Viruso plitimas. Ligoninėje Kaune mirė koronavirusu sirgęs vyresnio amžiaus žmogus, turėjęs kitų ligų. Tai 49-asis mirties atvejis Lietuvoje. Per parą nustatyti penki nauji COVID-19 infekcijos atvejai. Pasveikusių šiuo metu yra daugiau nei sergančių, bet nerimą kelia nauji židiniai ligoninėse. Respublikinėje Kauno ligoninėje virusas nustatytas penktai pacientei ir vienai darbuotojai, saviizoliacijoje yra per šimtą medikų. Koronavirusas patvirtintas Respublikinės Vilniaus psichiatrinės ligoninės darbuotojui, nerimaujama, kad užsikrėsti galėjo kiti gydymo įstaigų darbuotojai, gyvenantys tame pačiame bendrabutyje. Ligoninėje gydomi 92 užsikrėtusieji koronavirusu, 14 iš jų – reanimacijoje.

Karantino režimas. Vyriausybė karantiną pratęsė iki gegužės 31 dienos, tačiau sušvelnino jo reikalavimus:

* Nuo gegužės 11 dienos į Lietuvą darbo, verslo ar mokslo reikalais galės atvykti Europos Sąjungos šalių piliečiai ir nacionalinę vizą turintys asmenys. Jiems galios 14 dienų izoliacijos reikalavimas. Izoliacijos reikalavimas nebus taikomas Lenkijos piliečiams.

* Nuo gegužės 11 dienos leidžiama rengti užsienio kalbos lygio mokėjimo egzaminus stojantiems į užsienio universitetus, ribojant žmonių skaičių ir užtikrinant socialinę distanciją.

* Nuo gegužės 15 dienos naikinami apribojimai Lietuvos, Latvijos ir Estijos piliečiams, keliaujantiems tarp Baltijos valstybių. Baltijos šalių piliečiai, grįžtantys iš kitų užsienio valstybių, ir toliau turės pareigą dvi savaites izoliuotis, tą jie galės daryti savo gimtosiose šalyse. Ateityje į bendro judėjimo zoną svarstoma įtraukti Lenkiją ir Suomiją, interviu BNS sakė Latvijos prezidentas Egilas Levitas.

* Nuo gegužės 18 dienos atidaromi darželiai. Švietimo ministras sako, kad jie nebus pajėgūs padidinto saugumo sąlygomis iš karto priimti visų 110 tūkst. vaikų. Pasak Algirdo Monkevičiaus, tėvų apklausos leidžia prognozuoti, kad grįžtančių srautas augs pamažu. Ministro teigimu, rizikos grupėse esantiems darželių darbuotojams gali būti siūloma toliau dirbti nuotoliniu būdu.

* Nuo gegužės 18 dienos atnaujinamos visos grožio salonų paslaugos, leidžiama teikti odontologijos paslaugas, sporto klubuose leidžiamos iki 10 žmonių grupės treniruotės, lauke leidžiami iki 30 žmonių renginiai, su gydytojo leidimu galimas ligonių lankymas.

* Nuo gegužės 30 dienos leidžiami renginiai viduje iki 30 dalyvių, išlaikant saugaus atstumo reikalavimus.

* Vyriausybė kol kas nepriėmė sprendimo, kada leisti patalpose veikti restoranams ir kavinėms.

Papildoma parama verslui. Nuo koronaviruso krizės nukentėjusiam verslui Vyriausybė nusprendė skirti papildomą pagalbą. Turizmo verslui ketinama skirti bent 45 mln. eurų, mažoms iki devynių darbuotojų turinčioms įmonėms – iki 100 mln. eurų, o žemės ūkiui – 52 mln. eurų subsidijų. Dotacijas labai mažoms įmonėms numatoma skirti atsižvelgiant į tos įmonės 2019 metais sumokėtus mokesčius. Ministrų kabinetas taip pat priėmė sprendimus, reikalingus vidutinių ir didelių įmonių likvidumą padėsiančio užtikrinti fondo veikimui. Planuojama fondo investicijų apimtis yra 1 mlrd. eurų, jį valdys Finansų ministerijos steigiama agentūra. Fondas turėtų pradėti veikti birželio 1 dieną. Šiuos planus dar turės patvirtinti Seimas.

Išmokos savarankiškai dirbantiems. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas nusprendė, kad savarankiškai dirbantiems gyventojams 257 eurų valstybės subsidija būtų mokama ne tik per karantiną, bet ir du mėnesius po jo. Tam pritarė ir valdantieji, ir opozicija. Vyriausybė skaičiuoja, kad tam reikės apie 50 mln. eurų. Galutinį sprendimą Seimas numato priimti ketvirtadienį.

