„Prezidentas prieš savaitę kalbėjosi su Komisijos (Europos Komisijos – BNS) pirmininke Ursula von der Leyen ir užsitikrino jos įsitraukimą į šitą procesą ir atvirumą ieškoti bendro priimtino sprendimo, bet taip pat svarbu, kad ir viduje turėtume konsensusą, kad būtume kaip vienas kumštis atstovaujant Lietuvos interesams“, – po prezidento susitikimo su ministrais kalbėjo jo patarėjas Jaroslavas Neverovičius.

„Toks prezidento yra prašymas ir nurodymas ministrams – tą bendrą poziciją, suderintą, Lietuvos interesams atstovaujančią, rasti ir ją pristatyti“, – pridūrė jis.

Pasak J. Neverovičiaus, prezidentas su energetikos ministru Žygimantu Vaičiūnu ir Lietuvos diplomatijos vadovu Linu Linkevičiumi antradienį aptarė strateginius energetikos projektus, derybas su Europos Komisija ir regioniniais partneriais.

„Esame labai svarbiame taške, kai reikalingi sprendimai dėl paskutinio strateginio projekto energetikoje įgyvendinimo – sinchronizacijos. Labai svarbu nuosekliai, susikaupus dirbti, valdyti visas rizikas, dirbti tiek su partneriais, tiek viduje“, – teigė J. Neverovičius.

Ž. Vaičiūnas: erdvės deryboms yra

Opozicijai ir užsienio reikalų ministrui L. Linkevičiui kritikuojant susitarimo projektą, pagal kurį Latvija su Estija neįsipareigotų nepirkti Baltarusijos elektros, Ž. Vaičiūnas sako, kad derybose su Latvija ir Estija bus siekiama bendro visų šalių įsipareigojimo nepirkti baltarusiškos elektros.

„Šito politinio susitarimo esmė yra ta, kad Lietuva turi savo įstatymą, bet taip pat kad būtų maksimalus, kiek įmanoma, Baltijos šalių įsipareigojimas, kad elektra iš Baltarusijos nepatektų į Baltijos šalių rinką, taip pat ir į Lenkiją. Tikrai nueitas pakankamai ilgas kelias derantis dėl šio susitarimo, turime žengti tą paskutinę mylią, kad rezultatas maksimaliai atitiktų ir Lietuvos interesus“, –po susitikimo kalbėjo energetikos ministras.

Pasak jo, yra galimybių pasiekti geresnį susitarimą: „Derybos toliau vyksta, jos tęsiamos. Be abejo, erdvės tikrai matau, jos tikrai yra, kad mes pasiektume dar geresnį susitarimą.“.

Komentuodamas skirtingas pozicijas su L. Linkevičiumi, Ž. Vaičiūnas teigė, kad dėl strategijos sutariama, bet galbūt yra skirtumų dėl taktikos.

„Mes turime turėti vienokį ar kitokį bendrą Baltijos šalių įsipareigojimą nepirkti šios elektros. Dėl to sutariame. Tam tikrų galbūt buvo taktikos niuansų, apie tai taip pat diskutavome ir anksčiau, ir dabar. Tikslas yra vienas ir manau, kad viščiukus galėsime skaičiuoti rudenį, kuomet bus pabaigtos derybos“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

J. Neverovičius pabrėžė, kad labai svarbu nesukelti jokių rizikų Baltijos šalių tinklų sinchronizavimui su Europa. Jo nuomone, derantis dėl Baltijos šalių susitarimo svarbiausia kokybė, bet laikas taip pat yra apribotas.

„Čia svarbu kokybė, tačiau, be abejo, ir laikas taip pat nėra neapibrėžtas, kaip girdime už sienos, projektas juda link elektros gamybos pradžios, tai tam tikra prasme natūraliai gaunasi, kad tas terminas yra toks, kad jau turime žinoti, kokia yra mūsų (Baltijos šalių – BNS) bendra pozicija, kai Astrave bus pagaminta pirma elektra“, – sakė prezidento patarėjas.

Pasak jo, Lietuvos pozicija nesikeičia, jog „šitas projektas neturėtų būti paleistas“, šalis visada laikysis pozicijos, kad turi būti įgyvendintos streso testų rekomendacijos iki jėgainės paleidimo.