„Iš pirmo žvilgsnio nekalti balionai kelia grėsmę skrydžių saugumui, taip pat ir civiliniams lėktuvams.

Niekas nežino, kas skraidinama tuose balionuose. Tai gali būti absoliučiai įvairūs dalykai: sprogstamosios medžiagos, nuodingos medžiagos ir t. t.“, – cituoja O. Orlovą Tut.by.

Jo teigimu, baltarusių pilotų veiksmai incidento pasienyje su Lietuva metu vertinami kaip „absoliučiai atitinkantys mūsų ir tarptautinius įstatymus“.

„Mūsų pilotai veikė mūsų valstybės oro erdvėje, tai užfiksuota objektyvios kontrolės duomenimis. Valstybinės Lietuvos Respublikos sienos pažeidimo nebuvo“, – pabrėžė pulkininkas.

Neigia, kad buvo pažeista Lietuvos oro erdvė

Baltarusijos gynybos ministerija pirmadienį pareiškė, kad baltarusių pilotai išvakarėse nepažeidė Lietuvos oro erdvės, o incidentą su balionais pasienyje vertina kaip provokaciją.

„Mūsų pilotų veiksmus vertinu kaip visiškai atitinkančius mūsų ir tarptautinius teisės aktus. Mūsų pilotai veikė mūsų valstybės oro erdvėje, tai užfiksuota objektyvios kontrolės medžiagoje. Lietuvos Respublikos valstybinės sienos pažeidimo nebuvo“, – pareiškė Alehas Orlovas, einantis karinių oro pajėgų ir oro gynybos pajėgų vado pavaduotojo pareigas.

Jis taip pat sakė, kad Gynybos ministerija incidentą su balionais vertina kaip provokaciją iš Lietuvos pusės.

Baltarusijos naujienų agentūra BelTA pirmadienį pranešė apie bandymą pažeisti Baltarusijos oro erdvę iš Lietuvos pusės – Baltarusijos gynybos ministerijos teigimu, iš Lietuvos buvo paleistas zondas su aštuoniais balionais ir „antivalstybiniais“ simboliais.

BelTA teigia, kad zondą sustabdė baltarusių sraigtasparnis Mi-24, dėl incidento Lietuvai ruošiama nota.

Tačiau Lietuvos diplomatijos vadovas BNS patvirtino, kad kol kas tokio dokumento nebuvo sulaukta.

A. Orlovo teigimu, nors „paprastam žmogui gali pasirodyti, kad šis faktas nereikšmingas, bet kokios valstybės bet kuri siena yra neliečiama“.

Jis tvirtino, kad „tie iš pirmo žvilgsnio nekenksmingi balionėliai kelia grėsmę skrydžių saugumui“, ir sakė, kad „niekas nežino, kokį krovinį tie balionėliai neša“.

„Jis gali būti labai įvairus: sprogios medžiagos, nuodingos medžiagos ir taip toliau“, – kalbėjo A. Orlovas.

Dėl galimo Lietuvos oro erdvės pažeidimo „Laisvės kelio“ metu pirmadienį Baltarusijai buvo įteikta nota

„Jų sraigtasparnis pažeidė mūsų oro erdvę ir šiandien Baltarusijos ambasadoriui buvo įteikta griežta protesto nota“, – BNS pirmadienį informavo užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Jo teigimu, sraigtasparnis buvo matomas vizualiai ties Medininkais, gyvosios grandinės pabaigoje.

„Jis matėsi vizualiai. Mes turime mūsų oro erdvės kontrolės informaciją, kad yra pažeidimas“, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Sekmadienio vakarą Lietuvoje vyko už demokratines permainas savo šalyje kovojančių Baltarusijos žmonių palaikymo akcija. Tarp Vilniaus Katedros aikštės ir pasienyje esančio Medininkų memorialo – 32 km – apie 50 tūkst. žmonių susikibo rankomis į gyvą grandinę.