Kaip rašė BNS, susisiekimo ministras, įklimpęs į skandalą dėl namo Trakuose renovacijos, tvirtina, kad jis tvarkytas dabar jau mirusių tėvų lėšomis, o turtus jie esą susikrovė iš atgautų žemių, tačiau LRT Tyrimų skyriaus duomenys rodo, kad po tėvų mirties J. Narkevičius paveldėjo net daugiau žemės, nei šie buvo susigrąžinę.

Tyrimo duomenimis, tuo metu, kai vyko namo renovacija, politiko kišenės tik pilnėjo – J. Narkevičius deklaruoja, kad 2012 metais kartu su žmona į bankus padėjo 439 tūkst. eurų (1,5 mln. litų). Apie savo turtų kilmę ministras paaiškinti atsisako – jo advokato teigimu, tai yra teisėsaugininkų atliekamo tyrimo objektas.

Ministras tikino, kad visi duomenys apie turtą, pinigus, sandorius yra vieši, ir deklaruoti. Jis aiškino, kad tyrime supainiotos valiutos.

„Kiekvienam piliečiui, žurnalistui yra galimybė išanalizuoti ir įsitikinti, kad visas turtas yra įsigytas teisėtai, paremtas pajamomis. Jeigu kai kas nesugeba atskirti eurų nuo litų 2012 ar 2010 ar ten 2011 metais, tai aš nieko negalėčiau pakomentuoti. Turto pajamų deklaracijoje yra aiškiai išdėstytos pajamos, išlaidos ir sandoriai, ir paveldėjimas“, – sakė J. Narkevičius.

Ministras nedetalizavo, kokia yra pinigų kilmė. Jis teigė nenorįs kalbėti apie tokius dalykus, kad nepakenktų vykstantiems tyrimams.

„Faktas – kad ta suma (arba panaši suma), kuri rodoma, yra ne eurais, o litais“, – sakė J. Narkevičius.

Paklaustas, ar iš atlyginimų sutaupyti tie pinigai, ministras atsakė, kad visos jo pajamos yra teisėtos.

„Atlyginimas, paveldėjimas, turto vertė yra ne tik piniginė, bet ir žemės, namo vertė. Žemės vertė dažnai neatitinka tikros rinkos vertės, bet yra deklaruojama, mes nemažiname tos kainos. Visi sandoriai yra Registrų centre, turto ir pajamų deklaracijoje. Viešųjų privačių interesų deklaracijoje stengiamės pateikti kuo daugiau informacijos apie sandorius“, – kalbėjo J. Narkevičius.

Klausimų kyla ne pirmą kartą

Kaip rašė LRT tyrimą citavęs BNS, oficialiais duomenimis, J. Narkevičiaus tėvams buvo atkurtos nuosavybės teisės į 7 hektarus žemės Trakų rajone, o jų valdomų žemių plotai ne mažėjo, o išsiplėtė iki 10 hektarų. Iš visų Narkevičių šeimai sugrąžintų žemės sklypų buvo parduotas tik vienas – prie įvažiavimo į Trakus. NT ekspertų vertinimu, tuo metu šio 8 arų sklypo vertė galėjo siekti nuo 64 iki 130 tūkst. litų.

LRT gegužės viduryje rašė, kad J. Narkevičius galėjo daryti įtaką statybų bendrovei „Sodžiaus būstas“ laimint Vilniaus ir Trakų darželių bei mokyklų remonto konkursus, o 10 proc. laimėtų sumų turėjo būti skiriama politiko namo Trakuose rekonstrukcijai.

Buvęs dabar jau bankrutavusios bendrovės „Sodžiaus būstas“ savininkas Aleksandras Ribnikovas žurnalistams liudijo, kad jis rekonstravo ministro namą mainais už laimėtus darželių ir mokyklų renovacijos viešuosius konkursus.

J. Narkevičius šiuos kaltinimus vadina šmeižtu. Jis sakė, kad už namo Trakuose renovaciją daugiausia mokėjo jo tėvai, kuriems tuo metu priklausė pastatas. Jis tikina turįs dokumentus, kuriais gali pagrįsti 166 tūkst. litų (apie 48 tūkst. eurų), išleistų tėvų namo rekonstrukcijai.

Laukia tyrimų rezultatų

Premjeras Saulius Skvernelis į komentarus dėl žurnalistinio tyrimo nesileido.

„Tą tikrina Valstybinė mokesčių inspekcija. Jokių komentarų. (…) Aš nenagrinėju ministrų deklaracijų. (…) Niekas dabar nesvyruoja (turimas mintyje pasitikėjimas – „Delfi“), aš laukiu teisėsaugos institucijų išvadų“, – sakė S. Skvernelis.

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis piktinosi pačio žurnalistinio tyrimo pobūdžiu.

„Man pirmiausiai labai keista, kad iš pradžių žmogų apkaltina, kaip ir buvo pirmoje dalyje, kai kaltino žmogų, kad kažką jis neteisėtai remontavo, o paskui paaiškėjo, kad ryšiai tų, kurie tą situaciją sufaksifikavo, yra ir su mums nedraugiškomis valstybėmis. Aš toje vietoje nieko nebevertinu. Kada LRT tyrimas paskelbiamas, aš jau suprantu, kad yra kažkoks užsakymas, kuris toliau vykdomas. O, kada tai daroma Narkevičiaus atžvilgiu, tai jau yra tiesiog tendencija“, – sakė R. Karbauskis.

Jo nuomone, ministras teisingai padaręs duomenis pateikęs teisėsaugos institucijoms.

„Ne Seimo nariams ir ne žurnalistams – jį nuteisti. Jeigu yra pažeidimų, tai bus institucijų išvados. Kol kas nesu girdėjęs nei vienos institucijos neigiamos išvados jo atžvilgiu“, – sakė R. Karbauskis.