Šiuo metu koronaviruso infekcija tebeserga 330 asmenų, pasveiko – 1639.

Nuo COVID-19 mirė 80 asmenų, dėl kitų priežasčių mirė 13 užsikrėtusiųjų.

Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruoti 92 įvežtiniai atvejai.

Izoliacijoje šiuo metu yra 175 asmenys.

Per penktadienį laboratorijose ištirti 4335 ėminiai, iš viso iki šiol ištirta 515 tūkst. 797 ėminiai.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per vakar parą Lietuvoje patvirtinta devyniolika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų: devyni nustatyti Panevėžio apskrityje, po tris – Kauno ir Vilniaus apskrityse, tuo metu Šiaulių ir Klaipėdos – po du naujus susirgimus. Iš vakar patvirtintų atvejų penki yra įvežtiniai, kaip užsikrėtė du žmonės – nenustatyta. Dėl turėtų kontaktų su patvirtintais COVID-19 atvejais užsikrėtė dvylika asmenų, iš jų dešimt siejama su infekcijos židiniais.

Įvežtiniai atvejai – iš Švedijos, Rusijos, Lenkijos ir Baltarusijos

Pirmasis iš įvežtinių atvejų patvirtintas (Šiaulių apskrityje) asmeniui, kuris liepos 19 d. per Medininkų pasienio punktą nuosavu automobiliu į Lietuvą atvyko iš Baltarusijos. Atvykęs žmogus iškart izoliavosi, todėl kontaktų nenustatyta. Asmuo tirtas profilaktiškai, koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų nejautė.

Antrasis atvejis nustatytas Klaipėdos apskrityje žmogui, kuris nuo liepos 21 d. iki liepos 25 d. nuosavu automobiliu keliavo po Lenkiją. Liepos 25 d. žmogui pasireiškė koronavirusui būdingi simptomai – karščiavimas, kosulys. Nustatyti trys kontaktiniai asmenys, keliavę kartu. Jie izoliacijoje.

Trečiasis atvejis patvirtintas Klaipėdos apskrityje žmogui, kuris liepos 26 d. iš Švedijos grįžo į Ventspilį, o iš jo – į Klaipėdos apskritį. COVID-19 ligai simptomų nejautė, tyrėsi profilaktiškai. Asmuo buvo izoliacijoje, aukštos rizikos kontaktinių asmenų nenustatyta.

Ketvirtasis atvejis registruotas Panevėžio apskrityje. Nustatyta, kad asmuo liepos 24 d. grįžo iš Rusijos. Koronavirusui būdingus simptomus pajautė dar kelionės metu. Po kelionės asmuo buvo izoliacijoje, kontaktinių asmenų nenustatyta.

Penktasis atvejis taip pat registruotas Panevėžio apskrityje. Nustatyta, kad asmuo grįžo iš Lenkijos. Tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliktas dėl jaučiamų simptomų. Kontaktiniai asmenys nustatinėjami.

Kaip užsikrėtė du žmonės – nežinoma

Šeštasis atvejis patvirtintas Kauno apskrityje. Liepos 23 d. užsikrėtusysis pajuto koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus. Kaip asmuo užsikrėtė, nėra aišku, tačiau nustatyta, kad nuo liepos 14 d. asmuo kontaktavo su artimaisiais, grįžusiais iš Vokietijos. Šie asmenys testuoti dėl COVID-19 ligos nebuvo, nusiskundimų, simptomų neturi. Šiuo metu turimais duomenimis, nustatyti du didelės rizikos sąlytį turėję asmenys. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Septintasis atvejis taip pat patvirtintas Kauno apskrityje. COVID-19 liga diagnozuota asmeniui, kuris tirtas prieš hospitalizaciją dėl jaučiamų simptomų. Kur asmuo galėjo užsikrėsti, nenustatyta. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Asmenų, kurie užsikrėtė po kontakto su sergančiais – dvylika, iš jų – dešimt susiję su židiniais

Aštuntasis atvejis nustatytas Šiaulių apskrityje. COVID-19 liga patvirtinta žmogui, kuris kontaktavo su sergančiuoju. Kadangi žmogus turėjo didelės rizikos sąlytį, buvo izoliacijoje, tirtas pasireiškus simptomams. Sąlytį turėjusių asmenų nenustatyta.

Devintasis iš per vakar patvirtintų atvejų (Vilniaus apskritis) nustatytas asmeniui, kontaktavusiam su užsikrėtusiuoju koronavirusu. Nustatyta, kad sąlyčio su kitais asmenimis neturėjo.

Dešimtasis atvejis susijęs su transporto įmone Kaune. Koronavirusas patvirtinta Uzbekistano piliečiui, turėjusiam sąlytį su anksčiau patvirtintais COVID-19 atvejais. Asmuo iki šiol buvo izoliacijoje, tad sąlytis su kitais asmenimis nenustatytas. Iš vis su šiuo protrūkiu transporto įmonėje šiuo metu yra siejami 32 COVID-19 atvejai.

Vienuoliktasis atvejis per vakarykštę parą patvirtintas Vilniaus apskrityje. Asmuo ligos simptomus pajuto liepos 21 d. Nustatyta, kad žmogus dalyvavo liepos 18 d. Šalčininkų rajone vykusioje šeimos šventėje, kurioje, kaip paaiškėjo vėliau, dalyvavo asmuo, kuriam patvirtinta COVID-19 liga. Šiuo metu su šiuo protrūkiu siejami keturi infekcijos atveji. Iš viso šventėje dalyvavo šešiolika asmenų, tad visi yra izoliacijoje.

