Nuo praėjusios savaitės pasidaryti serologinį tyrimą, kuris parodo, ar koronavirusu žmogus jau persirgęs, Vilniaus Antakalnio poliklinikoje gali pasidaryti, kas nori. Tyrimas mokamas, kainuoja 15 eurų. Medikai atkreipia dėmesį, kad tyrimas skirtas pamatyti, ar asmuo turi imunitetą.

Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Izabelė Juškienė teigė, kad šis tyrimas nėra skirtas koronaviruso diagnostikai.

„Mes su juo galime sužinoti, ar mes buvome kontakte, ar ne. Ir pagal tai galime orientuotis, ar jau yra imunitetas ir jei reakcija yra labai ūmi ir reikėtų pasidaryti PGR tyrimą“, – LNK žinioms pasakojo šeimos gydytoja.

Vidutiniškai antikūnai organizme laikosi nuo 3 iki 6 mėnesių. Todėl atlikus serogolinius tyrimus paaiškėjo, kad kai kurie išsitirti atėję pacientai koronavirusu užsikrėtė gerokai anksčiau, nei ši infekcija oficialiai buvo atkeliavusi į Lietuvą.

Gyventojai sirgo dar sausį, kai apie pirmąjį atvejį mūsų šalyje buvo pranešta tik vasario mėnesio pabaigoje.

„Kas buvo labai įdomu sužinoti, kad sirgimas buvo dar sausio mėnesį. Vadinasi, pats virusas cirkuliavo šiek tiek anksčiau, nei šalyje buvo pastebėti susirgimai. Tai taip, tokių pacientų turėjome keletą. Panašu, kad šis virusas yra labai greitai mutuojantis, tikėtina, kad mes labai atsparūs sekančiai bangai ir nebūsime“, – sakė ji.

Lietuvoje tokie tyrimai organizuojami 8 gydymo įstaigose, dauguma jų – privačios.

Kiek žmonių persirgo koronavirusu, turėtų parodyti ir mėnesį truksiantis populiacinis tyrimas.

Populiacijos tyrime, kuriuo siekiama nustatyti, kokia gyventojų dalis galėjo persirgti koronavirusu to nežinodama, ištirti pirmieji keliasdešimt savanorių, BNS informavo tyrimui vadovaujantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas.

„Tyrimą mes pradėjome pirmadienį. Dabar tiksliai negaliu pasakyti, kiek žmonių ištirta, bet (...) keliasdešimt maždaug jų jau yra“, – BNS antradienį sakė profesorius.

„Mes pradžioje norėjome pažiūrėti, kaip viskas vyksta, kiek užtrunka procesai. Prašėme, kad pradžioje ne tiek daug žmonių eitų ir būtų tiriami. Trečiadienį turėtų prasidėti masinis tyrimas, didžiuliai srautai“, – pridūrė jis.

Tyrimai atliekami Vilniaus, Kauno, Klaipėdos miestų bei Ukmergės, Tauragės ir Zarasų rajonų gyventojams. Iš viso kvietimai išsiųsti 13 tūkst. žmonių, o ištirti planuojama perpus mažiau – apie 6,5 tūkst. asmenų.

M. Stankūno teigimu, dvigubai daugiau kvietimų siunčiama todėl, jog ne visi žmonės atsilieps ir ateis atlikti testo.

Žmonės tyrimui atrinkti atsitiktiniu būdu, tačiau jie atspindi šių šešių regionų gyventojų sudėtį. Planuojama, kad gyventojų testavimas truks apie mėnesį.

„Iki rugsėjo 10 dienos turėtume pabaigti tą tyrimą, jei viskas gerai“, – sakė M. Stankūnas.

Sutartį dėl populiacijos tyrimo LSMU su Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė liepos 10 dieną. LSMU tyrimą atlieka kartu su Vilniaus universitetu (VU).

Testai savanoriams atliekami šešiose gydymo įstaigose: Vilniaus Centro poliklinikoje, Ukmergės ligoninėje, Zarasų pirminės sveikatos priežiūros centre, Tauragės ligoninėje, Respublikinė Klaipėdos ligoninėje ir Kauno klinikose.

Siekiant išsiaiškinti, kokia visuomenė dalis persirgo koronavirusu, pakviestiems savanoriams atliekami serologiniai COVID-19 testai. Jie rodo organizme susidariusius antikūnus. Šių tyrimų metu analizuojamas žmogaus kraujas.