Šalies vadovas domėjosi, ar nėra fiksuojama padidėjusio užsienio žvalgybų susidomėjimo Lietuva, ir mėginimu pasinaudoti susiklosčiusia situacija, ar didėja kibernetinių atakų grėsmė.

G. Nausėdos nuomone, reikia būti pasirengus ir tam, kad ši sudėtinga situacija gali išprovokuoti dirbtinius sąmoningus konfliktus. Prezidentas domėjosi, ar yra duomenų, kad tokių intencijų esama, kokios yra potencialios grėsmės, ir kokios yra potencialios silpnosios vietos.

„Turime veikti ne įveikdami pasekmes, o užkirsdami kelią toms pasekmėms“, – kalbėjo G. Nausėda.

Valstybės vadovas per spaudos konferenciją pažymėjo, kad šiandien Lietuva kova ir su medicininėmis koronaviruso pasekmėmis, viruso įtaka ekonomikai.

„Bet net ir šiandien negalime pamiršti, kad gyvename tam tikroje konkrečioje geopolitinėje erdvėje, supami ir draugiškų, ir ne tokių draugiškų valstybių, kurių interesai Lietuvos teritorijoje buvo yra ir bus ateityje“, – sakė G. Nausėda.

Gavęs atsakymus, šalies vadovas konstatavo, kad yra visos prielaidos šių tarnybų sklandžiai veiklai.

Kandidatūrą pateiks pirmadienį

Prezidentas Gitanas Nausėda Valstybės saugumo departamento vadovo kandidatūrą žada pateikti kitą pirmadienį, po to, kai savo išvadas dėl žvalgybos veiklos paskelbs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas.

Šalies vadovas tikisi, kad dėl direktoriaus kandidatūros parlamentas apsispręs kitą antradienį, kovo 31 dieną.

„Mes laukiame ateinantį pirmadienį įvyksiančio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdžio, kuriame bus pateikta išvada dėl VSD veiklos ir po šitų išvadų mes apsispręsime ir pateiksime savo kandidatūrą, veikiausiai netgi tą pačią dieną“, – spaudos konferencijoje trečiadienį sakė G. Nausėda.

„Galima dalykas, kad šita kandidatūra bus svarstoma kitą antradienį, kovo 31 dieną vyksiančiame plenariniame posėdyje“, – pridūrė prezidentas.

Pagal įstatymą, VSD direktorių skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.

Anksčiau prezidentas yra minėjęs, kad svarsto kelis kandidatus, tarp jų – ir galimybę antrajai kadencijai skirti dabartinį žvalgybos vadovą Darių Jauniškį.

Kol kas aktyvių veiksmų nemato

VSD vadovas Darius Jauniškis užtikrino, kad jo institucija atlieka ir atliks savo funkciją.

„Yra tam tikrų apribojimų dėl koronaviruso situacijos šalyje, bet tai jokiais būdais nereiškia, kad žvalgyba neturėtų atlikti savo funkcijų. Manau, kad šiandieną vienas iš pagrindinių dalykų, kuriuos turėtų užtikrinti valstybė, tai yra sklandų institucijų darbą, net esant gąsdinančiai situacijai dėl koronaviruso. Tik sutelktu darbu (…) galime užtikrinti valstybės funkcionalumą ir išgyvenimą“, – sakė D. Jauniškis.

VSD vadovas teigė kol kas nepastebi suintensyvėjusio priešiškų žvalgybų veikimo.

„Kadangi manau, kad koronaviruso protrūkis pasaulyje yra naujas dalykas, visam pasauliui reikėtų prisitaikyti, tai kol kas nematome intensyvių veiksmų iš užsienio priešiškų žvalgybų. (…) Vyksta prisitaikymo periodas“, – sakė D. Jauniškis, pabrėždamas, kad tai nereiškia, kad VSD nestebi tokių dalykų.