„Mes matome, kad tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje susirgimų skaičius, deja, didėja. Siekdami apsaugoti Lietuvos žmones nuo pavojingo viruso, siekdami nesuardyti ekonomikos, siekdami, kad mūsų žmonės neprarastų darbo vietų, siūlysime trečiadienio posėdyje pataisyti nutarimą ir įvesti keletą papildomų nedidelių reikalavimų – viešose uždarose vietose dėvėti kaukes ir laikytis kitų saugos reikalavimų, t. y. atstumo vienas nuo kito. Tikimės, kad tuomet susirgimų skaičius Lietuvoje nedidės“, – po posėdžio sakė sveikatos apsaugos ministrą pavaduojantis teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.

Ministras patikslino, kad nurodymas dėvėti kaukes bus privalomo pobūdžio. Kol kas bus siūloma dėvėti kaukes tik uždarose patalpose – viešajame transporte, prekybos centruose, parduotuvėse, kur yra didesnis žmonių kiekis, galbūt ir kavinėse.

„Mes matome tendenciją – susirgimų skaičius didėja tiek Lietuvoje, tiek Europos Sąjungos šalyse, tiek kitose pasaulio šalyse, todėl nėra reikalo laukti. Trečiadienio posėdyje bus diskutuojama ir dar dėl vieno papildomo kriterijaus – kada reikia dėvėti kaukes – įvedimo. Kalbu apie tai, kai nenustatytas susirgimo šaltinis. (…) Jeigu tokių atvejų Lietuvoje daugės, ir tai pasieks tam tikrą ribą, (…) tuomet būtų prievolė dėvėti kaukes“, – sakė E. Jankevičius.

Sprendimas bus priimamas trečiadienį. Pasak ministro, jis įsigalios arba jau tą patį trečiadienį arba nuo ketvirtadienio.

Keisis tvarka dėl patekimo pas gydytojus

Pasak ministro, per posėdį kalbėta ne tik apie kaukių dėvėjimą.

„Matome, kad mums reikia didinti sveikatos paslaugų prieinamumą savivaldybėse. Buvo priimti teigiami ir geri sprendimai pavasarį, bet mes matome, kad pacientai labai nori patekti pas gydytojus, ir tam tikromis aplinkybėmis paslaugų teikimas stringa.

Todėl mes Vyriausybės posėdyje keisime nutarimą ir nebebus prioritetas teikiamas nuotolinei konsultacijai. Žmonės galės patekti į įstaigą greičiau. Tik antrinė ir vėlesnė konsultacija galės vykti nuotoliniu būdu“, – sakė E. Jankevičius.

COVID-19 komiteto nariai tikisi, kad dėl to sumažės įtampos savivaldybėse ir žmonės paprasčiau pateks pas gydytojus.

Pasak ministro, taip pat planuojama peržiūrėti reikalavimus įstaigoms dėl infekcijų kontrolės. Ilgesnį laiko tarpą tarp pacientų vizitų siūloma įpareigoti palikti tik jei pacientai karščiuoja.

Sergamumo rodiklis išaugo

Penktadienio duomenimis, Lietuvos sergamumo rodiklis – 3,7 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

„Reikia atkreipti dėmesį, kad jau bent aštuonias dienas turėjome tą sergamumo rodiklį už keturiolika dienų, jis yra didesnis nei 3 atvejai ir, šios dienos duomenimis, jau siekia 4,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų per keturiolika dienų“, – sakė Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Situacija kaimyninėje Lenkijoje kol kas didelio nerimo nekelia. Penktadienio duomenimis, šioje šalyje sergamumo rodiklis buvo šiek tiek daugiau negu 12 atvejų 100 tūkst. gyventojų per keturiolika dienų.

„Pažiūrėjus į Lenkijos kreivę nėra taip, kad ji (…) staigiai kiltų. Ji gana pastovi, todėl prognozuoti, kad artimiausiu metu gali perkopti 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų, rizikinga. Panašu, kad stabiliai laikosi 11, 12, 13 atvejų 100 tūkst. gyventojų“, – sakė L. Ašoklienė.

Šalies vyriausioji epidemiologė taip pat priminė, kad nuo penktadienio COVID-19 paveiktų šalių sąrašas padidėjo. Dabar paveiktomis šalimis laikomos tos, kuriose sergamumo rodiklis yra pasiekęs 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Į tokių šalių sąrašą jau pakliūva vienuolika šalių.

„Pagal sergamumo rodiklius prie to sąrašo artėja Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Slovėnija, Lenkija, kur sergamumo rodikliai jau daugiau kaip 10 atvejų 100 tūkst. gyventojų“, – sakė L. Ašoklienė.