„Aš manau, kad jeigu mūsų rinkti Europos Parlamento nariai atspindi čia esančių žmonių nuotaikas ir valdžios sprendimus – tai keistai toks susilaikymas atrodo“, – žurnalistams Seime teigė Vyriausybės vadovas.

Kaip ELTA skelbė pirmadienį balsuojant dėl paramą Baltarusijos opozicijai reiškiančios rezoliucijos, Lietuvos europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis balsavime nedalyvavo, o S. Jakeliūnas ir europarlamentaras Viktoras Uspaskichas balsavime susilaikė.

Ketvirtadienį plenarinėje Europos Parlamento (EP) sesijoje didžiąja balsų dauguma (574 – už, 37 – prieš ir 82 – susilaikė) priimta rezoliucija, kuria atmetami rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje įvykusių vadinamųjų prezidento rinkimų rezultatai, taip pat pareiškiama, kad EP nepripažins Aliaksandro Lukašenkos Baltarusijos prezidentu pasibaigus jo dabartinei kadencijai.

Europos Parlamentas taip pat reikalauja Magnickio tipo sankcijų mechanizmo: ES Taryba raginama nedelsiant sukurti visapusišką, veiksmingą ir savalaikį ES masto ribojamųjų priemonių mechanizmą, pagal kurį būtų galima taikyti priemones bet kokiems asmenims, valstybiniams ir nevalstybiniams subjektams bei kitiems subjektams, atsakingiems už sunkius žmogaus teisių pažeidimus arba su jais susijusiems.

Be to, europarlamentarai reikalauja išplėsti sankcijų sąrašą, įtraukiant į jį visus Baltarusijos rinkimų klastojimo, smurto ir represijų veiksmų vykdytojus Baltarusijoje, daug aukšto ir vidutinio rango pareigūnų, taip pat verslininkų, kurie remia režimą arba atleidžia savo darbuotojus už dalyvavimą streikuose.

Rezoliucijoje pažymima, kad EP ragina atlikti nepriklausomą ir veiksmingą tarptautinį OMON ir kitų Baltarusijos valdžios institucijų nusikaltimų, susijusių Aliaksandro Taraikouskio, Aliaksandro Vichoro, Arciomo Parukovo, Henadzio Šutavo ir Kanstantino Šyšmakovo mirtimis, tyrimą. Europos Parlamentas yra pasiruošęs prisidėti prie tokio tarptautinio tyrimo realizavimo.