„Komitetas sudaro darbo grupę, kuri vėliau suderinus su Užsienio reikalų ministerija, su kitų komitetų nariais, apsispręstų vykti į Baltarusiją stebėti įvykių. Ją sudaro trys opozicijos ir trys pozicijos nariai“, - po posėdžio antradienį sakė Seimo NSGK pirmininkas Dainius Gaižauskas.

Pasak jo, darbo grupei greičiausiai vadovaus Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas. Iš opozicijos į Baltarusiją norėtų vykti Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Arvydas Anušauskas ir Laurynas Kasčiūnas, iš Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos – Dovilė Šakalienė.

Iš pozicijos norėtų vykti pats D. Gaižauskas ir dar du valstiečių žaliųjų frakcijos nariai Jonas Jarutis ir Arūnas Gumuliauskas.

Išklausęs žvalgybos institucijų informacijos apie padėtį Baltarusijoje NSGK pirmininkas konstatavo, kad kol kas grėsmių Lietuvos saugumui neįžvelgiama.

„Kol kas jokių grėsmių nematome, tačiau stebime situaciją labai akylai, ir vertiname kiekvieną jų padarytą judesį“, - sakė D. Gaižauskas.

Seimas svarstys rezoliuciją

Seimas antradienį renkasi į neeilinę sesiją, kur svarstys rezoliuciją, raginančią nepripažinti Baltarusijos prezidento rinkimų, prezidento Aliaksandro Lukašenkos – legitimiu vadovu, rašė BNS.

Taip pat bus kviečiama įvesti sankcijas atsakingiems už rezultatų klastojimą ir žmogaus teisių pažeidimus pareigūnams Europos Sąjungos mastu.

Siūloma, kad sankcijos apimtų draudimą atvykti ir lėšų įšaldymą asmenims „už žmogaus teisių ir laisvių pažeidimus ir kitus nusikaltimus“.

Rezoliucijos projekte – raginimai skirti paramą baltarusių nevyriausybinėms organizacijoms, surengti neeilinį Europos Vadovų Tarybos posėdį situacijai Baltarusijoje aptarti, įskaitant ir visos Europos Sąjungos embargo Baltarusijos atominės elektrinės Astrave gaminamai elektrai klausimą.

Panašų rezoliucijos projektą dėl padėties Baltarusijoje antradienį svarstys ir Latvijos parlamentas.

Neeilinėje sesijoje nuotoliniu būdu apie žmogaus teisių ir politinę padėtį šalyje, Baltarusijai reikalingą paramą kalbės Baltarusijos opozicijos, nevyriausybinių organizacijų atstovai: buvęs Baltarusijos Vieningosios pilietinės partijos pirmininkas Anatolis Liabedzka, Baltarusijos Nacionalinio kongreso koordinatorius Vladzimiras Niakliajevas, Baltarusijos žmogaus teisių apsaugos organizacijos „Mūsų namai“ vadovė Olga Karač, rinkimų Baltarusijoje stebėsenos projekto „Zubr“ vadovas Pavelas Maryničas, nesuklastoto balsų skaičiavimo projekto „Balsas“ vadovas Pavelas Liberas.

Baltarusijos valdžiai paskelbus, kad Aliaksandras Lukašenka per prezidento rinkimus surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai, šalyje kilo ir iki šiol tęsiasi tūkstantiniai protestai. Jie malšinami smurtu – sulaikyta apie 7 tūkst. žmonių, sulaikytieji praneša apie kankinimus sulaikymo įstaigose.