Pasaulis dar neturėjo patirties su tokia situacija, kokią užsuko naujasis koronavirusas. Žmonės lieka namuose, bet dėl to netapo sveiki. Tiek jaunus, tiek senus tebekamuoja lėtinės ir įvairiausios turėtos ligos. Tik jų gydymas dabar pasikeitęs.

„Gal jau niekas nebeserga, kad atidedamos konsultacijos, tyrimai, operacijos ir niekas nežino, kada jos vėl vyks“, – stebisi kupiškėnas Raimundas, laukęs balandžio 28 dieną planuotos operacijos Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Vyrui dar vasarį po ilgų tyrimų ir besikartojančių skausmo priepuolių pakrūtinio srityje nustatyta tulžies akmenligė. Iš vietos pajudėjęs akmenukas gali pažeisti kitų organų veiklą. Dėl pavojaus sveikatai ir net gyvybei Raimundui buvo duotas siuntimas operacijai.

„Mane įspėjo, jei suims skausmas, nelaukti ir tuoj pat kviestis greitąją medicinos pagalbą – operacija būtų atlikta skubos tvarka. O jei labai neskauda, laukti pagal planą. Stojus karantinui nusprendžiau pasitikslinti, ar toliau laukti – niekas man nieko nepranešė, kad kažkas keistųsi“, – pasakoja operacijai ruošęsis Raimundas.

Palikti likimo valiai

Kupiškėnas kreipėsi į telefonu konsultuojančią šeimos gydytoją, bet ji nieko negalėjo paaiškinti, kaip bus dėl planuotos operacijos. Tuomet ligonis vargais negalais prisiskambino į Respublikinę Panevėžio ligoninę. Čia jam pranešė, jog operacija atšaukta – pasibaigus karantinui bus iš naujo jai registruojamas.

„Neaišku, kiek laiko truks karantinas, o kai pasibaigs, juk ne vienas aš būsiu likęs be operacijos. Dabar jos laukiau du mėnesius, paskui lauksiu turbūt ir pusę metų. Įsivaizduoju, kokios baisios eilės pas gydytojus nusidrieks po šitos pertraukos“, – nuogąstauja kupiškėnas.

Trijų vaikų tėvas bijo blogiausio – kad jį vėl suries baisus skausmo priepuolis ir gali kilti komplikacijų. Nežinioje atsidūrė ir jo dukra, kuriai sutriko rega. Kas nutiko mergaitės akims, atsakymo nėra, mat okulistai priima tik pacientus, kuriems reikalinga skubi būtinoji pagalba.

Panašios problemos Panevėžio rajono gyventojos Stanislavos namuose. Pensinio amžiaus moteris dar vasario pabaigoje gavusi siuntimą registravosi pas akių gydytoją Panevėžio konsultacijų poliklinikoje. Jai įtariama glaukoma. Moteriai vizitas pas specialistą buvo numatytas kitą savaitę, bet pasiskambinusi į Konsultacijų poliklinikos registratūrą išgirdo, jog jai teks pasibaigus karantinui registruotis iš naujo. „Siuntimą rašiusi gydytoja man padarė ir tyrimus, laukiau eilėje du mėnesius. Neįsivaizduoju, kada po karantino pateksiu pas akių gydytoją, reikės tyrimus iš naujo darytis. O kas bus su mano akimi?“ – išsigandusi Panevėžio rajono gyventoja.

Pasiūlymas – neburti iš tirščių

„Panevėžio konsultacijų poliklinika dirba pagal Vyriausybės nustatytą tvarką karantino metu“, – pabrėžė šią medicinos įstaigą valdančios Respublikinės Panevėžio ligoninės atstovas spaudai Vytautas Riaubiškis.

Anot jo, medikų konsultacijos dabar vyksta tik nuotoliniu būdu – telefonu. Tiesioginiai kontaktai nutraukti.

