„Siekdami tęsti testavimą likusiomis kukliomis ligoninės darbuotojų pajėgomis, bendradarbiaudami su PSPC (pirminio sveikatos priežiūros centro) darbuotojais, įrengėme koronaviruso testų paėmimo punktą prie ligoninės priimamojo skyriaus. Tad jau nuo penktadienio (kovo 27) pradėjome testuoti izoliacijos besilaikančius ligoninės darbuotojus.

Jų testavimas užtruko net 4 dienas ir tęsėsi iki pat pirmadienio vakaro, nes dėl sudėtingos procedūros per dieną galėjome paimti tik 40–60 testų (paimti vieną testą laikantis visų saugumo reikalavimų užtrunka apie 10 min.). Šiuo metu yra gauti 229 iš 283 darbuotojų tyrimų atsakymai. Deja, 20-čiai iš jų buvo patvirtintas virusas. Tad iš viso, antradienio ryto duomenimis, turime 28 koronavirusu užsikrėtusius darbuotojus. Stengsimės, kad jiems būtų užtikrinta reikiama medicininė ir psichologinė pagalba“, – rašė Rimvydas Civilka.

Ligoninės vadovas pripažino, kad jų „ligoninė tapo pirmuoju tokiu dideliu koronaviruso taikiniu, žiniasklaidos dėmesio centru ir akivaizdžiu įrodymu, kad nacionalinė sveikatos apsaugos sistema neįvertino galimų pandemijos grėsmių, nebuvo laiku ir tinkamai pasiruošusi pasitikti šį pavojingą virusą bei prireikus padėti rajonuose veikiančioms medicinos įstaigoms, esančioms arčiausiai šimtų tūkstančių pacientų“.

„Apmaudu, kad regioninės ligoninės yra paliktos nuošalyje, neretai akcentuojant, kad tai – tik vietos valdžios atsakomybė, kad turi pačios spręsti kylančias problemas, nes greitos ir operatyvios pagalbos vis dar stokojama“, – rašė R. Civilka.

Vadovui vilties teikia žinia, kad pirmadienį, Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu, į Ukmergę išsiųsta asmens apsaugos priemonių iš valstybės rezervo civilinės saugos priemonių atsargų siunta bei pažadėta, jei reikės, jų išsiųsti daugiau.

„Esame už tai dėkingi ir tikimės, kad tai reiškia, jog mūsų problemos galiausiai taps ir nacionalinio lygmens kovos su koronavirusu pajėgų prioritetu. Viliamės, kad bus baigta skubotai ieškoti iešmininkų, ir imtasi kartu spręsti problemas dėl mūsų rajono gyventojų gerovės.

Mes dėsime visas pastangas, kad kuo greičiau atgaivintume Ukmergės ligoninės veiklą, idant mūsų ligoninės darbuotojai galėtų jaustis saugūs ir tęsti savo sunkų kasdienį pasiaukojamą darbą, o mūsų pacientai ir miesto gyventojai gautų kuo geresnę medicinos pagalbą. Dėkoju už jūsų supratingumą ir palaikymą“, – rašė R. Civilka.

Padėtis ligoninėje stabilizuota

Ligoninės vadovas pasidžiaugė, kad po didelių pastangų pavyko iš dalies stabilizuoti situaciją Ukmergės ligoninėje.

„Visiems ligoninėje esantiems hospitalizuotiems slaugos ligoniams ir juos prižiūrinčiam medicinos personalui yra atlikti testai. Virusas buvo nustatytas 7 iš 92 slaugos pacientų, tad, gavę šią informaciją, nedelsdami ėmėmės visų priemonių kuo skubiau šiuos ligonius transportuoti į specializuotą Vilniaus Santaros infekcinę ligoninę, kur jiems bus suteikta visa reikalinga medicininė priežiūra. Šiuo metu ligoninėje dirbančiam personalui užkrato nenustatyta“, – rašė R. Civilka.

Vyr. gydytojo teigimu, gauti tyrimų atsakymai suteikia daugiau vilties, kad pavyks greičiau atsitiesti ir atgaivinti ligoninės veiklą, be to, leidžia tikėtis, kad blogiausio galimo scenarijaus pavyks išvengti.

„Apmaudu tai, kad užklupti viruso praradome tiek daug brangaus laiko situacijai suvaldyti. Dabar galiu tik konstatuoti faktus, jog tam prireikė net 10 dienų įtempto darbo, skaičiuojant nuo kovo 19-osios, kai buvo nustatytas koronavirusas vienam iš ligoninės gydytojų.

Klausiate, kodėl? Pirmuosius viruso testus ligoninė po ilgų prašymų ir reikalavimų galiausiai gavo tik kovo 25-ąją, t. y. jau praėjus 6 dienoms po pirmojo viruso atvejo nustatymo mūsų darbuotojai. Net ir gavus testus paaiškėjo, kad komplektacija nebuvo visa (trūko specialių pagaliukų mėginiams paimti). Todėl teko nustatyti prioritetus – pirmiausia testuoti ligoninėje dar esančius pacientus ir darbuotojus, ir tai užtruko net 2 dienas (kovo 25–26). Daugumos šių testų atsakymus iš Vilniaus laboratorijų gavome tik praėjus 3–4 dienoms po testų paėmimo ir išvežimo (kovo 28–29). Nesame išskirtiniai – laboratorijose eilėse laukia nemažai paimtų mėginių: džiugu, kad šis klausimas galiausiai pradėtas spręsti nacionaliniu lygiu“, – rašė R. Civilka.

Ligoninės vadovo teigimu, būtent dėl to, kad testų rezultatų reikia laukti tiek ilgai, kilo itin emociškai sunki situacija dėl mirusių pacientų.

„Jų artimieji turėjo keletą dienų lauki testų rezultatų, kad galiausiai būtų leista atsiimti mirusiųjų kūnus ir juos palaidoti. Ieškojome būdų padėti, skambinome, prašėme paskubinti, tačiau veltui. Galime tik apgailestauti. Bet tokia yra realybė. Galbūt sprendžiant nacionalines problemas ne visada pakanka laiko ir dėmesio bei empatijos vieno miesto situacijai“, – svarstė R. Civilka.

Patvirtintų atvejų skaičius perkopė 500

Sveikatos apsaugos ministerijos antradienio, 8.30 val., duomenimis, Lietuvoje patvirtinti 533 koronaviruso atvejai. Per pirmadienį patvirtinti 49 nauji atvejai.

Nuo šio viruso mirė 7 žmonės, tiek pat oficialiai laikoma pasveikusiais.