„Jeigu kaltinamasis pripažįsta jam inkriminuojamas nusikalstamas veikas, duoda apie tai parodymus, teismas pasiūlo galimybę atlikti sutrumpintą įrodymų tyrimą, toks atliekamas, paskirta galutinė bausmė mažinama vienu trečdaliu“, – žurnalistams sakė prokuroras Šarūnas Astrauskas.

Vilniaus apygardos teismas pirmadienį atvertė bylą dėl pasikėsinimo įvykdyti teroro aktą.

Teismo posėdžio metu buvo taikomas sutrumpintas įrodymų tyrimas.

Pasak prokuroro, praeityje jaunuolis nėra teistas, lengvinanti aplinkybė yra tai, kad G. Beržinskas savo kaltę pilnai pripažįsta ir nuoširdžiai gailisi.

Š. Astrauskas taip pat pridūrė, kad kaltinamasis yra pakaltinamas ir gali atsakyti už savo veiksmus.

„Kaltinamasis yra tikrai jauno amžiaus, ilgiau su juo pabendravus ir ikiteisminio tyrimo metu, matosi, kad asmuo kažkuriame gyvenimo etape pasuko ne ta linkme, manau, kad asmuo gali pasitaisyti“, – teigė prokuroras.

G. Beržinsko advokatas Aidas Mažeika teigė neprašantis sumažinti siūlomos bausmės, tačiau tvirtino, kad jo ginamasis atitinka kriterijus, pagal kuriuos jam būtų galima skirti dar švelnesnę bausmę – ne laisvės atėmimą.

„Advokatas išsakė savo poziciją, aš išsakiau savo poziciją. Manau, kad prašoma bausmė yra adekvati, kadangi ir nekilo sunkių pasekmių, vis dėlto buvo padėtas sprogmuo ir jeigu jis būtų sprogęs, mes šiandien tik galim galvoti, kas būtų įvykę“, – teigė prokuroras Š. Astrauskas.

Kaltinamasis G. Beržinskas baigiamųjų kalbų metu prašė teismo atsižvelgti į lengvinančias aplinkybes, jam skiriant bausmę.

„Norėčiau, kad gerbiama teisėja atsižvelgtų į tai, kad praėjus kelioms valandoms iškart prisipažinau, kad gana anksti pareiškiau, kad gailiuosi nusikaltimu. Patį savo veiksmą vertinu kritiškai (...) Atsižvelgiant į visas aplinkybes, norėčiau, kad teismas atsižvelgtų skiriant man bausmę“, – sakė jaunuolis.

Sprendimą teismas skelbs rugsėjo 18 dieną.

1999 metais gimęs G. Beržinskas kaltinamas pernai spalio 6 dieną prie J. Balčikonio gatvėje esančio pastato, kur įsikūrusi tarptautinė bendrovė „Western Union“, sienos palikęs savadarbį sprogmenį.

Jaunuolis taip pat juodos spalvos dažais ant pastato sienos išpurškė užrašus „FK DIVISION“, „SIEGE“ ir svastikos ženklą.

G. Beržinskas buvo sulaikytas spalio 15 dieną per specialią operaciją, kurioje dalyvavo „Aro“ pareigūnai.

Jo namuose rasta bei iš neteisėtos apyvartos išimta jau paruošta sprogdinti didelės galios sprogstamoji medžiaga ir cheminės medžiagos, iš kurių galima pagaminti savadarbį didelės sprogstamosios galios mechanizmą.

Per kratas taip pat rastas tinkamas šaudyti savadarbis šaunamasis ginklas bei C kategorijos ginklo dalis, ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistinė ir nacionalsocialistinė literatūra bei simbolika.

Teisėsaugos duomenimis, vaikinas save priskiria ultradešiniųjų pažiūrų ekstremistų „Feuerkrieg Division“ grupuotei.