Tokios aplinkybės paaiškėjo Vilniaus miesto apylinkės teismui išnagrinėjus baudžiamąją bylą, kurioje vilnietis Stanislavas Ž. buvo nuteistas dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo – anksčiau jau reikalų su teisėsauga turėjusiam vyrui teisėjas Rolandas Bužinskas skyrė laisvės apribojimą aštuoniems mėnesiams.

Šios bausmės atlikimo metu Stanislavas Ž. įpareigotas nevartoti alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, jam taip pat yra uždrausta pasišalinti iš gydymo įstaigos.

„Nuteistajam skirtini įpareigojimai ir draudimai, kurie padės daryti teigiamą įtaką jo elgesiui“, – mano teismas.

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad Stanislavas Ž. dar balandžio 15 d., apie 13 val. pasišalino iš gydymo įstaigos, kurioje yra gydomas dėl epidemiologiškai pavojingos atsparios tuberkuliozės, patalpų ir, nesilaikydamas jokių saugumo priemonių, maždaug pustrečios valandos, kai sugrįžo į ligoninę, vaikščiojo Vilniaus miesto gatvėmis.

„Tokiu būdu jis sukėlė pavojų kitiems asmenims užsikrėsti pavojinga infekcine liga“, – pažymėjo Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorų surinktą medžiagą išnagrinėjęs teisėjas.

Kad pavojinga liga sergantis pacientas pasišalino iš gydymo įstaigos, čia dirbantys darbuotojai pastebėjo ne iš karto – tik apie 14 val., kai darbą baigianti medikė apėjo pacientų palatas ir pamatė, jog per pietus Stanislavui Ž. atneštas maistas net nepaliestas.

„Šis pacientas ligoninėje yra gydomas nuo 2019 m. lapkričio 22 d., jis yra atsparus keturių rūšių vaistams ir yra gydomas priverstinai – jis yra epidemiologiškai pavojingas“, – nurodė gydymo įstaigos darbuotoja.

Pasak jos, Stanislavas Ž., kaip ir kiti Atsparios tuberkuliozės skyriuje besigydantys pacientai, neturi teisės išeiti iš ligoninės pastato.

„Jis yra pasirašytinai įspėtas, kad privalo būti gydymo įstaigoje, taip pat yra supažindintas su tvarka dėl apsaugos priemonių, kurių privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis“, – pažymėjo policijos pareigūnų apklausta medikė.

Būtent ji ir iškvietė policijos pareigūnus, kai itin pavojinga liga priverstinai gydomas pacientas pasišalino iš gydymo įstaigos. Anot medikės, ligoninėje pacientai gali vaikščioti koridoriais, naudojasi bendru tualetu, tačiau visos išėjimo durys visada būna užrakintos, todėl į lauką ligoniai išeiti negali.

„Manau, kad Stanislavas Ž. pabėgo, kai apie 12.50 val. ligoniams yra atvežamas maistas ir buvo paliktos neužrakintos išėjimo į lauką durys“, – gydytojos teigimu, atsparia tuberkulioze sergantis vyras į ligoninės skyrių grįžo apie 15.20 val., kai negalėdamas patekti į vidų paskambino lauke prie durų esančiu skambučiu.

Vyras tada teisinosi, kad buvo išėjęs nusipirkti maisto, tačiau nesakė, kokioje parduotuvėje jį pirko.

Pasak gydytojos, Stanislavas Ž. iš gydymo įstaigos pabėgo pirmą kartą, tačiau jo elgesys čia dirbantiems medikams problemų kėlė ir anksčiau – vyras dažnai piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais.

Tuo metu baudžiamojon atsakomybėn patrauktas Stanislavas Ž. per apklausą teisinosi, kad iš ligoninės nuėjo iki bankomato nusiimti pinigų, nes buvo skolingas kitiems kartu besigydantiems ligoniams.

„Aš tenorėjau grąžinti skolas, o man pinigų niekas negalėjo atnešti“, – savo elgesį bandė pateisinti epidemiologiškai pavojingas vyras.

Jis pasakojo, kad išėjęs iš gydymo įstaigos nuėjo ne tik į bankomatą, bet ir į šalia esančią maisto prekių parduotuvę, o paskui sugrįžo į ligoninę.

„Nepagalvojau, kad apie išėjimą ligoninės darbuotojai praneš policijai“, – sakė vyras. Tačiau jis pripažino, kad buvo įspėtas ir pasirašė vidaus taisykles, jog negali išeiti iš gydymo įstaigos, taip pat supranta, jog išėjęs iš ligoninės galėjo užkrėsti kitus žmones.

Tuberkulioze vyras serga nuo 2010 m., bet šią ligą buvo išsigydęs, tačiau 2019 m. spalio pabaigoje vėl pasijuto blogai – atsirado silpnumas, kosulys, skaudėjo kairę krūtinės ląstos pusę, todėl kreipėsi į šeimos gydytoją. Atlikus krūtinės ląstos rentgeno nuotraukas, plaučiuose buvo aptikta pakitimų ir buvo paguldytas į ligoninę.

Policijos atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad gydymo įstaigos patalpos, kurioje gydomi pavojinga infekcine liga sergantys pacientai, net nėra filmuojamos vaizdo stebėjimo kameromis.

Pareigūnai negavo duomenų, kad išėjęs iš ligoninės Stanislavas Ž. galėjo užkrėsti kitus asmenis.

Nuteisė ir koronavirusu sergančią moterį

Delfi jau rašė, kad šią savaitę Vilniaus miesto apylinkės teismas dėl kovos su epidemijomis ar užkrečiamosiomis ligomis taisyklių pažeidimo nuteisė ir vilnietę Žaną P., kuri būdama užsikrėtusi koronavirusu pabėgo iš Infekcinių ligų skyriaus.

