Tai BNS trečiadienį patvirtino jis pats.

Anot H. Ulevičiaus, teisėsaugos tyrimas jam nebuvo staigmena. Be to, laboratorijos vadovas BNS pripažino, jog kovą įsigyti daugiau nei 5 mln. eurų vertės kiniški reagentai pačiai nacionalinei laboratorijai su jos turėta įranga nebuvo tinkami.

„Aš iškart pasakiau, kad labai greitai daromi dalykai kažkada, praėjus ūmiam periodui, bus ištirti. Aš iškart pasakiau, kad taip bus“, – teigė NVSPL laikinasis vadovas.

BNS žiniomis, tyrime apklausta ir sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė. Ministerija šios informacijos nekomentuoja, su pačia K. Garuoliene BNS nepavyko susisiekti.

NVSPL laikinasis vadovas H. Ulevičius įtariamąjį Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentą Šarūną Narbutą teigė žinantis tik iš žiniasklaidos.

Jis sakė nežinantis, kas pasiūlė kiniškus reagentus tiekusią Ispanijos bendrovę, su kuria buvo pasirašytos dvi sutartys dėl reagentų pirkimo.

„Aš nežinau, pamačiau sutartį tik pirmadienį ryte (kai buvo pasirašyta sutartis – BNS) ir man ją parodė amžiną atilsį direktorius“, – pasakojo H. Ulevičius.

Jo teigimu, įsigytų reagentų įstaiga pati naudoti negalėjo, daugiausia jų naudojo Kauno klinikos.

„Kauno klinikos daugiausia dirbo su šitais reagentais. O mes esame kaip sandėlys, tik mes dirbame su kitais reagentais, šitiems netinkama mūsų aparatūra“, – sakė NVSPL laikinasis vadovas.

Pasak H. Ulevičiaus, visi reagentai, dėl kurių pradėtas tyrimas, yra gauti, jų šiuo metu liko apie 21,8 tūkst. Įstaigos vadovas taip pat teigė, kad šiuo metu tinkamai pasiruošta antrajai koronaviruso bangai.

„Jeigu darysim per dieną apie 4 tūkst. tyrimų, tai jų turim iki spalio mėnesio. Dabar esame sudarę pirkimų planą iki naujųjų metų“, – teigė H. Ulevičius.

Anot jo, pagal sudarytą planą, bus vykdomi tarptautiniai konkursai papildomai įsigyti reagentų.

Įstaigoje – dokumentų poėmiai

NVSPL atstovė spaudai Simona Kalvelytė informavo BNS, kad STT pareigūnai antradienį lankėsi ir pačioje įstaigoje bei paėmė tyrimui reikšmingus dokumentus.

„Galiu atsakyti tiek, kas STT pareigūnai vakar pas mus lankėsi, darė poėmius. Kratos nebuvo. Daugiau kol kas tegali komentuoti tik STT“, – teigė įstaigos atstovė.

Dokumentų poėmiai antradienį atlikti ir Sveikatos apsaugos ministerijoje.

Teisėsaugos tyrime įtarimai prekyba poveikiu pareikšti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos prezidentui Š. Narbutui.

Tyrime taip pat kaip liudytojai apklausti Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis ir vicekancleris Lukas Savickas.

Įtariama, kad Š. Narbutas reagentų pirkime veikė kaip neoficialus tarpininkas tarp Lietuvos institucijų ir vienos užsienio bendrovės, taip pat įtariama, kad jis įmonės atstovui galėjo būti įvardinęs tam tikrą sumą už jo tarpininkavimą šiame pirkime.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau įvykus daugiau nei 5 mln. vertės reagentų pirkimams, į Š. Narbuto asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma.

BNS žiniomis, tyrėjai aiškinasi šių metų kovo 21 ir 23 dienomis NVSPL pasirašytas dvi sutartis su Ispanijos bendrove.

Centriniame viešųjų pirkimų portale nurodoma, jog Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija sudarė dvi sutartis dėl priemonių COVID-19 tyrimams: viena jų yra 3,5 mln. eurų vertės, kita – 1,8 mln. eurų. Abi sutartys sudarytos su Ispanijos bendrove „PMS International“.

Šias dvi sutartis dėl reagentų iš Kinijos tiekimo pasirašė tuometinis laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas, jis prieš kelias savaites mirė. Sutartys pasirašytos su „PMS International“ atstovu, kurio pavardė prie parašo sutartyje nenurodoma.

Pagal sutartis dalis lėšų turėjo būti pervesta ir reagentų gamintojai Kinijos bendrovei „Sansure Biotech“.