Šeštadienį su Delfi susisiekę medikai norėjo atskleisti visą tiesą apie situaciją Klaipėdos universitetinėje ligoninėje.

„Istorija, kaip Klaipėdos universitetinė ligoninė per savaites tapo koronaviruso židiniu. Tai pavyzdys, kaip bloga vadyba ne tik nestabdo viruso plitimo, bet dar jį platina darbuotojų, jų artimųjų ir pacientų tarpe“, – rašoma Klaipėdos universitetinės ligoninės Sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos nario laiške.

Pasak jo, dar 2020-03-08 visų skyrių vyresniosios slaugos administratorės iš visų 4 korpusų administracijos liepimu surinko visas apsaugines ir dezinfekuojančios priemones ir nunešė į Infekcinių ligų korpusą. Kai kovo 13 dieną priėmimo skyriuje baigėsi dezinfekcinis skystis, rekomenduota dezinfekuotis drėgnomis dezinfekuojančiomis servetėlėmis. Pasak pašnekovo, ligoninėje trūksta kaukių, jas prašoma naudoti kelis kartus, tačiau ligoninė vadovas viešai tikina, kad priemonių užtenka.

Foto: DELFI / Rita Gečiūnaitė

„Administracija žurnalistams meluoja, kad priemonių užtenka, atsisako iš visuomenės priimti labdarą, teigia, kad įstaiga yra pasiruošusi priimti kelis šimtus infekuotų pacientų“, – rašoma laiške.
Tęsiama, kad 2020-03-14 – 2020-03-16 kitose įstaigose priimti sprendimai nutraukti ambulatorines konsultacijas, o KUL administracijos nurodymu tęsiamos ambulatorinės paslaugos ir planinės operacijos.

„Tik savo blaiviu protu vadovaudamiesi gydytojai, patys skambina registruotiems pacientams ir rekomenduoja neatvykti konsultacijai. Darbuotojai patys perka apsaugos priemones ir pradeda visuomenės prašyti pagalbos. Administracija vis dar teigia, kad priemonių užtenka“, – rašoma laiške.

Tik kovo 16 dieną ligoninės administracija pradeda viešai pripažinti, kad trūksta priemonių, bet jokių veiksmų, pasak šaltinio, nesiima, o po poros dienų, kovo 18 dieną, dėl asmeninių kontaktų darbuotojai pradeda iš visuomenės gauti priemones.

„2020-03-20 – 2020-03-30 administracija tyli: nevyksta jokie apmokymai, kaip elgtis ekstremalioje situacijoje, kaip organizuoti skyrių darbą. Darbuotojai elgiasi, kas kaip nori, vaikščioja, kas kur nori; nėra jokio pacientų ir darbuotojų srautų reguliavimo, nesuteikiama jokia informacija. Jei darbuotojas paprašo atlikti testą, nes galimai kontaktavo su infuokuotu asmeniu, jam įrodinėjama, kad testas šiuo metu jam nereikalingas. Pasireiškus simptomams kai kuriems darbuotojams rekomenduota eiti namo ir skambinti telefonu 1808. Kai darbuotojai klausia, ar infekavimosi atveju bus 100 proc. apmokėjimas, administratoriai teigia, kad neaišku, kur užsikrėtėte, jų teigimu „gal parduotuvėje“. Administracija tuo tarpu demonstratyviai patys vaikščioja be jokių apsaugos priemonių (rodo pavyzdį darbuotojams)“, – teigiama laiške.

Klaipėdos universitetinėje ligoninė, atskiras priėmimo skyrius
Foto: DELFI / Rita Gečiūnaitė

Tik kovo 21 dieną darbuotojai iš kitų kolegų sužinojo, kad infekuota akių ligų gydytoja šioje įstaigoje, o kovo 26 iš kolegų sužinojo, kad infekuotas ūkio dalies darbuotojas, kuris veža šiukšles (iš visų korpusų, iš visų aukštų).

„Jokios informacijos dėl papildomų apsaugos priemonių ir personalo srautų valdymo nesuteikiama, jokių priemonių neduodama. Ir toliau kas, ką nori, tas tą daro. Apie 2020-03-28 infekuoti Neurochirurgijos skyriaus darbuotojai, toliau infekcija plinta Nefrologijos, Pulmonologijos, Insultų, Krūtinės chirurgijos, Traumatologijos skyriuose. Daugelis skyrių, kuriuose nustatytas infekuotas darbuotojas, dirbo toliau dar bent keletą dienų. Trumpai tariant, per vieną savaitę laiko infekuotas tapo visas 7 aukštų korpusas. Visa informacija apie infekcijos paplitimą ligoninėje gaunama tik iš pokalbių su kolegomis. Nėra jokių įspėjamųjų užrašų, kad neiti į vieną ar kitą infekuotą skyrių, jokių rodyklių, jokių apmokymų, nieko“, – apie situaciją pasakojama laiške.

Tęsiama, kad dar 2020-03-30 visas personalas gali pavalgyti bendroje valgykloje, be jokių apribojimų.

„Visi Vyriausiojo gydytojo pavaduotojai skambina infekuotiems darbuotojams ir liepia darbo inspekcijai sakyti, kad visuomet naudojo kaukes arba nieko nepasakoti. Viešoje erdvėje pasirodžius darbuotojų pasakojimams apie tai, kas vyksta ligoninėje, administracija aktyviai ieško kitų darbuotojų, kurie duotų interviu ir paneigtų anksčiau išsakytą tiesą. Administracijai sužinojus, kad numatomi ministro skirti patikrinimai, visuose korpusuose atrinkti darbuotojai „modeliai”, kurie nepriekaištingai aprengti laukia ministro komisijos atstovų. Taip tęstis nebegali. Tik ne darbuotojų ir pacientų sveikatos sutrikdymo sąskaita. Būtini kardinalūs pokyčiai”, – teigiama laiške.

Dar sekmadienio rytą „Delfi“ bandė susisiekti su Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiuoju gydytoju Vinsu Janušoniu, tačiau jis telefono ragelio nekėlė.

Gavus vadovo komentarą straipsnis bus papildytas.