Teismas paskelbė, kad ne kartą anksčiau teista ir dėl prostitucijos bausta 41 metų Žana P. turės eiti dirbti viešųjų darbų – 2 mėnesius ji neatlygintinai turės išdirbti po 20 val. per mėnesį visuomenės labui.

Bylos duomenimis buvo nustatyta, kad Žana P. iš Santaros klinikų Infekcinių ligų priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus palatos, kur buvo gydoma dėl koronavirusinės infekcijos (COVID-19 pabėgo dar balandžio 7 d. Koronavirusas jai buvo nustatytas balandžio 5 d.

Foto: DELFI / Dainius Sinkevičius

Iš ligoninės pasprukusi moteris sėdo į autobusą, o vėliau – ir į troleibusą, ir grįžo į namus Gerosios Vilties g. Pakeliui ji autobuse susipažino su nepažįstamu vyru ir iš to paties butelio gėrė alkoholinius gėrimus bei užkandžiavo, taip sukeldama pavojų ne tik jam, bet ir kitiems asmenims užsikrėsti pavojinga infekcine liga.

Žana P. tą pačią dieną buvo rasta policijos pareigūnų ir, iškvietus medikus, grąžinta į ligoninę.

Baudžiamojon atsakomybėn patraukta moteris per apklausą pripažino, kad pabėgdama iš Santaros klinikų sukėlė grėsmę kitiems žmonėms. Moteris aiškino, kad balandžio 3 d. iš užsienio, kur gyveno pastaruoju metu, autobusu parvažiavo į Lietuvą.

„Lietuvos pasienyje užpildžiau įteiktas pažymas, nurodžiau savo duomenis, taip pat buvo paimti mėginiai dėl viruso, – sakė moteris. – Grįžusi jaučiausi gerai, jokių simptomų nejutau.“

Moteris teigė, kad pasienyje nurodė, kad pageidauja saviizoliuotis savo namuose, tačiau tuo metu nepagalvojo, jog gyvendama bendrabučio tipo daugiabutyje, kur virtuve, tualetu ir vonios kambariu naudojasi ir kiti gyventojai, ji nesugebės išvengti kontaktų su kaimynais.

„Po kelių dienų į mano namus atvyko medikai ir policija, pranešė, jog esu užsikrėtusi ir mane nuvežė į Santaros klinikas, kur buvo paimtas pakartotinis tyrimas – visą naktį buvau laikoma palapinėje prie ligoninės, o kitą dieną mane perkėlė į palatą, tada vėl buvau informuota, kad sergu koronavirusu, – sakė moteris. – Taip pat gydytojas pateikė dokumentus ir liepė pasirašyti. Tačiau aš šių popierių neperskaičiau – tenorėjau, kad kuo greičiau mane išleistų.“

Moteris teigė, kad gydytojas jai žadėjo, jog ji bus išleista į namus ir net išrašė receptą medikamentams įsigyti, bet kol kas iš gydymo įstaigos neišleido ir liepė palaukti palatoje.

„Aš buvau nevalgiusi, visą naktį pralaukusi lauke palapinėje, man viskas atsibodo, todėl pagalvojau, kad galiu pabėgti pro langą“, – Žana P. ikiteisminį tyrimą atlikusiems pareigūnams nurodė, jog tuo metu nepagalvojo, kad pažeidžia saviizoliacijos taisykles ir dėl to jai gali grėsti atsakomybė.

„Iš palatos išlipau pro langą ir nubėgau į viešojo transporto stotelę, kadangi važiavo greitasis autobusas – su juo važiavau iki „Žaliojo tilto“ stotelės ir ten persėdau į troleibusą, – sakė moteris. – Važiuojant autobusu išgėriau alaus su vyriškiu, kurio nepažinojau, jį mačiau pirmą kartą.“

Žana P. tikino, kad „gėrė alų, nes buvo susijaudinusi“.

„Išlipusi iš troleibuso grįžau namo, bet vos spėjusi užeiti į savo butą išgirdau, kaip kieme kažkas pradėjo teirautis apie mano butą – pažiūrėjusi pro langą pamačiau pareigūnus, supratau, kad jie ieško manęs, todėl nieko nelaukusi išėjau į kiemą, o iš ten ją medikai mane grąžino atgal į Santariškes“, – sakė bėglė.

Ji tikino, kad gailisi dėl tokio savo neatsakingo poelgio, tačiau esą „tuo metu tai pasirodė tinkamiausias sprendimas“.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teisėjas Olegas Zaicevas pažymėjo, kad Žana P. pažeidė saviizoliacijos sąlygas.

„Pabėgimas iš gydymo įstaigos, viešojo transporto naudojimas, siekiant grįžti į gyvenamąją vietą, saugaus atstumo nesilaikymas, bei bendravimas ir dalinimasis gėrimu su kitu asmeniu, neabejotinai sukėlė pavojų kitiems asmenims, važiavusiais viešuoju transportu ir buvusiais šalia kaltinamosios, užsikrėsti pavojinga koronaviruso liga“, – konstatavo teismas.

Skirdamas bausmę teismas atsižvelgė ir į tai, kad ji anksčiau yra keletą kartų teista už kriminalinius nusikaltimus: vagystes, narkotikų laikymą, nesunkų sveikatos sutrikdymą. Be to, policijos duomenimis, anksčiau moteris vertėsi prostitucija, bet pastaruoju metu Lietuvoje negyveno.