Vis dėlto kelios S. Skvernelio pastraipos buvo apie tai, kas yra privaloma: savivaldybių administracijos esą privalo užtikrinti vaikų ir žmonių su negalia priežiūrą, maitinimo organizavimą ir nuotolinį mokymą įstaigose, kai yra tėvų, įtėvių, globėjų ar rūpintojų kreipimasis ir pateikiama darbdavio pažyma dėl būtinybės dirbti darbo vietoje – arba kai vaikų, žmonių su negalia priežiūros neįmanoma užtikrinti namuose.

Tai, anot S. Skvernelio, ypač aktualu žmonėms, kurie turi dirbti (arba jau galės pradėti dirbti) darbo vietoje, o ne namuose – ir neturi kur palikti vaikų. Pasirūpinti vaikų užimtumu, priežiūra ir maitinimu yra savivaldybių pareiga.

Tėvai į darbą, vaikai į darželius

Žadama, kad Vilniuje jau nuo pirmadienio bus atidaromi darželiai vaikams tų, kurie neturi galimybių kitais būdais užtikrinti jų priežiūros ir privalo grįžti į darbo vietas. Yra papildomų sąlygų: dirbantys tėvai turės pristatyti tai liudijančią darbdavio pažymą ir pateikti ją darželiui.

Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė „Delfi“ sakė, jog kuo daugiau sektorių pradės veikti, tuo daugiau vaikų bus priimta į darželius. Jeigu tėvai turi nedarbingumo pažymėjimą vaikui prižiūrėti arba jiems skirta prastova, tokiu atveju jie vaiko į darželį vesti kol kas negalės.

Ar neatsivers kelių piktnaudžiavimui? E. Tamošiūnaitės manymu, net jei kas norės apgauti – apgaus tik save. Tėvai turi būti sąmoningi, nes virusas vis dar tarp mūsų, karantinas nėra pasibaigęs. Rizikuoti savo šeimos sveikata neverta. Galų gale – darželiai su tėvais komunikuoja ne pirma diena, juos pažįsta. „Tai yra ir pasitikėjimo klausimas. Darželiai vaikus priims jau pirmadienį. Kad būtų mažiau biurokratijos – galima prašymus atsiųsti elektroniniu paštu arba tiesiog nurodyti darbo vietą, faktinę informaciją, pažymą pristatyti vėliau“, – aiškino vicemerė. Savivaldybė, savo ruožtu, vykdys priežiūrą ir kontrolę.

Paklausta, kodėl pažymas iš darbdavio priims darželiai, E. Tamošiūnaitė atsakė, jog savivaldybei būtų per sunku sugeneruoti tokį kiekį dokumentacijos – sostinės darželius lanko apie 30 tūkst. vaikų. Pasak jos, savivaldybės specialistų įsikišimas, techninis prašymų tikrinimas – nėra reikalingas.

Išimtys galiojo daugiau nei 70 įstaigų

Nuo pat karantino pradžios darželiuose galiojo išimtis tik medikų ir medicinos sektoriaus darbuotojų vaikams. Kitų sektorių darbuotojams jokių išlygų iki šiol nebuvo. Galiojo patvirtintas įstaigų sąrašas, į kurį įėjo visi medicinos sektoriaus darbuotojai, net ir informacinių technologijų (IT) specialistai. „Atskiromis kategorijomis nebuvo išskirstyta, bet įvardintos įstaigos: stacionaras, skubi pagalba, pirminė asmens priežiūra (poliklinikos). Į sąrašą įėjo tiek valstybinės, tiek privačios įstaigos (šeimos kabinetai, šeimos gydytojai). Patvirtinta daugiau nei 70 įstaigų“, – pasakojo E. Tamošiūnaitė.

Į šį sąrašą neįėjo net statutinių pareigūnų atžalos, sprendimą prižiūrėti jų atžalas savivaldybės būtų priėmusios nebent tokiu atveju, jei šalyje tektų skelbti nepaprastąją padėtį. Laimei, tokios būtinybės nebuvo.

„Švelninant karantiną, „atlaisvinami“ tam tikri sektoriai – suprantame darbdavius ir darbuotojus. Jie turi išeiti į darbą – priežiūros paslauga pasirūpinsime“, – patikino pašnekovė.

Ar yra priimtos oficialios Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijos darželiams?

„Šiandien jos dar yra derinamos. Matyt, galios tie patys nurodymai, kurie buvo ir iki šiol – patalpų, žaislų, įrenginių dezinfekavimas, rankų higiena. Visi galioja, mes jų laikėmės ir laikomės, bendradarbiaujame su visuomenės sveikatos biuru“, – vardijo E. Tamošiūnaitė.