Ilgalaikė strategija. Ministrų kabinetas patvirtino dvejų metų koronaviruso valdymo strategiją. Joje numatoma vykdyti nuolatinį tikslinį testavimą, peržiūrėti sveikatos priežiūros paslaugų teikimo modelį, užtikrinti asmens apsaugos priemonių gamybą vietos rinkoje, saugoti rizikos grupei priskiriamus asmenis.

Ekonomikos prognozės. Europos Komisija paskelbė prognozę, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas 2020 metais sumažės 7,9 proc., o 2021 metais išaugs 7,4 proc. Didžiausią smūgį Lietuvos ūkis patirs antrąjį ketvirtį. Panašūs rodikliai numatomi ir bendrai euro zonai: -7,7 proc. 2020 metais ir 6,3 proc. 2021 metais.

Raginimas Baltarusijai. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius per pokalbį telefonu su Baltarusijos kolega paragino įvesti karantiną ir atšaukti Gegužės 9-osios paradą Minske, siekiant sulėtinti naujojo koronaviruso plitimą. Baltarusijoje per parą nustatyti 905 nauji užsikrėtimo atvejai, mirė penki žmonės.

Dezinformacijos sklaida. Lietuvos kariuomenė pranešė, kad nuo vasario pradžios Lietuvoje fiksuota per tūkstantį klaidinančios informacijos atvejų, kuriais siekta diskredituoti ir apsunkinti Lietuvoje priimamus sprendimus, susijusius su koronaviruso valdymu.

Užsienyje:

* Rusijoje ketvirtą dieną iš eilės patvirtinta daugiau kaip 10 tūkst. naujų atvejų. Koronavirusas patvirtintas kultūros ministrei Olgai Liubimovai. Anksčiau infekcija buvo nustatyta Rusijos premjerui ir statybų ministrui.

* Latvija per parą patvirtino keturis naujus atvejus. Premjeras Krišjanis Karinis pranešė, kad svarsto įvesti privalomą kaukių dėvėjimą viešajame transporte ir kai kuriose kitose viešose vietose. Iki šiol kaimyninėje šalyje kaukių dėvėjimas buvo tik rekomenduojamas.

* Estija per parą patvirtino du naujus atvejus. Talino valdžia nusprendė nuo gegužės 18 dienos leisti kontaktinį mokymą ne didesnėse kaip penkių žmonių grupėse, švelninami apribojimai renginiams lauke.

* Vokietijos vyriausybė ir 16 federalinių žemių sutarė, kad šį mėnesį atidarys visas parduotuves ir mokyklas. Regionai galės savarankiškai nuspręsti dėl restoranų ir viešbučių atidarymo.

* Belgija nusprendė parduotuves atidaryti gegužės 11 dieną.

* JAV su koronavirusu siejamų mirčių skaičius viršijo 70 tūkst. Prezidentas Donaldas Trumpas aplankė apsauginių kaukių fabriką per savo pirmąją didelę kelionę nuo karantino dėl koronaviruso pradžios, bet atsisakė pats prisidengti veidą. Trumpoje kalboje jis paragino sušvelninti suvaržymus verslui. „Negalime laikyti savo šalies uždarytos tolesnius penkerius metus“, – sakė jis.

* Kinija griežtai atsikirto JAV valstybės sekretoriui Mike'ui Pompeo dėl jo pareiškimo, esą pasaulį siaubiantis naujasis koronavirusas pasklido iš laboratorijos Uhane. „Manau, šiuo reikalu turėtų užsiimti mokslininkai ir medicinos profesionalai, o ne politikai, meluojantys vidaus politikos tikslais. Ponas M. Pompeo nekart pasisakė, bet negali pateikti jokių įrodymų. Kodėl? Nes jų neturi“, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė.

Svarbios naujienos, nesusijusios su koronavirusu: Baltarusijos energetikos ministerija paskelbė, kad į Astravo atominę elektrinę atgabentas branduolinis kuras. Lietuva Baltarusijai išsiuntė notą, ragindama sustabdyti paleidimo darbus, kol nebus įgyvendintos streso testų rekomendacijos. Prezidentas Gitanas Nausėda interviu BNS pareiškė tikįs, kad Minskas atsilaikys prieš Rusijos korporacijos „Rosatomo“ spaudimą aukoti saugumą dėl darbų tempo.