Taip, vienašališkai nutraukiame opzicijos sutartį,“ – DELFI teigė partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

„Konservatorių politinio veikimo būdas artėjančių rinkimų fone vis labiau aštrėja, yra priešinantis, o konstruktyvų pasiūlymų – mažai. Mes nenorime būti tapatinami su tokiu veikimu ir tokiais siūlymais, kaip, pavyzdžiui, naujausi dėl Darbo kodekso. Konservatoriai ir liberalai tegu kalba savo vardu, o mes kalbėsime savo“, – teigiama BNS perduotame G. Palucko komentare.

„Delfi“ šaltiniai partijoje teigė, kad jų partijai vis sunkiau rasti bendrą kalbą su dešiniaisiais vertybiniais klausimais.

Socialdemokratai net ir nutraukę sutartį planuoja ir toliau dirbti opozicijoje, tačiau daugiau veiks savarankiškai.

Socialdemokratų lyderis Gintautas Paluckas teigia, kad šiuo metu reikia konstruktyvaus oponavimo, o ne politinių rietenų.

Pasak jo, nutraukus susitarimą nebeliks dviprasmybių.

Paluckas: yra skirtumas – kovoti už Lietuvą, ir kovoti prieš „valstiečius“

Socialdemokratų pirmininkas „Delfi“ patikino, kad prie valdančiųjų jie prisijungti neketina. Jis sakė, kad jų tikslas yra likti konstruktyviai oponuojančia politine jėga.

„Pastarojo metu mūsų kolegų tiek siūlymai dėl darbotvarkės, tiek pati veiklos politinė kultūra – priešinant, etiketes klijuojant, į asmeniškumus nubėgant, nekvepia konstruktyvumu. Yra didelis skirtumas – kovoti už Lietuvą, ir kovoti prieš „valstiečius“, bet kolegos kai kada viską suplaka į vieną, ir jiems atrodo, kad tai yra tas pats. Bet tai toli gražu ne visada yra tas pats“, – kalbėjo G. Paluckas.

Socialdemokratų lyderis įvardijo dvi konkrečias situacijas, kurios jiems buvo nepriimtinas. Vienas iš atvejų, kai buvo paralyžiuotas pirmasis bandymas nustatyti priedus prie medikų algų. Antrasis – kai kitų opozicinių partijų balsais pritarta liberalų pateiktoms Darbo kodekso pataisoms, kuriomis siūloma įteisinti nenustatytos apimties darbo sutartis.

„Turbūt rinkimai visiems duoda kažkokį kalbėjimo toną, ir mes pagal taip aukštai iškeltas natas, tokią politinę kultūrą, nenorime dirbti.

Kritikuojame, bet teikiame siūlymus Tokia frakcija esame, norime tokios veiklos. Šitame krizės ir socialinių ekonominių jos pasekmių kontekste, nenorime būti tapatinami su tuo, ką kalba ir siūlo kolegos opozicijoje. Turime savarankišką kelią“, – sakė G. Paluckas.

Širinskienė sveikina socialdemokratus

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos narė Agnė Širinskienė pasveikino socialdemokratus.

„Telieka pasveikinti pagaliau praregėjusią ir saitų su politinio chaoso siekiančiais konservatoriais besikratančią LSDP“, - feisbuke rašė A. Širinskienė.

Čmilytė-Nielsen: socialdemokratai nenori, kad opoziciją atstovautų lyderis, nepriklausantis jų frakcijai

Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čimlytė-Nielsen teigia, kad socialdemokratų sprendimas nutraukti Seimo opozicinių frakcijų bendradarbiavimo susitarimą yra sietinas su artėjančiais Seimo rinkimais bei partijos nenoru, kad opoziciją atstovautų lyderis, nepriklausantis jų frakcijai.
„Bendradarbiavimas opoziciniame formate per tuos daugiau nei metus, mano vertinimu, buvo pakankamai sėkmingas. Ir, matyt, kad socialdemokratų pasitraukimas iš šio formato tiesiog signalizuoja įsibėgėjančią rinkimų kampaniją“, – Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Liberalų sąjūdžio pirmininkė įsitikinusi, kad šis socialdemokratų sprendimas nebuvo sąlygotas kažkokių nesutarimų opozicijoje. V. Čmilytė-Nielsen mano, kad socialdemokratai paprasčiausiai nenori, kad opoziciją atstovautų lyderis, nepriklausantis jų frakcijai.

„Aš laikausi nuomonės, kad čia nėra kažkokių mistinių, didelių nesutarimų, tiesiog yra situacija, kai rinkimų kampanijai įsibėgėjant natūralu, kad socialdemokratai, šiuo atveju, nenori turėti nuo opozicijos kalbėtojo, kuris nepriklauso jų partijai, jų frakcijai. Tai čia viskas pakankamai akivaizdu“, – teigė politikė.

„Kitas dalykas, klausimas yra, ar tokią situaciją buvo galima prognozuoti ir ar vertėjo tuomet eiti į opozicijos susitarimą“, – pridūrė ji.

Visgi, pasak politikės, opozicijos darbo konstruktyvumas priklausys nuo to, kaip keisis socialdemokratų balsavimai Seime.

