Pentagonui pavaldi Gynybos saugumo bendradarbiavimo agentūra (DSCA) pranešė, kad sandorį patvirtino Valstybės departamentas, toliau jį svarstys Kongresas.

DSCA pranešime rašoma, kad sandorio vertė sieks 380 mln. JAV dolerių (337 mln. eurų).

Lietuvos kariuomenė apie ketinimus pirkti naujų karinius sraigtasparnius UH-60M „Black Hawk“ pranešė pernai spalį. Tuomet skelbta, kad planuojama įsigijimo vertė yra apie 300 mln. eurų.

„Siūlomas pardavimas parems JAV užsienio politiką ir nacionalinį saugumą, padedant pagerinti NATO sąjungininkės, kuri atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant taiką ir stabilumą Europoje, saugumą“, – rašoma DSCA pranešime.

Anot agentūros, siūlomas šių sraigtasparnių pardavimas Lietuvai smarkiai sustiprins jos galimybes gabenti karius, vykdyti sienų apsaugą, antiteroristinę veiklą, medicininę evakuaciją, paieškos ir gelbėjimo operacijas, atsargų tiekimą ar išorinį krovinių gabenimą, teikti kovinę paramą bet kokiomis orų sąlygomis.

„Sraigtasparniai UH-60 leis užtikrinti sąveiką su JAV ir NATO pajėgomis, skubiai reaguojant į įvairias misijas, ir greitai dislokuoti karius.

Lietuva ketina panaudoti šiuos gynybos vienetus ir paslaugas modernizuoti ir išplėsti savo ginkluotąsias pajėgas, kad teiktų paramą misijoms savo regione ir kovotų su terorizmo grėsmėmis“, – rašoma pranešime.

Jame pažymima, kad Lietuvai nebus sunku integruoti šiuos sraigtasparnius į savo ginkluotąsias pajėgas, o siūlomas šios įrangos pardavimas nepakeis pagrindinio karinio balanso regione.

Pagrindiniai rangovai bus „Sikorsky Aircraft Company“ iš Stratfordo Konektikute ir „General ElectricAircraft Company“ (GEAC) iš Lino Masačusetse.

Anot agentūros, norint įgyvendinti šį pardavimą, gali prireikti maždaug 2–5 metams paskirti papildomus tris JAV vyriausybės ir penkis rangovų atstovus, kad būtų galima pristatyti įrangą ir apmokyti karius.

Lietuvos krašto apsaugos ministerija anksčiau skelbė, kad sraigtasparnių įsigijimo sutartį siekiama pasirašyti iki 2020 metų pabaigos, o sraigtasparniai Lietuvą galėtų pasiekti 2024 metų pabaigoje.

Šiuo metu Lietuvos kariuomenė užduotims vykdyti naudoja sovietinius sraigtasparnius „Mi-8“, jų skraidymo resursas netrukus baigsis, ir tris AS365 N3+ „Dauphin“, šie daugiausiai skirti paieškos ir gelbėjimo darbams bei aplinkos apsaugos stebėsenai Lietuvos teritorijoje.