„Pasakyti, kad mes tikrai turėsime tą produktą, negaliu, manau, kad būtų neatsakinga tai pasakyti. Reikėtų pasakyti daugiau ne negu taip šioje situacijoje“, – žurnalistams Seime sakė L. Matjošaitytė.

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkės nuomone, elektroninio balsavimo sistema gali būti taikoma kitiems Lietuvoje vyksiantiems visuotiniams rinkimams.

Kaip aiškino L. Matjošaitytė, įstatymo leidėjas VRK pavedė ieškoti sprendimų prieš šiuos Seimo rinkimus, kalbant apie užsienyje arba saviizoliacijoje esančius rinkėjus, kad būtų rasta galimybių jiems balsuoti elektroniniu būdu.

„Tačiau nėra paslaptis, kad VRK informacinė sistema yra sukurta balsavimui popieriniuose biuleteniuose ir mes neturime atskiros sistemos ar posistemės, kur būtų galimybė balsuoti elektroniniu būdu, kaip įstatyme yra numatyta – siunčiant rinkėjams prisijungimo kodus. Mes rengiame darbo planą, kaip tą nuostatą reikėtų įgyvendinti, kokius mes turėtume priimti techninius sprendimus ar atitinkamai turėtų būti kuriama posistemė prie dabartinės sistemos, ar turėtų būti kuriama atskira sistema, ar reikėtų skelbti atskirą viešąjį pirkimą, ar ne.

Tada reikėtų atitinkamai parengti tokios sistemos arba posistemės nuostatus, juos suderinti su kompetentingomis institucijomis, pradėti ruošti tą sistemą, tačiau pasakyti, kad mes tikrai turėsime sukurtą kokybišką, saugų, kibernetinio saugumo ekspertų palaiminimo sulaukusį sprendimą, iš tiesų nesiryžtu, nes laiko yra mažai“, – sakė L. Matjošaitytė.

Pasak jos, nors Seimo rinkimų įstatymo pakeitimas yra priimtas, tačiau jame nėra esminių momentų, pavyzdžiui, kiek kartų rinkėjas gali balsuoti, ar jis gali perbalsuoti su tuo savo kodu, ar negali, kada turėtų būti suteikta galimybė balsuoti rinkėjui, kiek dienų prieš mes atidarome elektroninio balsavimo galimybę, ar rinkėjas galėtų perbalsuoti, jeigu atsitiktų taip, kad jis sugrįžtų į Lietuvą, ar rinkėjo tapatybė turėtų būti pradžioje susieta su jo balsu, ar tik vėliau atskirta, ar iš karto rinkėjo tapatybė nebūtų nustatinėjama jungiantis prie Vyriausiosios rinkimų komisijos svetainės ar kitos atskiros platformos.

„Tai tų klausimų yra labai daug ir čia, matyt, reiktų ieškoti sprendimų“, – svarstė VRK pirmininkė L. Matjošaitytė.

Pasak jos, VRK negali atsisakyti vykdyti įstatymo, bet rinkimų saugumas, patikimumas, visuomenės pasitikėjimas demokratiniais procesais yra aukščiausia vertybė. „Turime daryti viską, kad užtikrintume, kad tie sprendimai, jeigu jie būtų pateikti visuomenei, būtų saugūs, patikimi ir vėliau nekeltų jokių abejonių dėl rinkimų rezultatų“, – sakė L. Matjošaitytė.

Per rudenį vyksiančius rinkimus Seimas negali būti renkamas elektroninio balsavimo būdu, mano Seimo pirmininkas V. Pranckietis, primena ELTA.

„Aš įsitikinau, kad tokio balsavimo būti negali, nes tai būtų labai neatsakingas veiksmas, nes sistema nesukurta. Procesas vyksta, sistemos yra kuriamos, yra tik 3 mėnesiai, vien testavimui reikalingas mėnuo. Įsitikinau, kad tokio balsavimo nebus. Reikėtų nesukelti žmonėms nereikalingų lūkesčių arba nepateisinamų lūkesčių ir nesakyti, kad vis dėlto tokie rinkimai turi būti ir kas nors ko nors nepadarė. Visi daro tiek, kiek gali, bet negali būti padaryta ad hoc“, – antradienį po susitikimo su VRK pirmininke L. Matjošaityte žurnalistams sakė V. Pranckietis.

Seimo vadovas nemano, kad neįgyvendinus elektroninio balsavimo jau rudenį gali būti pažeistos parlamento priimtos Seimo rinkimų įstatymo pataisos.

ELTA primena, kad šių metų birželio 30 d. parlamentas priėmė Seimo rinkimų įstatymo pataisas, kuriomis sudaryta galimybė saviizoliacijoje esantiems rinkėjams ir Pasaulio lietuvių rinkimų apygardos rinkėjams Seimo rinkimuose balsuoti internetu.

Įstatymo pataisos numato, kad saviizoliacijoje esantiems rinkėjams VRK nustatyta tvarka galės būti paštu siunčiamas elektroninio balsavimo kodas, leidžiantis rinkėjui balsuoti VRK interneto svetainėje.

Jeigu užsienio šalyje susiklostys tokia situacija, kai laikinai bus ribojama asmenų judėjimo laisvė ir balsavimas būtų negalimas, joje balsavimas galės būti organizuojamas paštu siunčiant rinkėjui rinkimų balsalapį arba siunčiant paštu elektroninio balsavimo kodą, leidžiantį rinkėjui balsuoti VRK svetainėje. Įstatymas numato, kad elektroninio balsavimo tvarką, garantuojančią slaptą balsavimą ir neleidžiančią dvigubo balsavimo, turės nustatyti Vyriausioji rinkimų komisija.

Seimo rinkimai vyks šių metų spalio 11 d.