„Buvo ieškota dioksinų, furanų, kitų į dioksinus panašių medžiagų. Tyrimų rezultatai geri, nepriartėję iki apatinės rekomenduojamos ribos. Tad žmonės gali būti ramūs – gaisro paveiktos teritorijos dirvožemis švarus, auginti ir po to vartoti daržoves ir kitą derlių galima“ , – pranešime cituojamas Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.

Balandžio pradžioje savivaldybės iniciatyva paimta 11 mėginių Miklusėnų, Genių, Jasunskų, Vytautiškių, Butrimiškių kaimuose, kurie pateko į Alytaus gaisro „vėjų rožės“ teritoriją.

Baimintasi, kad dirvožemis čia gali būti užterštas dioksinais, pasižyminčiais dideliu nuodingumu ir kancerogeniškumu, dėl ko nebūtų galima paveiktoje teritorijoje užsiimti daržininkyste ar sodininkyste.

Ištirti septyni dirvožemio, vienas dumblo, du paviršutinių vandenų ir vienas želmenų mėginiai. Stebint maisto ir veterinarijos specialistams, mėginius paėmė bendrovė „Sekargas Hamilton“. Tyrimai atlikti akredituotoje užsienio laboratorijoje.

Papildomai dirvožemio mėginius skirtingose vietose paėmė Lietuvos geologijos tarnyba ir Nacionalinis visuomenės sveikatos centras. Laukiama oficialių atsakymų.

Kaip informavo Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, balandžio mėnesį atliko daugiau kaip 50 įvairių mėginių: tyrė žolę, želmenis, šachtinių šulinių vandenį, ūkinių ir medžiojamų gyvūnų kepenis, tvenkinių žuvį ir vištų kiaušinius

Pasak savivaldybės, abejonių sukėlė kiaušinių ir žolės mėginiai, jie bus tiriami pakartotinai.

Savivaldybės duomenimis, dėl užterštumo dioksinais gaisro užterštų teritorijų ūkininkams jau teko utilizuoti 575 gyvulius ir paukščius.

33 gyventojai savivaldybei pateikė prašymus dėl kompensacijų, kurios už utilizuotus gyvulius siekia daugiau kaip 64,9 tūkst. eurų.

Iš viso Alytaus rajono gyventojams, įmonėms, įstaigoms už dėl gaisro patirtus nuostolius išmokėta 265,6 tūkst. eurų kompensacijų.

Gaisras Alytaus Pramonės mikrorajone esančioje padangų perdirbimo gamykloje „Ekologistika“ kilo pernai spalio 16-osios naktį, ugniagesiai su ugnimi ir jos padariniais kovojo ilgiau nei savaitę.