Kauno opiausia problema – pasilinksminimo vietos

Trečiadienį ministrų kabinetas spręs dėl Kauno pasiūlytų papildomų darbo laiko ir atstumų viešosiose įstaigose ribojimų. A. Veryga teigė, kad priemonės yra adekvačios.

„Kol kas manau, kad tos priemonės adekvačios. Kaunas tikrai kalbasi, derina priemones su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC), epidemiologais. Kaip apsispręs COVID-19 valdymo komitetas, Vyriausybė, pasižiūrėsime“, – Kauno pasiūlymus vertino sveikatos apsaugos ministras.

Jis teigė, kad šiomis priemonėmis Kauno miesto valdžia stengiasi apriboti nevaldomą koronaviruso plitimą pasilinksminimo vietose.

„Židinys yra valdomas labai specifiškai – suieškomi visi turėję kontaktą, aukštos rizikos asmenys izoliuojami, testuojami ir panašiai. Visų Kauno barų niekas neizoliuos ir jiems testų neatliks. Tiesiog matant, kur vyksta plitimas, siūloma pritaikyti bendresnę priemonę. Matyt, šiandien komitete bus iš principo diskutuojama apie tas naktines pasilinksminimo vietas. (…) Tokiose vietose labai sudėtinga reikalauti ko nors – atstumų, kitų dalykų, kai žmonės naktį susirenka pasilinksminti, apsvaigsta“, – kalbėjo A. Veryga.

„Golden Parazyth“ koncertas (Ryšių ("Adform") kiemelio nuotrauka)

Sveikatos apsaugos ministras teigė, kad tokių pasilinksminimo vietų tiesiog uždaryti nepavyktų.

„Kauniečiai pasiūlė tarpinį variantą – kur vykdomas ne viešasis maitinimas tikrąja to žodžio prasme, o vyksta pasilinksminimai, siūloma riboti darbo valandas, tai jau yra buvę anksčiau. Kadangi labai sudėtinga atskirti naktinį klubą, kaip juridinį vienetą, nes jo nėra, yra viešojo maitinimo vieta, tai egzistuoja toks vienintelis pasiūlymas, kuris leidžia situaciją valdyti, – riboti darbo laiką, kad naktį tokia įstaiga tiesiog nedirbtų“, – Kauno valdžios pasiūlymą vertino jis.

„Kol kas yra taip, nes kokiu kitokiu būdu tą situaciją suvaldyti?“ – klausimą kėlė A. Veryga.

Ministras Delfi patikino, kad ribojimų pasiprašęs Kauno miestas kol kas neprašo mokymosi procesą vykdyti nuotoliniu būdu.

Vyriausybė trečiadienį apsispręs ir dėl naujų nurodymų renginiams.

„O kitas siūlymas, kurį Vyriausybė jau pirmadienį aptarė, – dėl renginių. Siūlysime, kad dalyvių skaičius būtų neribojamas tik ten, į kur vyksta elektroninė prekyba bilietais, kur galima atsekti visus dalyvius. (…) Jeigu ne, siūloma neleisti renginyje dalyvauti daugiau nei 300 dalyvių“, – sakė ministras.

Nurodymų gali sulaukti ir kitos savivaldybės

Ne tik Kauno miestas susiduria su sunkumais dėl koronaviruso.

Kaip Delfi skelbė antradienį, blogiausia situacija kol kas yra Ignalinos rajono savivaldybėje, čia rodiklis 100 tūkst. gyventojų per 14 d. siekia 48,5.

Antroji pagal sergamumą – Prienų r. savivaldybė, čia 100 tūkst. gyventojų tenka 42,6 sergantieji koronavirusu. Trejetuko sąraše – ir laikinoji sostinė. Kauno mieste šis rodiklis 38, Kauno r. – 35,3. Didelio sergamumo rodiklį pasiekė ir Trakų r. (30,7), ir Visaginas (27,4). Dar viena – Klaipėdos miesto – savivaldybė perkopė pirmąjį 16 atvejų slenkstį, čia rodiklis siekia 17,4.

Jis teigė, kad nurodymo imtis papildomų ribojimų priemonių dar šiandien gali sulaukti ir kitos rizikingos šalies savivaldybės.

„Gali taip būti, žiūrėsime. Kiekvieną rytą su epidemiologais aptariame situaciją, žiūrime, kokie židiniai, ką pasiūlyti. Tad tikrai tokios galimybės neatmesčiau“, – sakė ministras.

A. Veryga teigė, kad nebūtinai tokius apribojimus siūlys pati savivaldybė.

„Bus visaip. Matyt, didesnės savivaldybės, kurios turi daugiau specialistų, daugiau žmonių, kurie patys situaciją vietoje analizuoja, pateiks iniciatyvų. Bet tikrai gali būti ir iš centrinės valdžios pasiūlymų“, – sakė A. Veryga.

Jis priminė, kad karantino metu apribojus Nemenčinės savivaldybės judėjimą, to neprašė pati savivaldybė, sprendimą priėmė Vyriausybė.

„Gali ir tokių atvejų būti“, – kalbėjo ministras.