Darželius atidarys pažingsniui

Vilniaus savivaldybė aprūpina ikimokyklines įstaigas apsaugos priemonėmis – medicininėmis kaukėmis, dezinfekavimo priemonėmis. „Iki šiol išvežiojo mūsų specialistai, nes veikė tik 30 darželių. Dabar visuose darželiuose bus vaikų, tad tas priemones galės pasiimti atsakingas asmuo savivaldybėje“, – kalbėjo E. Tamošiūnaitė.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga vienoje paskutinių nuotolinių spaudos konferencijų pabrėžė, jog Vyriausybė „nepriėmė sprendimo masiškai atidaryti ugdymo įstaigų“, tai esą tėra patikslinta ta pati nuostata: tik išimtiniais atvejais – kai nėra kur palikti vaikų. „Tai savivaldybės darė ir iki šiol. Pasirodžiusios žinutės, kad darželiai atsidarys masiškai – nėra teisingos, tai būtų neatsakinga.Taip, dabartinė epidemiologinė padėtis leidžia, bet tai daryti reikia pasiruošus, pažingsniui“, – aiškino jis.

Klaipėdos darželiai pranešė nuo balandžio 27 – osios priimsiantys vaikus, kurių, tėvams išėjus į darbą, nėra kam prižiūrėti. Tačiau taip pat teks pateikti darbdavio pažymą dėl būtinybės išeiti į darbą (nesant galimybės dirbti nuotoliniu būdu), savo ikimokyklinio amžiaus vaikus galės atvesti į savo iki karantino lankytą ugdymo įstaigą.

Kauno savivaldybės atstovė „Delfi“ patikino, jog šiandien dar yra aiškinamasi, koks yra poreikis ir dėliojama tvarka, kaip ir kokie tėvai galėtų kreiptis dėl pagalbos.

Karantinas pratęstas

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymu, Vyriausybė pratęsė karantiną dar dviem savaitėms, iki gegužės 11 dienos. Kitą savaitę pradedamas antrasis karantino švelninimo etapas.

Nuo pirmadienio, balandžio 27 dienos, savo paslaugas, esant tam tikriems reikalavimams, galės teikti kirpyklos ir nagų priežiūros salonai, lauko kavinės, bibliotekos, muziejai ir zoologijos sodai, atveriama galimybė tam tikrų sporto rūšių profesionalioms treniruotėms lauke.

Kaukių dėvėjimas viešose vietose ir toliau išlieka privalomas, išskyrus tuos atvejus, kai valgoma ar geriama viešojo maitinimo įstaigose. Kavinės, restoranai ir barai lankytojus galės aptarnauti tik lauke, taip pat, kaip ir anksčiau, tiekti maistą išsinešimui.

Nuo kitos savaitės duris klientams atidarys kirpyklos ir nagų priežiūros salonai, bet tik ribojant klientų srautus. Vienam klientui turės būti užtikrintas ne mažesnis kaip 10 kv. m. plotas arba vienu metu paslaugos galės būti teikiamos tik vienam žmogui bei užtikrinamos nustatytos higienos sąlygos.

Tam tikros kultūros, laisvalaikio, pramogų, sporto įstaigos atveria duris savo lankytojams. Tačiau bus ribojamas lankytojų srautas bei turės būti užtikrinamos higienos sąlygų laikymasis. Lankymas vyks ne didesnėms nei 2 asmenų grupėms, išskyrus šeimas. Taip pat nuo kitos savaitės lankytojai galės lankyti bibliotekas, archyvus ir muziejus.

Laisvalaikio užsiėmimams atviroje erdvėje – golfo ir lauko teniso aikštynuose, lauko šaudyklose, kartodromuose, vandenlenčių parkuose – privaloma užtikrinti 10 kv. m. plotą, tenkantį vienam žmogui, taip pat tarp lankytojų turi būti išlaikytas ne mažesnis kaip 10 metrų atstumas.

Lankytojams atidaromi atvirose erdvėse esantys pažintiniai ir mokomieji takai (išskyrus apžvalgos bokštus), parkai, zoologijos, botanikos sodai, užtikrinant, kad tarp žmonių ar grupių bus ne mažesnis nei 2 metrų atstumas. Laikantis šių reikalavimų, taip pat galės vykti atrankos į olimpines ir parolimpines žaidynes reikalavimus įvykdžiusių sportininkų ir olimpinių rinktinių kandidatų, kurčiųjų, pasaulio ar Europos čempionatams besirengiančių sportininkų treniruotės uždarose sporto bazėse.
Nuo kitos savaitės taip pat bus galima organizuoti transporto priemonių valdymo įgūdžių ir gebėjimų vertinimo egzaminus ir aviacijos mokymus.

Nuo rytojaus leista prekiauti augalais, skirtais sodinti, taip pat sėklomis ir trąšomis turgavietėse.