Dvyliktasis atvejis registruotas Vilniaus apskrityje. COVID-19 patvirtinta asmeniui, kuris dėl turėto sąlyčio su sergančiuoju izoliacijoje buvo nuo liepos 17 d. Žmogus tyrėsi profilaktiškai, infekcijai būdingų simptomų nejaučia. Sąlytį turėjo penki asmenys, kurie izoliacijoje taip pat yra nuo liepos 17 d. Šis atvejis jau septintasis, siejamas su židiniu Molėtuose.

Šeši nauji per vakar patvirtinti atvejai Panevėžyje siejami su protrūkiu antstolių kontoroje. Trys asmenys, kuriems per vakar patvirtinta COVID-19, ligos simptomų nejautė, testuoti kaip turėję aukštos rizikos sąlytį. Šiuo metu su šiuo protrūkiu siejama jau dvylika atvejų, įskaitant darbuotojus ir antrinius kontaktus, t. y. jų šeimos narius. Iš viso buvo identifikuota 17 kontaktinių asmenų, visi jie izoliacijoje, nustačius pirmąjį susirgimą.

Devynioliktasis iš patvirtintų atvejų taip pat nustatytas Panevėžio apskrityje. COVID-19 patvirtinta asmeniui, dirbančiam gamykloje „Linolitas“. Su šiuo židiniu iš viso šiuo metu yra siejami septyni koronaviruso atvejai.

Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 2062 COVID-19 ligos atvejų, tebeserga 330 asmenų, 1639 – pasveiko, 175 žmonės yra izoliacijoje.

Požiūrį į kaukių dėvėjimą pakeitė naujos žinios apie koronavirusą – sveikatos specialistai

Pasikeitusį požiūrį, jog veido kaukes dėvėti turi ne tik koronaviruso simptomus jaučiantys sergantieji, bet ir visi žmonės, nulėmė naujos žinios apie patį virusą, sako visuomenės sveikatos specialistai.

„Pačioje pradžioje nežinojom, kad daliai žmonių simptomai gali nepasireikšti – kad yra besimptomių formų, vėliau taip pat išsiaiškinome, kad tris dienas iki simptomų pasireiškimo užsikrėtę asmenys išskiria virusą ir gali užkrėsti kitus“, – BNS trečiadienį teigė R. Lingienė.

Anot jos, dėl šios priežasties daugiausia dėmesio pandemijos pradžioje ir buvo skiriama simptomus jaučiančių asmenų informavimui apie apsaugos priemones, o ne skatinimui masiškai jas dėvėti. Su naujomis žiniomis vėliau šis požiūris pasikeitė.

Lietuvoje privalomas kaukių dėvėjimas buvo privalomas tam tikru metu per karantiną, šį pavasarį įvestą dėl koronaviruso grėsmės.

Šiuo metu kaukės yra rekomenduojamos, tačiau Vyriausybė trečiadienį nusprendė, kad nuo šeštadienio jas vėl bus privaloma dėvėti viešose uždarose patalpose, įskaitant prekybos centrus ir viešąjį transportą.

Tiek per karantiną, tiek dabar privalomas kaukių dėvėjimas įvedamas, siekiant apsaugoti sveikuosius, jog jų neužkrėstų asmenys, kurie serga koronavirusu, tačiau apie susirgimą patys dar nežino.

Vis dėlto, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovas Saulius Čaplinskas atkreipia dėmesį, kad kaukes dėvėti naudinga ir sveikiems žmonėms, nes jos sukuria „tam tikrą barjerą“, kuomet kontaktuojama su sergančiuoju.

Paklaustas, kodėl dar pandemijos pradžioje viešojoje erdvėje tiek Lietuvoje, tiek užsienyje buvo aiškinama, jog sveikų žmonių kaukės neapsaugo, todėl jų dėvėti nereikia, S. Čaplinskas teigė manantis, kad tai buvo susiję „su apsaugos priemonių trūkumu ir nežinojimu“.

„Galbūt žmonės taip kalbėjo bijodami, kad nekiltų didžiulis ažiotažas ir netrūktų tų kaukių tiems, kam jų labiausiai reikia, arba jie taip kalbėjo turėdami per mažai žinių. Sunku pasakyt, o galbūt ir vienas, ir kitas“, – BNS sakė ULAC vadovas.

„Dabar jau pakanka ir mokslinių tyrimų, kurie įrodo kaukių efektyvumą“, – pridūrė jis.

Apie tai, jog kaukės neapsaugo, kovo pradžioje yra sakęs ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Nieko jos nesprendžia, nerekomenduojama jų naudot, nes neapsaugo jos, aš galiu dar kartą pakartot“, – tuomet aiškino jis.

Ilgą laiką masiškai kaukių dėvėti nebuvo rekomendavusi ir Pasaulio sveikatos organizacija, kuri birželio pradžioje savo poziciją pakeitė.

Lietuvoje nuo šeštadienio nesilaikantiems kaukių dėvėjimo reikalavimo gali grėsti ir administracinė atsakomybė nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų.