Įstatymą dar turi pasirašyti arba gali vetuoti prezidentas Gitanas Nausėda.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos tinklapyje jau anksčiau buvo išvardintos socialinės grupės, kam tokia išmoka būtų skiriama. Tai yra senyvo amžiaus gyventojams, neįgaliesiems, našliams, našlaičiams.

Ji būtų išmokama, jeigu žmogui iki 2020 m. gruodžio 31 d. buvo arba bus paskirta bent viena iš šių „Sodros“ išmokų:

  • senatvės, netekto darbingumo (invalidumo) pensija
  • našlių, našlaičių ar maitintojo netekimo pensija
  • ištarnauto laiko pensija
  • kompensacija už ypatingas darbo sąlygas
  • šalpos pensija ar kompensacija
  • pensija, paskirta pagal tarptautines sutartis ar Europos Sąjungos socialinės apsaugos sistemų koordinavimo reglamentus.

Vienkartinė išmoka būtų mokama be atskiro asmens prašymo 2020 m. rugpjūčio mėnesį.

Jei asmeniui teisė į išvardintas išmokas atsiras po šių metų liepos 1 dienos, vienkartinę išmoką jis gaus kartu su jau paskirta išmoka, teigiama anksčiau išplatintame ministerijos pranešime spaudai.

Skaičiuojama, kad išmoką gaus 910 tūkst. asmenų. Valstybės biudžetui tai kainuos 182 mln. eurų.

Kukuraitis: pirmiausiai išmokos turi pasiekti praradusius pajamas

Seimui ketvirtadienį nusprendus pensininkams ir kitų socialinių išmokų gavėjams bei ieškantiems darbo žmonėms rugpjūtį skirti vienkartines 200 eurų išmokas, socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad pinigų mokėjimas anksčiau yra neįmanomas, nebent būtų peržiūrimi visų išmokų prioritetai. Tačiau tai, anot jo, būtų socialiai neteisinga.

Linas Kukuraitis pabrėžia, jog pirmiausia išmokos turi pasiekti tuos, kurie šiuo metu praranda pajamas, o tuomet valstybė turi įvykdyti kitus įsipareigojimus.

„Šiuo metu „Sodrai“ yra duota tiek darbų, kad užtikrintų pajamų kompensavimą tiems, kurie jas praranda, – tai yra, prastovose stovintiems, tiems, kurie dirba ir yra reikalingos subsidijos, savarankiškai dirbantiems. (...) Taip pat yra anksčiau padaryti įsipareigojimai – perskaičiuoti pensijas dirbusiems pensininkams ir išmokėti valstybinių bei pareigūnų pensijų kompensavimą, kurios buvo nusavintos per krizę (2009 metais – BNS)“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė L. Kukuraitis.

Anot jo, „Sodra“ gali išmokėti 200 eurų išmokas tik rugpjūtį – anksčiau tai neįmanoma: „Nebent kai kurias išmokas nuvėlintume, bet tai būtų socialiai neteisinga tų grupių, kurioms yra pažadėta ir kai kurios laukia dešimtmečius.“

L. Kukuraitis taip pat teigė, jog išmokos mokėjimas dalimis situacijos nepagerintų

„Dalimis mokėjimas nieko nespręstų, bet kuriuo atveju, reikalingi programavimo sutvarkymai. Jei galėtume anksčiau suprogramuoti, mes ir išmokėtume, bet dalinis mokėjimas neturi prasmės, nes jis tik nutolintų pajamų įliejimą į rinką, o siekiame, kad žmonės greičiau gautų pajamas ir jas naudotų vartojimui“, – teigė ministras.

Seimas patvirtino pagalbą po karantino

Seimas patvirtino specialias pagalbos ir paramos priemones darbuotojams, savarankiškai dirbantiems asmenims, darbo netekusiems žmonėms ir darbdaviams po karantino. Didžioji dalis šių priemonių galios laikinai, tai yra kol šaliai pavyks atsitiesti po sukrėtimo dėl koronaviruso pandemijos. Tačiau socialinės pašalpos, taip pat kompensacijos už išlaidas šilumai bus didinamos ilgam laikotarpiui.

Remiantis Seimo sprendimu, darbdaviai išlaikydami darbuotojus galės tikėtis subsidijų dar pusę metų pasibaigus karantinui, savarankiškai dirbantys asmenys gaus 257 eurų dydžio išmoką du mėnesius po karantino, darbo netekę žmonės įgis galimybę gauti laikiną darbo paieškos išmoką net jeigu dabar neturi teisės į nedarbo išmoką, daugiau vaikų iš nepasiturinčių šeimų gaus po 100 eurų vaiko pinigus, senatvės pensijų, netekto darbingumo ir kitų socialinio draudimo pensijų bei šalpos išmokų gavėjai galės gauti vienkartinę 200 eurų išmoką.

Skaičiuojama, kad dėl Vyriausybės pasiūlytų priemonių naudą pajus apie 1,4 mln. gyventojų. Iš viso tai pareikalaus iki 1 mlrd. eurų.

„Lietuva dar nėra turėjusi tokios situacijos, kai visa ekonomika kuriam laikui sustoja dėl būtinybės apsisaugoti nuo viruso plitimo. Nors karantinas jau švelninamas, tačiau ir toliau privalėsime saugotis, o tai turės tiesioginės įtakos gyventojų elgsenai, darbui, laisvalaikiui, vartojimo įpročiams.

Dėl šios priežasties Vyriausybė pasiūlė ir Seimas patvirtino pagalbos priemonių paketą, kuris pagelbės po karantino atšaukimo. Visi šie sprendimai prisidės prie dirbančiųjų išlaikymo darbo rinkoje, pagelbės verslui išlaikyti darbuotojus, padidins paramą nepasiturintiems gyventojams, bedarbiams, senjorams, neįgaliesiems ar šeimoms, kurių pajamos staiga sumažėjo“, – pranešime spaudai cituojamas socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.