A. Verygos teigimu, tam, kad būtų pakartotos Nemenčinėje naudotos apsaugos priemonės, koronaviruso situacija minėtoje savivaldybėje turėtų būti neįtikėtinai prasta.

„Tikrai turėtų būti ne vienas židinys, ne tik židininis plitimas. Ten buvo gana kompaktiška bendruomenė, daug kontaktų. Tikimybė, kad didžioji dalis tų žmonių gali priklausyti aukštos rizikos grupei, todėl toks sprendimas ir būtų priimtas. Didesnių miestų atveju gali būti priimti kokie nors lokalesni sprendimai, galbūt susiję su rajonais, įmonėmis. Nebūtinai su visu miestu“, – kalbėjo pašnekovas.

A. Verygos teigimu, jei reikėtų uždaryti didžiųjų miestų rajonus, atskiri verslai juose būtų laikinai sustabdyti tik tada, jei sietųsi su židiniais.

„Viskas priklausytų nuo to, kur tai yra. Tikėkimės, kad nereikės tokių uždarymų, jie labai sunkiai realizuojami. Ypač didesniuose miestuose. Nemenčinė buvo nedidelė gyvenvietė. Ir nors keliai tada buvo uždaryti, tačiau pėsčiomis žmonės gali eiti, kur nori. Niekas juk neaptveria tvora. (…) Tada būtų šnekama apie tam tikrų veiklos sričių apribojimą, jei plitimas būtų labai didelis, kaip ir gripo metu – sustabdytas ugdymo procesas, neveikia mokyklos; visokių gali būti variantų“, – Delfi trečiadienio rytą kalbėjo A. Veryga.

Pas specialistus ragina apsilankyti dabar

Jis teigė, kad infekcijai plintant lokalioje vietoje, gali būti grįžtama ir prie nuotolinių sveikatos priežiūros konsultacijų.

„Pradžioje kalbama ne apie uždarymus, bet apie priemones, kurios riboja pacientų lankymą. Tai būtų viena iš pirmų opcijų. (…) Tokios priemonės taikomos, kai nebegali atsekti plitimo, jos saugo įstaigas, kad infekcija nepatektų į vidų“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras.

„O nuotolinės konsultacijos ir dabar yra. Naudojamos tais atvejais, kai jas galima suteikti. Yra žmonių, kurie džiaugiasi tokia galimybe“, – pozityvų kampą rado A. Veryga.

Ministras ragino pas reikalingus specialistus paslaugų sektoriaus atstovus apsilankyti dabar.

„Tikrai reikėtų pas odontologą apsilankyti, nedelsti, nes tikrai niekas nežino, kaip situacija gali pasisukti. Ir tikrai reikėtų pasinaudoti proga, kol tos paslaugos teikiamos, nes visko gali būti. Gali būti, kad ir pati įstaiga izoliuosis. Teoriškai gali visko nutikti“, – sakė ministras.

Jautriausia ugdymo proceso grandis

Nenumaldomai artėjant naujiems mokslo metams, tėvai ir mokiniai nerimauja, ar tik vėl nereikės priprasti prie nuotolinio ugdymo proceso. Tačiau rizikingiausia, anot ministro, ikimokyklinį ir pradinį ugdymą teikiančioms įstaigoms.

„Ikimokyklinėse, pradinėse ugdymo įstaigose nuotolinius mokymo procesus organizuoti tikrai labai sudėtinga, tuo labiau kad tai trukdo jauniems, darbingiems žmonėms eiti į darbą, tai stabdo ekonomiką. Visos pastangos bus dedamos, kad šitos ugdymo įstaigos galėtų veikti. Tos saugumo priemonės, rekomendacijos, jos jau sudėliotos – kad nesimaišytų srautai, nebūtų bendrų grupių užsiėmimų, personalas saugotųsi, į įstaigas neitų karščiuojantys vaikai“, – galimas priemones vardijo ministras.

A. Veryga pateikė pavyzdį, kad jei karantino metu tinkamai veikė medikų ir policijos pareigūnų vaikams skirtos darželių grupės, gali veikti ir visi darželiai.

„Budrumas bus padidintas, ir tikėkimės, kad galės veikti tas sektorius, nes jis gyvybiškai svarbus, kad kiti sektoriai veikti galėtų. Tikrai, net ir sunkiausiu karantino metu grupės, į kurias ėjo medikų, pareigūnų vaikai, veikė ir funkcionavo. Vadinasi, kad galima tai padaryti“, – kalbėjo ministras.

Jis teigė, kad vienintelis būdas tai įgyvendinti, – budrumas ir reikalingų apsaugos priemonių naudojimas, rekomendacijų vykdymas.

„Galima, tik, žinoma, reikia saugotis“, – sakė A. Veryga.

„Juk niekur kitur, nei į darželį, tų vaikų nepadėsi. Vis tiek turi būti ugdymo įstaiga“, – tikino sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Delfi primena, kad per pirmadienį buvo patvirtinti 38 nauji ligos atvejai. Tai – didžiausias naujų užsikrėtimų skaičius per parą nuo balandžio vidurio. Iš šių atvejų maždaug trečdalio užsikrėtimo aplinkybių nustatyti nepavyko.