„Situacija išlieka pakankamai gera, turime galvoti, kaip judėti į priekį su tam tikrais sprendimais“, – Vyriausybės posėdyje sakė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Kaip informavo Ekonomikos ir inovacijų ministerija, nuo ketvirtadienio bus leidžiami visi laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, atnaujinamos individualios sporto treniruotės uždarose erdvėse, išlaikant saugų atstumą. Taip pat nuo ketvirtadienio įsigalioja pakeitimai dėl planinių paslaugų, kaukių dėvėjimo, skrydžius bus leidžiama atnaujinti nuo gegužės 10-osios.

Vyriausybė taip pat buvo įtraukusi pasiūlymą leisti nedidelius renginius atvirose erdvėse, kai juose dalyvauja iki 10 asmenų, tačiau jo atsisakyta, BNS informavo Vyriausybės atstovai.

Atnaujinami skrydžiai, bet tik griežtai numatytais atvejais

Atsisakoma draudimo Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies. Iki šiol tai galima tik grįžtantiems į savo nuolatinę gyvenamąją vietą ar vykstant į darbo vietą, vykdant tarptautinius komercinius pervežimus. Šiam punktui vėlesnė įsigaliojimo data nenumatyta.

„Išvykimas niekaip neveikia atvykimo sąlygų. Tai leistų asmenims išvykti iš Lietuvos teritorijos“, – pasiūlymą ministrų kabinetui pristatė A. Veryga.

Išvykti iš Lietuvos galima tik grįžtantiems į savo nuolatinę gyvenamąją vietą ar vykstant į darbo vietą, vykdant tarptautinius komercinius pervežimus.

Šiuo metu Lietuvos oro erdvė uždaryta ir skrydžiai galimi tik su specialiu susisiekimo ir užsienio ministrų leidimu. Siūloma, kad draudimas nuo gegužės 10 dienos būtų naikinamas skrydžių maršrutams, kurių atnaujinimui pritaria Vyriausybė, gavusi užsienio reikalų ministro siūlymą.

Renginiai ir prekyba

Taip pat būtų leidžiami visi laisvalaikio užsiėmimai atviroje erdvėje, jeigu užtikrinamas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas vienam lankytojui. Iki šiol tokia veikla galima golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose, vandenlenčių parkuose.

Naikinamas renginių atvirose erdvėse draudimas. Renginiai atvirame ore leidžiami, jei būtų užtikrintas ne mažesnis kaip 10 kv. metrų plotas, tenkantis vienam asmeniui, ir ne mažesnis nei dviejų metrų atstumas tarp asmenų.

Taip pat siūloma galimybė leisti prekybą turguose pramoninėmis ir kitomis prekėmis. Šiuo metu turgavietėse galima prekiauti maisto produktais, augalais, išskyrus skintas gėles, sėklomis ir trąšomis, tačiau draudžiama drabužių ir kitų pramoninių prekių prekyba.

Kaune atidarytos lauko kavinės
Foto: Kas vyksta Kaune / Rokas Tenys

Taip pat siūlomos laisvesnės sąlygos dėl dėvimų veido apsaugos priemonių. Šiuo metu privaloma viešosiose vietose dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones, išskyrus lankantis lauko kavinėse.

Reikalavimas nebūtų taikomas esant už gyvenamosios vietovės (miestų, miestelių, kaimų, viensėdžių, sodininkų bendrijų) ribų ir kai 20 metrų spinduliu nėra kitų svetimų asmenų (netaikoma artimiesiems). Kaukių taip pat nereikėtų dėvėti vienu automobiliu važiuojant vairuotojui su giminaičiais.

Sveikatos apsauga: priklausys nuo pasirengimo

Taip pat planuojama atnaujinti sveikatos priežiūros planines paslaugas. Prieš atnaujindamos planines procedūras ligoninės privalės užtikrinti lovų rezervą koronavirusu sergantiems pacientams.
Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga antradienį sakė, kad pačios poliklinikos ir klinikos spręstų, kada atnaujinti planinę pagalbą, – tai priklausys nuo jų pasirengimo.

„Svarbi ne pati data, svarbu, kad įstaiga susitvarkytų su srautais, atitiktų infekcijų kontrolės reikalavimus; kai tik atitinka ir apie tai pateikia duomenis Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, gali pradėti tas paslaugas teikti“, – antradienį sakė sveikatos apsaugos ministras.

Planinės sveikatos priežiūros paslaugos nutrauktos kovo viduryje šalyje paskelbus visuotinį karantiną.

„Stacionarinės paslaugos galės būti teikiamos pasilikus tam tikrą COVID-19 valdymo rezervą, suderinus su įstaigomis, o planinėms, ambulatorinėms paslaugoms teikti turės parengti tvarkas ir pateikti jas Nacionaliniam sveikatos centrui“, – sakė ministras A. Veryga.