Pagal įstatymą, VSD direktorių skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu. Balsavimas bus atviras, nes Seimas šiuo atveju sprendžia dėl pritarimo kandidatūrai, o ne paties skyrimo.

Šalies vadovas D. Jauniškio kandidatūrą pateikė praėjusią savaitę, kai tik Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas patvirtino išvadą dėl situacijos departamente.

NSGK konstatavo, kad VSD veikė teisėtai tikrindamas kandidatų į prezidentus aplinką, tačiau reikia keisti darbo tvarkas ir atsisakyti žodinių pavedimų tikrinti asmenis.

Komitetas tyrimą atliko pagal pranešėjo informaciją, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus G. Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Apie tai aukštas VSD pareigūnas buvo informavęs tuometinį NSGK pirmininką Vytautą Baką. V. Bakas kreipėsi į Seimo valdybą siūlydamas pradėti parlamentinį tyrimą pagal pranešėjo informaciją apie galbūt neteisėtai rinktą medžiagą, tačiau valdyba to nesiėmė, ir situaciją aiškintis pradėjo komitetas.

Žvalgybos pareigūno pateiktame asmenų, apie kuriuos VSD galėjo rinkti informaciją, sąraše nurodoma daugiau kaip 60 pavardžių, tarp jų daug žinomų žmonių iš verslo, kultūros, pramogų sferų.

Pareigūnas, kuriam suteiktas pranešėjo statusas, teigė manantis, kad šiais veiksmais žvalgybos vadovai galėjo pažeisti teisėtumo ir politinio neutralumo principus.

Prieš balsuojant dėl D. Jauniškio atleidimo pasibaigus kadencijai bei dėl jo skyrimo į šias pareigas iš naujo, dėl situacijos departamente jis atsakys į raštu Seimo narių užduotus klausimus.

Seimo nariai V. Bakas ir Povilas Urbšys pateikė D. Jauniškiui klausimus, ar VSD vadovas turi teisę duoti žodinius pavedimus rinkti informaciją, raštu ar žodžiu buvo suformuluotas minimas pavedimas, kokiu teisiniu pagrindu, kas konkrečiai jį davė, kaip surinkta informacija panaudota, kam perduota, ar ji saugoma ir t. t.

Pagal Seimo statutą, sesijos metu, kiekvieną antradienį Vyriausybės pusvalandžio metu į Seimo narių iš anksto raštu pateiktus klausimus turi atsakyti Seimo skirti institucijų vadovai.