„Paskutinių kelių dienų COVID-19 duomenys tikrai kelia nerimą. Šiandien Lietuva nubudo turėdama beveik tiek pat sergančiųjų, kiek turėjome prieš pabaigiant karantiną birželio 15 d. Pažvelgę į šį grafiką matome, kad atšaukus karantiną aktyvių atvejų skaičius nuosekliai mažėjo ir liepos 4 d. pasiekėm dugną, t. y. 195 atvejus.

Tačiau nuo Mindauginių savaitgalio šis rodiklis nuolat (nors ir nelabai sparčiai) augo. O nuo liepos 15 d. galime pastebėti jau gerokai spartesnį šuolį į viršų“, – feisbuke rašė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto profesorius Mindaugas Stankūnas.

M. Stankūno grafikas
Foto: Asmeninio albumo nuotr.


Mokslininkas atkreipė dėmesį, kad nuo tos dienos Lietuvoje iš viso nustatyti 72 nauji atvejai (raudoni stulpeliai grafike), o nuo karantino pabaigos iki „Hegelmann Transporte“ protrūkio iš viso buvo nustatyti tik 75 nauji atvejai.

„T. y. mes per penkias dienas nustatėm tiek pat naujų atvejų, kaip per visą mėnesį (06-15–07-14) nuo karantino pabaigos. Pirmomis dienomis po protrūkio Kaune nauji atvejai buvo aiškiai sietini su šiuo židiniu, o savaitgalio duomenys rodo jau plačią naujų atvejų geografiją. Tai gali būti aiškus signalas, kad atsinaujina viruso plitimas visuomenėje“, – perspėjo M. Stankūnas.

Mokslininkas pažymėjo nenorįs kelti panikos ir bauginti, bet įspėjo, kad kitų šalių (pvz., Juodkalnijos, Australijos ir pan.) patirtis rodo, jog tie antrieji pikai panašiai ir prasideda.

„Ar šiomis dienomis Lietuvoje pastebimas „antrasis pikiukas“ užaugs į „antrąjį piką“, priklauso tik nuo mūsų. Labai prašau visų atsakingumo ir sąmoningumo. Dėkui“, – rašė M. Stankūnas.

Situacija gali pasikeisti

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorius Vytautas Kasiulevičius sekmadienio pavakarę savo feisbuko paskyroje irgi pasidalijo įžvalgomis apie naujojo koronaviruso pandemijos situaciją pasaulyje ir perspėjo, kad stabili iki šiol Lietuvoje užfiksuota situacija gali pasikeisti jau po dviejų savaičių.

„Tikrasis pandemijos mastas, didesnis negu kovo mėnesio banga, šiuo metu pastebimas Vidurinės Azijos šalyse, JAV, Brazilijoje, Izraelyje. Tai vidutiniškai 200 atvejų 1 milijonui gyventojų kiekvieną dieną. Tokį rodiklį Europoje pavasaryje buvo pasiekusi Ispanija, Italijos rodikliai retai viršijo 100 atvejų per parą 1 milijonui gyventojų. O daugelyje Europos Sąjungos šalių pandemijos rodikliai šiuo metu išlieka patenkinami“, – rašė gydytojas.

„Lietuva taip pat iki šiol pasižymėjo situacijos stabilumu. Šios dienos naujų židinių ir atvejų skaičius gali keisti tokią tendenciją, per artimiausias dvi savaites pamatysime“, – teigė ekspertas.

Sekmadienį – 15 naujų atvejų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informavo, kad per praėjusią parą šalyje patvirtinta penkiolika naujų užsikrėtimo koronavirusine infekcija (COVID-19) atvejų. Nustatyta, kad aštuoni užsikrėtę žmonės darbe arba namų aplinkoje kontaktavo su jau sergančiais, keturi per praėjusią parą užregistruoti atvejai įvežtiniai – po du iš Kroatijos ir Bulgarijos. Kaip užsikrėtė dar trys žmonės, šiuo metu aiškinamasi.

