mama išprašė anksčiau laiko iš sanatorijos, nes jis šaukdamas trukdė kitiems pacientams. Galiausiai moteris atsidūrė beviltiškoje padėtyje, nežinojo ką daryti“, – portalui „Delfi“ sakė advokatė A. Ručienė.

Pagalbos sulaukė tik po kraupaus įvykio

Pasak kaltinimų pasikėsinus nužudyti savo vaiką sulaukusios ir prieš teismą stojusios alytiškės advokatės, šioje situacijoje pikčiausia tai, kad pagalbos moteris sulaukė tik po kraupaus įvykio.

„Ji rašė įvairioms instancijoms prašydama pagalbos, turime šių raštų kopijas. Niekas nieko jai nepadėjo. Juk tokiems vaikams yra skirti internatai, buvo pasakyta, kad jie uždarinėjami. Vaikas ištisomis naktimis rėkia, jam nieko negali padaryti. O reaguoja į vienintelį daiktą – šviesoforą“, – kalbėjo advokatė.

Gresia ilgi nelaisvės metai

Prieš teismą stojusi buvusi pedagogė R. K. visiškai pripažįsta savo kaltę. Jos gynėja sakė mananti, kad atsakomybė šiuo atveju turi tekti ir valstybei, kurios institucijos laiku nesureagavo į pagalbos prašymą.

„Tai nerealiai žiauri istorija, kai žmogus buvo įvarytas į tokią padėtį“, – sakė advokatė A. Ručienė.

Pagal pareikštus kaltinimus alytiškei gresia laisvės atėmimas nuo 10 iki 20 metų.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Sidabrinė linijaBudi savanoriai konsultantai 8 80080020I-V, 8.00-20.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Pagalba krizinio nėštumo atveju
VšĮ "Krizinio nėštumo centras" Tel. 8 603 57912, pagalba@neplanuotasnestumas.lt, www.neplanuotasnestumas.lt
Gyvybės langeliai
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai-pagalbos centras „Šeimos slėnis“, Žolyno g. 47 ,Vilnius 10210
VŠĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika, Architektų g. 77, Šiauliai 78170
Kauno Prano Mažylio gimdymo namai, V. Putvinskio g. 3, Kaunas 44212
VšĮ Respublikinės Kauno ligoninės akušerijos ginekologijos klinika Krikščioniškieji gimdymo namai, Miško g. 27, Kaunas 44313
Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai, Panevėžys, Staniūnų g. 41
Marijampolės miesto ligoninė, Palangos g. 1, 68188 Marijampolė
VšĮ Tauragės ligoninė, V. Kudirkos g. 2, LT-72214 Tauragė
VšĮ Jonavos ligoninė, Žeimių g. 19, Jonava
Klaipėdos universitetinė ligoninė, Liepojos g. 41, Klaipėda 92288