„Ir konsultacijų poliklinikoje, ir ligoninėje darbas visiškai pertvarkytas. Net atvykus į Priėmimo skyrių gyventojai negali patekti į vidų be apžiūros lauko poste. Ligoninėje dirba ir atsilaisvinę Konsultacijų poliklinikos gydytojai, jie įtraukti į savo profilio skyrių komandas. Pamainos sustyguotos taip, kad nekiltų grėsmė likti be pagalbos dėl koronaviruso“, – aiškino atstovas spaudai. V. Riaubiškis teigė, kad visos planinės operacijos, kai nėra pavojaus pakenkti sveikatai, bus atliekamos tik po karantino.

„Dabar kuo mažiau reikėtų burti iš tirščių, kas bus ateityje. Šiuo metu yra taip, kai bus kita situacija, tada ir spręsime“, – pareiškė V. Riaubiškis.

Diagnozuoja telefonu

Visgi Panevėžio rajono poliklinikos direktorė Neringa Šinkūnienė nevynioja žodžių į vatą. Anot jos, jau dabar medikai šioje įstaigoje dirba tarsi ant žarijų, o po karantino laukiamas tikras anšlagas. „Šiuo metu mūsų poliklinikoje tiesiogiai suteikiama tik būtinoji pagalba: pacientus ūmiais atvejais priima odontologai, lankosi nėščiosios, dirba chirurgas, traumatologas, nenutraukta onkologinė slauga, vaikų skiepai“, – vardijo direktorė.

Kitais atvejais gydytojai konsultuoja telefonais, šie jau raudonuoja nuo pacientų skambučių. „Daugiausia darbo turi telefonų iš rankų nepaleidžiantys šeimos gydytojai. Džiaugiamės, kad žmonės supranta situaciją ir nesiveržia, nešūkauja. Jei reikia tiesioginės konsultacijos, ramiai palaukia prie durų dezinfekavimo ir po vieną eina pas savo gydytoją. Tačiau pasitaiko net kuriozinių atvejų, kai gydytojas telefonu klausia, kaip ligoniui permuša širdis: „tuk tuk“ ar „tuk tuk tuk“. Anginą nustatome pagal atsiųstas gerklės nuotraukas“, – apie medikų darbo kasdienybę pasakojo N. Šinkūnienė. Antraeilininkai poliklinikos medikai šiuo metu turi prastovas. Jie dėl savo saugumo eina tik tiesiogines pareigas.

„Tai išbandymas mums visiems – vieni daug dirba, kiti labai mažai“, – neslepia direktorė. Kas laukia grįžus prie senosios tvarkos, N. Šinkūnienė bijo net pagalvoti. Per pusantro mėnesio įstrigo krūvos planinių konsultacijų, tyrimų ir, tikėtina, karantinui pasibaigus žmonės nebelauks, puls registruotis iš naujo, gydytojams išaugs krūvis, nusidrieks ilgos pacientų eilės.

Medikai paliko darbą

Kas pacientų ir medikų laukia atšaukus karantiną, kol kas neturi laiko galvoti Panevėžio miesto poliklinikos direktorius Karolis Valantinas. Šiandieninis darbas karščiavimo klinikoje, mobiliajame tyrimų punkte ir pačioje poliklinikoje dabar jo ir kolektyvo didžiausi rūpesčiai. Miesto poliklinikos gydytojai irgi konsultuoja telefonu, o tiesiogiai teikia tik būtinją pagalbą. Tiesa, dėl pasikeitusių sąlygų ir koronaviruso grėsmės ne vienas atsisakė darbo poliklinikoje. Taip pasielgė vyresni, patys ligų turėję medikai.

„Išėjo su ašaromis akyse, bet aš juos suprantu“, – sako K. Valantinas. Anot jo, miesto poliklinika jau dabar galėtų pasiūlyti darbą 4 – 5 naujiems medikams. O dar po penkerių metų, pasak direktoriaus, laukia dar blogesnė situacija ir be karantino – gydytojų amžius Panevėžyje didėja, o jaunų specialistų trūksta.

K. Valantino nuomone, šis karantinas Lietuvos medicinos sistemai turėtų būti pamoka.