Pasak jos, esantieji izoliacijoje dėl minėtų priežasčių ir norintys balsuoti namuose, apie tai VRK turės informuoti iš anksto.

„Vyriausioji rinkimų komisija patikrinusi informaciją, kad asmenys iš tikrųjų yra saviizoliacijoje, rinkimų komisijų narius aprūpintų ir informuotų atitinkamai, kad reikėtų pasiruošti ir vykstant pas asmenis, balsuojančius namuose, reikėtų dėvėti daugiau apsaugos priemonių – ne tik medicininę veido kaukę, respiratorius ar pirštines ar rankų dezinfekavimas, jau atitinkamai mes kalbame apie kostiumus ir kitas apsaugos priemones, kad būtų apsaugoti ne tik komisijų nariai, bet ir rinkėjai, kurie pas komisijų narius ateina“, – sakė ji.

L. Matijošaitytė taip pat sako, kad VRK, prašydama finansavimo rinkimams, neįvertino, kad juos teks vykdyti koronaviruso pandemijos akivaizdoje, todėl bus prašoma papildomų 3 mln. eurų. Pinigai bus skirti tiek įvairioms apsaugos priemonėms, tiek ir komisijų papildomo darbo apmokėjimui, nes balsavimas iš anksto taip pat pailgės – vyks nuo pirmadienio iki ketvirtadienio.

„Kreipėmės į Vyriausybė, taip pat ir į Finansų ministeriją papildomai skirti daugiau nei 3 mln. papildomai lėšų, kadangi balsavimo iš anksto dienų skaičius savivaldybėse didės ir vietoje dabar turimų balsavimo dienų trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 8 ryto iki 8 vakaro mes turėsime balsavimą – artimiausiomis dienomis komisijos sprendimas bus priimtas – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, nuo 7 val. ryto, t.y. valanda anksčiau, iki 8 vakaro“, – kalbėjo ji.

Balsavimas taip pat vyks ne tik savivaldybių pastatuose, kaip iki šiol, bet ir kitose iš anksto paruoštose patalpose – šiuo metu savivaldybės ieško tokių patalpų.

Rinkimų apylinkėse, turinčiose daugiau nei 3 tūkst. rinkėjų, bus įrengtos papildomos balsavimo patalpos, tam prireiks ir daugiau komisijos narių.

Anot VRK pirmininkės, nėra numatyta, kiek asmenų galės būti balsavimo patalpoje, tačiau komisijos įpareigotos užtikrinti, kad rinkėjai laikytųsi saugaus metro atstumo, taip pat kontroliuoti rinkėjų srautus, leidžiant, jei įmanoma, patekti pro vienas duris, išeiti pro kitas. Pirštinės nebus privalomos.

Pagrindiniai trys atributai, kuriuos kiekvienas rinkėjas turėtų su savimi atsinešti į rinkimus, pasak L. Matijošaitytės – veido kaukė, respiratorius ar kita veidą dengianti priemonė, asmens tapatybės dokumentas ir rašymo priemonė.

Be kita ko, norint įsitikinti rinkėjo tapatybe, rinkėjų gali būti prašoma iki 10 sekundžių nusiimti kaukę. Jei rinkėjas neturės savo rašymo priemonės, ji bus suteikta – tušinukai bus nuolat dezinfekuojami.

L. Matijošaitytė patikino, kad rinkėjų temperatūra nebus tikrinama, tačiau akivaizdžių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų simptomų turintieji bus palydėti į atskiras patalpas, jiems bus iškviesti medikai.

VRK pirmininkė informuoja, kad papildomų lėšų reikės dėl to, kad yra didinamas išankstinio balsavimo dienų skaičius bei valandų skaičius.

„Balsavimo iš anksto dienų skaičius savivaldybėse iš tiesų didės. Vietoje išankstinio balsavimo trečiadienį-ketvirtadienį savivaldybių pastatuose nuo 8 al. ryto iki 8 val. vakaro mes turėsime balsavimą (...) nuo pirmadienio iki ketvirtadienio ir nuo 7 val. ryto iki 8 val. vakaro“, – sakė ji.

L. Matijošaitytė taip pat praneša, kad didinamas ir išankstiniam balsavimui numatytų vietų skaičius.

„Seimo rinkimų įstatymo pataisos, priimtos birželio 30 dieną, suteikia galimybę organizuoti balsavimą iš anksto ne tik savivaldybių pastatuose, ne tik pastatuose, kur yra mero ar administracijos direktoriaus kabinetas, bet ir kitose papildomuose, iš anksto paruoštuose patalpose“, – atkreipė dėmesį L. Matijošaitytė.

VRK pirmininkės teigimu, lėšų pareikalaus ir papildomų balsavimo vietų įkūrimas rinkimų apylinkėse, turinčiose daugiau nei 3 tūkst. rinkėjų, taip pat pajamos bus skiriamos ir papildomų rinkimų komisijų narių atlyginimams.

L. Matijošaitytė praneša, kad apsaugos priemonėmis, skirtomis rinkėjams, kurie balsuoti atvyks be veido kaukių, rūpinasi Sveikatos apsaugos ministerija.

„Šiomis apsaugos priemonėmis rūpinasi Sveikatos apsaugos ministerija ir jas tikimės mes gauti laiku iš valstybės rezervo“, – patikino ji.