„Ši žinia iš tikrųjų yra tokia nauja, pažiūrėsime, ar keisis kažkaip socialdemokratų balsavimai Seime, nes tai yra svarbiausia. Tai ir parodys, ar tai daugiau yra toks simboliškas atsitraukimas, ar yra ir daugiau pasikeitimų, labiau esminių. Aš manau, kad šiandieną šiek tiek ankstoka apie tai kalbėti“, – kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Liberalų sąjūdžio pirmininkės teigimu, susidariusi situacija yra nauja, todėl aiškesnė partijos pozicija dėl tolimesnio bendradarbiavimo opozicijoje bus suformuluota trečiadienį vyksiančiame frakcijos posėdyje.

„Situacija yra nauja, mes partijos tiek frakcijoje, tiek, žinoma, ir partijos valdyboje ją apsvarstysime. Kaip tik turėsime ir partijos valdybos posėdį šios savaitės trečiadienį, tai suformuluosime poziciją“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Landsbergis: opozicijos pareigą sėkmingai tęsime ir toliau

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pažadėjo, kad jie drauge su partneriais toliau sėkmingai tęs opozicijos pareigą. Esamas frakcijų dydis leidžia darbą tęsti ir be socialdemokratų, pažymėjo jis.

„Tenka apgailestauti, kad kolegų socialdemokratų nerimas dėl būsimų rinkimų rezultatų atveda prie tokių skubotų sprendimų. Sutelkto opozicijos darbo gali būti mažiau ir tenka nuogąstauti, kad socialdemokratai būdami opozicija opozicijai turės mažiau galimybių atstovauti savo rinkėjus“, - teigiama G. Landsbergio komentare.

A. Navickas: nesu tikras, kad Paluckas labai geras strategas

Į socialdemokratų sprendimą feisbuke sureagavo ir TS-LKD frakcijai priklausantis Andrius Navickas.

„G. Palucko vadovaujama LSDP išplatino pareiškimą, jog traukiasi iš vieningos opozicijos. Kažkada socialdemokratai panašiai traukėsi ir iš valdančiosios koalicijos. Abiem atvejais jie tvirtina, kad tokiu būdu ieško savo politinės tapatybės ir bando išvengti politinių rietenų.
Visiškai sutinku su G. Palucku dėl vieno - labai sunku, kai niekas tavęs nepastebi, kai jauti, jog LŽVS "atsiima" seniau perleistus reitingus. Kita vertus, man keistai skamba idėja, jog, jei socialdemokratai dar labiau taps beskoniai, jie taps visiems patrauklesni“, - rašė politikas.

Jis teigė, kad jam gaila socialdemokrato Juliaus Sabatausko ir dar kelių jo kolegų, „kurie dar ketvirtadienį kalbėjo apie tai, kad opozicijai tenka labai sunkus demokratijos gynimo išbandymas nuo LVŽS volo“.

„Tačiau Vytenis Andriukaitis pasakė, jog negalima pataikauti Landsbergiui ir nieko nebepadarysi.
Traukdamiesi socialdemokratai paskelbė, kad šiandien reikia konstruktyvių politinių sprendimų, o ne politizuotos konfrontacijos. Dabar jie galės galutinai atrasti savo politinę tapatybę, jei tik įmanoma atrasti raudoną katiną raudoname kambaryje, kai jo ten nėra..
Prisipažįstu, man patiko tai, kad galima atrasti bendrų sąlyčio taškų ir ginti bendrąjį gėrį kartu tiek su liberalais, tiek su socialdemokratais. Taip formavosi nauja politinė kultūra, kuri tikrai nebuvo beskonė ar „anyting goes“. Buvo labai aišku, ką giname“, - rašė A. Navickas.

Jis teigė galįs suprasti, ko nori ir siekia G. Paluckas.

„Tačiau nesu tikras, kad jis labai geras politinis strategas. Nesu tikras, ar jau pasimokė iš visų pralaimėjimų. Na, dabar gal pusantros dienos pakalbės politologai, politikai apie socialdemokratus, o paskui vienas kito paklaus - o ką toks jų pasirinkimas keičia Seime ar Lietuvos politiniame gyvenime? Na, nebent tai viena iš tetervinų vestuvinio šokio priešais Skvernelį fazė. Jei ne, tai Gediminui Kirkilui teliekma gudriai šypsotis ir sakyti kolegoms: "Sakiau, kad su tokiu lyderiu toli nenueisit." O gal jiems toli ir nereikia?“, - rašė A. Navickas.

Susitarimą pasirašė pernai kovą

Susitarimą dėl bendradarbiavimo pernai kovą pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis, Liberalų sąjūdžio seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen ir tuometinis Socialdemokratų partijos frakcijos vadovas Julius Sabatauskas.

Tuomet jie sutarė dėl opozicijos lyderio. Frakcijų seniūnai šias pareigas turėjo eiti rotacijos būdu.

Nuo kovo Seimo opozicijos lyderio pareigas perėmė G. Landsbergis. Prieš tai jas ėjo ir V. Čmilytė-Nielsen, ir J. Sabatauskas.

Pagal Seimo statutą, jei opozicinė frakcija arba jų koalicija turi daugiau kaip pusę Seimo mažumai priklausančių Seimo narių, tokios frakcijos seniūnas arba koalicijos vadovas yra vadinamas Seimo opozicijos lyderiu. Opozicijos lyderis naudojasi statute numatytomis papildomomis opozicijos lyderio teisėmis, jis priklauso Seimo valdybai.

Konservatoriai Seime turi 36 narius, liberalai – dešimt, socialdemokratai – devynis.