Pirmieji trys atvejai nustatyti Vilniaus apskrityje. Nustatyta, kad du asmenys į Lietuvą iš Kroatijos grįžo liepos 2 d. Liepos 11 d. jie dalyvavo šeimos šventėje. Pirmieji simptomai vienam iš asmenų pasireiškė liepos 13 d., kitam – liepos 15 d. Po šios šventės susirgo trečiasis asmuo, šventės dalyvis, kuris, kaip nustatyta, užsienyje pastaruoju metu nesilankė, tad, manoma, užsikrėtė nuo šventės dalyvių.

Ketvirtasis atvejis nustatytas Utenos apskrityje (Molėtų rajone). COVID-19 nustatyta asmeniui, turėjusiam sąlytį su kolega, kuriam koronavirusinė infekcija patvirtinta anksčiau. Išsiaiškinta, jog šiuo atveju sąlytį turėjo 10 asmenų, epidemiologinis tyrimas tęsiamas, teigiama pranešime spaudai.

Penktasis atvejis taip pat patvirtintas Utenos apskrityje (Zarasų rajone). COVID-19 nustatyta asmeniui, bendravusiam su sergančiuoju koronavirusine infekcija. Liepos 13 ir liepos 14 dienomis užsikrėtusysis lankėsi kursuose Medininkuose, nuo liepos 15 d. laikėsi izoliacijos. Nustatyta 11 sąlytį turėjusių asmenų.

Šeštasis atvejis patvirtintas Vilnius apskrityje. Asmeniui tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliktas prieš planinę operaciją, jokių simptomų žmogus nejautė. Nustatyti 3 kontaktiniai asmenys, tęsiamas epidemiologinis tyrimas.

Septintasis atvejis nustatytas Vilniaus apskrityje. Asmuo dirba transporto kompanijoje, kur, nustatyta, turėjo sąlytį su asmenimis, kuriems anksčiau diagnozuota COVID-19 liga. Nuo liepos 13 d. asmuo laikėsi izoliacijos. Remiantis surinktais duomenimis, sergantysis simptomų nejaučia, tirtas profilaktiškai įmonės iniciatyva. Nustatytas vienas sąlytį turėjęs asmuo.

Aštuntasis ir devintasis atvejai nustatyti Kauno apskrityje (Kėdainių rajone). Asmenys susirgo po turėto kontakto su jau sergančiais žmonėmis. Vienas iš jų turėjo sąlytį su Kėdainiuose sergančiu asmeniu, kuris užsikrėtė nuo sergančios šeimos (atvejai vakar patvirtinti Kėdainiuose), kitas asmuo bendravo su žmogumi, kuriam COVID-19 liga patvirtinta liepos 17 d. (Panevėžyje).

Dešimtasis ir vienuoliktasis atvejai nustatyti Vilniaus apskrityje. Liepos 12 d. asmenys lėktuvu į Vilnių grįžo iš Bulgarijos. Liepos 13 d. jie pajautė koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų, tad visą laiką laikėsi izoliacijos. Nustatytas vienas kontaktinis asmuo.
Dvyliktasis atvejis patvirtintas Panevėžio apskrityje. Asmuo užsikrėtė nuo sergančio artimojo, kuriam COVID-19 patvirtinta liepos 13 d.

Tryliktasis ir keturioliktasis atvejai taip pat nustatyti Panevėžio apskrityje. Kaip asmenys užsikrėtė – neaišku. Siekiant nustatyti aplinkybes, tęsiamas epidemiologinis tyrimas.

Penkioliktasis atvejis patvirtintas Vilniaus apskrityje. COVID-19 liga nustatyta asmeniui, kuris nuo liepos 3 d. buvo izoliavęsis, nes kontaktavo su sergančiuoju. Asmeniui simptomų nepasireiškė, tačiau, pasibaigus izoliacijai, prieš grįžtant į darbą, buvo atlikti profilaktiniai tyrimai ir nustatyta liga. Nustatyti 2 kontaktiniai asmenys.

Koronavirusas per praėjusią parą iš viso nustatytas 1947 žmonėms, tebeserga 254 asmenys, 1601 – pasveiko, 81 – laikosi izoliacijos.