„Specialiojo prokuroro“ statusą siūloma suteikti prokurorams, kurie tiria nusikalstamų susivienijimų padarytus nusikaltimus, nes tai yra viena pačių pavojingiausių nusikalstamo bendrininkavimo formų, kuriai būdingas aukštas organizuotumo lygis, susivienijimo narių ilgalaikiai tarpusavio ryšiai“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė A. Širinskienė.

Parlamentarės teigimu, įvertinus tai, kad kova su šešėline ekonomika yra ypatingas valstybės prioritetas, o nusikalstamos veikos šiose srityse turi savo tyrimo specifiką, mastą, yra sudėtingos ir kelia ypatingą grėsmę finansų sistemai, siūloma numatyti galimybę suteikti specialųjį statusą ir šios kategorijos bylas tiriantiems prokurorams.

Trečia prokurorų grupė, kuri galėtų naudotis ypatingu statusu – prokurorai, ginantys viešąjį interesą, kai pažeidimo padarymu įtariamas valstybės ar savivaldybės institucijos, įstaigos ar įmonės vadovas, vadovo pavaduotojas ar asmuo, turintis imunitetą nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn.

„Visi suprantame, kad atliekant tyrimą dėl viešojo intereso galimo pažeidimo ir vykdant viešojo intereso gynimą civilinės ir administracinės teisės priemonėmis, kai teisės akto pažeidimą galimai padarė aukštas pareigas einantys pareigūnai, taip pat būdinga didesnė galimo poveikio tyrimui ir nusikalstamo poveikio jas tiriantiems pareigūnams rizika. Todėl valstybės interesas tokias veikas tiriantiems prokurorams suteikti papildomas garantijas“, – pažymi Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė A. Širinskienė.

Teisę priimti sprendimą dėl specialaus statuso suteikimo ir šio statuso panaikinimo turi tik generalinis prokuroras.

Siūloma, kad Prokuratūros įstatymo pataisos įsigaliotų 2020 m. liepos 1 d.