Kaip aiškėja ir ministerijos registruoto nutarimo projekto, svarbia informacija, kurią būtina pateikti laikomi duomenys apie asmenų amžių, lytį, namų ūkio sudėtį, gyvenamosios ir darbo vietos adresus, aprūpinimą apsaugos priemonėmis darbo vietoje, sergamumą lėtinėmis ligomis, rūkymą, buvimą saviizoliacijoje, testavimąsi dėl COVID–19 ligos (koronaviruso infekcijos), simptomus, galimai susijusius su COVID–19 liga (koronaviruso infekcija), bendravimą su kitais žmonėmis.

Šis tyrimas būtų vykdomas ir surinkti duomenys saugomi iki tol, kol šalyje bus nutraukta ekstremali situacija, kuri paskelbta buvo dar vasario 26 dieną.

Kaip praėjusią savaitę BNS sakė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos patarėja Lina Bušinskaitė, taip ieškoma naujų būdų, kurie leistų „lengviau identifikuoti naujus infekcijos židinius ir padėtų priimti reikiamus sprendimus, jei kiltų nauja banga“.

„Vienas iš jų – savanoriškai ir anonimiškai pačių gyventojų pildoma anketa, Izraelio kolegų patirties pagrindu sudaryta Lietuvos statistikos departamento. Jos idėja – leisti žmonėms patiems dalyvauti nustatant koronaviruso židinius, reguliariai, kas savaitę, pateikiant informaciją apie savo savijautą, susijusią su galimais ligos simptomais, taip pat aprūpinimą dezinfekcinėmis priemonėmis darbo vietose, sergamumą lėtinėmis ligomis ir panašiai“, – teigė ministro patarėja.

Anot jos, tai leistų sukurti naują stebėjimo sistemą žemėlapyje, t.y. galimybę matyti vaizdą pagal regionus ar „netgi miestų rajonus, gatves“.

„Turint šiuos duomenis, galima operatyviau reaguoti priimant sprendimus dėl pacientų ištyrimo. Pavyzdžiui, dar tik įtariant grėsmei atsirasti židiniui, masiniam sirgimui tam tikrame regione“, – sakė L. Bušinskaitė.

Pasak L. Bušinskaitės, gavęs Vyriausybės pritarimą, departamentas turėtų būti pasirengęs prireikus gyventojams sudaryti sąlygas pildyti sukurtą anketą per mobiliąją programėlę. „Sprendimas būtų tarsi uždegta žalia šviesa rengiantis galimai naujai bangai, ši programėlė būtų kuriama bei naudojama tik prireikus“, – sakė ministro patarėja.

Lietuvos statistikos departamentas kovo pabaigoje jau parengė virtualų žemėlapių rinkinį, leidžiantį analizuoti įvairius su COVID–19 virusu susijusius statistinius duomenis.