Delfi primena, kaip taisyklingai užsidėti apsauginę vienkartinę kaukę ir kokių taisyklių laikytis ją dėvint bei nusiėmus. Visą instruktažą galite žiūrėti vaizdo reportaže.

„Neretai kaukė užsidedama ryte ir su pertraukomis dėvima visą dieną. Užsidėjau ryte, nusiėmiau, pavalgiau, užsidėjau tą pačią kaukę. Vėl nusiėmiau, vėl atsigėriau, užsidėjau tą pačią kaukę. Tai čia didžiausia klaida“, – anksčiau Delfi laidai „Sveikatos receptas“ aiškino „Eurovaistinės“ farmacininkė Jovita Juodsnukytė.

Vaistininkė priminė, kad bėgant laikui kaukės efektyvumas mažėja, ji sudrėksta nuo kvėpavimo.

„Nuo mūsų oro vis tiek prisirenka drėgmės, kaukė peršlampa ir nebetenka efektyvumo. Kaukė efektyvi būna apie dvi, tris valandas“, – kalbėjo specialistė.

Anot vaistininkės, ne visi pirkėjai žino, kaip teisingai užsidėti apsauginę kaukę, o tai yra ypač svarbu. „Kaukę dedamės mėlyna (žalia) puse į išorę. Kaukė turi viršų ir apačią, jos nėra vienodos. Vieną siūlę paėmę jausite, kad ji yra kietesnė. Ten yra tokia metalinė viela, kurią jūs išsilankstote pagal savo nosį, o apatinė, minkšta dalis skirta smakrui. Truputėlį per vidurį sulenkus kaukę ją reikia dėti tiksliai pagal nosį, tada užkabinti už ausų ir patempti apačioje, kad uždengtų smakrą. Ir tada visą gražiai prispausti“, – aiškino J. Juodsnukytė.

Pašnekovė pabrėžė, kad nuėmus kaukę reikia ją išmesti ir nenaudoti antrą kartą, nes ji yra vienkartinė. Taip pat, teigė specialistė, po kaukės nuėmimo būtina iš karto nusiplauti rankas ir neliesti veido.

„Dažnai būna, kad žmonės nuima kaukę ir iš karto pradeda čiupinėti veidą. Veidas per tas dvi valandas būna truputį padrėkęs ir jeigu nešvariomis rankomis jį liesite, galite perduoti bakterijas ar virusus ant veido“, – kalbėjo vaistininkė.

ULAC nuotr.

Kokios ir kiek apsaugo?

Kadangi vaistinėse medicininių kaukių iki šiol trūksta, dalis lietuvių jau suskubo jas pasisiūti namuose. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų, nėra atlikta pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namuose pasiūtų veido kaukių efektyvumą.

Vienas iš tokių tyrimų buvo atliktas Kembridžo universiteto tyrėjų. Duomenys atskleidė, jog namuose pasiūtos medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, o chirurginės (medicininės) kaukės žymiai daugiau – net 80 proc.

Minėtame tyrime taip pat buvo vertinamas pasiūtos kaukės efektyvumas po 3 valandų nešiojimo. Rezultatai parodė, kad drėgmė ir laikas turėjo labai mažai įtakos veido kaukės efektyvumui. Nustatyta, kad veido kaukės mažiau veiksmingos vaikams nei suaugusiems.

Tyrėjai padarė išvadą, kad namuose pasiūtos veido kaukės galėtų būti naudojamos tik kaip paskutinio pasirinkimo priemonė, siekiant išvengti oru plintančių infekcijų perdavimo nuo užsikrėtusių asmenų. Teigiama, kad namų sąlygomis pasiūtų kaukių dėvėjimas yra geriau, nei nieko.

ULAC nuotr.

ULAC specialistai, remdamiesi Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, pabrėžia, kad medicininių kaukių dėvėjimas yra tik viena iš kvėpavimo takų infekcijų, tarp jų COVID-19 ligos, prevencijos priemonių. Tačiau vien tik veido kaukės dėvėjimas nesuteikia visiškos apsaugos, todėl ji turi būti naudojama kartu su kitomis prevencijos priemonėmis: rankų higiena, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketu.

Namuose pagamintų medicininių kaukių dėvėjimas gali sukelti klaidingą saugumo jausmą, todėl gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės. Taip pat labai svarbu paminėti, jog netaisyklingas veido kaukės dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Jei nuspręsite dėvėti namuose pasiūtą veido kaukę, ULAC specialistai rekomenduoja vadovautis kaukių naudojimo taisyklėmis.

Kadangi medžiaginė kaukė bus naudojama pakartotinai, būtina tinkama jos priežiūra: sudrėkus – pakeisti kita, plauti įprastais plovikliais, išlyginti garais ir lygintuvu aukštoje temperatūroje bei dėvėti, tik esant poreikiui.