Policija žurnalistams taip pat patvirtino sulaukusi tokio pranešimo.

Vakar Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika tikino, kad koronavirusu užsikrėtęs asmuo grįžo iš Anglijos.

„Grįžo kovo 13 dieną. Vakar (kovo 18 d.) pasijuto blogai, pradėjo karščiuoti, perštėjo gerklę, kosėjo. Kreipėsi į greitąją pagalbą, buvo atvežtas infekcinių ligų skyriui, paimtas tepinėlis ir jis grįžo į saviizoliaciją.

Šiandien patvirtinus teigiamą mėginį, pacientas buvo aplankytas namuose, ir jis toliau tęs saviizoliaciją, gydysis namuose. Tai pirmas atvejis turbūt toks, nes būklė jo lengva, sveikatos apsaugos ministras vakar patvirtino tvarką, kad lengvos būklės pacientai galės gydytis namuose“, – sakė R. Mažeika.

Tačiau etaplius.lt skelbia, kad susirgusio vyro neatsakingumas šiurpina kaimynus.

„Penktame aukšte gyvena jaunuolis, kuris išleistas gydytis namuose, grįžęs iš Anglijos, o vaikšto kur nori, jokios saviizoliacijos. Ir sveikatos centras žino, sakė bandys jį sudrausminti, nes visiškai nesilaiko reikalavimų“, – gautą nusiskundimą cituoja portalas.

Kaip Šiaulių portalui teigė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Šiaulių departamento atstovė Simona Abromavičienė, dėl šio konkretaus, namo koronavirusą gydytis išleisto asmens specialistai ketvirtadienio rytą pranešimų nebuvo gavę.

Anot A. Abromavičienės, apie saviizoliacijos pažeidimus NVSC specialistai sužino iš policijos, tada gali kreiptis į pažeidėją ir priminti saviizoliacijos taisykles.

Tuo tarpu Šiaulių policijos atstovai portalui patvirtino, kad iš vieno pranešėjo taip pat yra sulaukę tokios pačios informacijos, ją esą perdavė NVSC, nes policijai duomenys dėl duomenų apsaugos apie susirgusių asmenų gyvenamąją vietą nėra teikiami.

Patikino, kad pranešimas ne apie tą asmenį

Kaip Delfi informavo etaplius.lt žurnalistė Monika Viliušytė, su ja ketvirtadienio popietę susisiekė NVSC Šiaulių departamento atstovė S. Adomavičienė. Specialistė patikino, kad vakar vakare, 21 val. 29 min., tikrai gauta informacija iš policijos apie tai, jog į juos kreipėsi vienas Šiaulių miesto gyventojas, teigdamas, kad kaimynystėje gyvena galimai koronavirusu užsikrėtęs asmuo, nesilaikantis karantino.

Visuomenės sveikatos specialistams patikrinus informaciją paaiškėjo, jog skambinęs žmogus kalbėjo apie visai kitą adresą, kuriuo užsikrėtusysis negyvena.

Specialistai susisiekė su užsikrėtusio jaunuolio artimaisiais, kurie patikino, jog šis tikrai laikosi visų saviizoliacijos taisyklių. Taigi, šiuo atveju kilęs nerimas gyventojų tarpe – bereikalingas, sakė specialistė, praneša etaplius.lt

Veryga: pareigūnai reikiamą informaciją gaus

A. Veryga, ketvirtadienį spaudos konferencijoje paklaustas, ar asmens duomenų apsauga tokioje situacijoje neturėtų būti antroje vietoje po gyventojų saugumo, patikino, kad šiuo metu taip ir yra.

„Ji tikrai ir yra antroje vietoje. Aišku, dalį dalykų, kaip ir minėjau, paciento teisę apie sveikatos būklę neatskleisti visos tos informacijos, tikrai gerbsime.

Bet pareigūnai reikiamą informaciją tikrai gaus ir jeigu kyla kažkokių problemų, mes tikrai tą išspręsime per operacijų valdymo centrą tiesiog sujungdami policijos pareigūnus su NVSC. Pareigūnai tikrai tokią informaciją galės gauti“, – tikino ministras.

Lengviems pacientams bus galima gydytis namuose

Lengvus koronavirusinė infekcijos (COVID-19) simptomus jaučiantys pacientai nuo šiol galės būti išleisti gydytis į namus, jei čia galės laikytis visų izoliavimosi (saviizoliacijos) taisyklių, ketvirtadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM).

Tai reiškia, kad tie, kuriems nereikia specifinio simptominio gydymo, nebus guldomi į ligonines. Tuo metu, pacientams, kuriems dėl jų sudėtingesnės būklės taikomas stacionarinis gydymas, jų sveikatai pagerėjus, taip pat bus leista gydytis namuose, nors tyrimo rezultatai vis dar bus teigiami.

Pasak Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, kitų šalių patirtis rodo, kad lengvesne forma sergantieji, jei jiems nereikia medicininės įrangos, intensyvios medikų priežiūros, tikrai gali likti namuose ar kitoje izoliavimosi vietoje. Vienintelė sąlyga – tinkamas izoliavimasis.

„Drauge su medikais priėmėme sprendimą neguldyti pacientų į ligonines, kai tam nėra indikacijų. Tačiau esminis momentas čia yra izoliavimasis. Tai reiškia, kad žmogus, jei jam nustatyta koronavirusinė infekcija ir simptomai yra lengvi, privalo izoliuotis.

Lengvi simptomai nereiškia, kad žmogus nekelia užkrėtimo pavojaus aplinkiniams. Tad žmonės, kurie ligos laiką galės praleisti patogiau nei ligoninėje, namuose, privalo griežtai laikytis nustatytų taisyklių. Ir čia negali būti jokių interpretacijų“, – anksčiau sakė ministras A. Veryga.

Be to, pacientams bus leidžiama gydytis namuose ne tik, jei bus tinkamos sąlygos izoliuotis, bet ir jei yra galimybė konsultuotis su šeimos gydytoju ir pacientui suteikta informacija, kaip sekti sveikatos būklę ir kur kreiptis, jei sveikatos būklė pablogės.

Medikai šį žingsnį sveikina

Delfi primena, kad medikai tokį sprendimą palaiko ir sako, kad jis savalaikis, nes tokios gydymo schemos taikomos visos šalyse.

„Kolegų Italijoje patirtis parodė, kaip yra svarbu neperkrauti gydymo įstaigų karantinuojamais ar simptomų neturinčiais pacientais, kuriems nereikia specifinio gydymo. Svarbu neišnaudoti šalies žmogiškųjų bei materialinių resursų prieš laiką ir pataupyti juos vėlesniam metui, kai teks susitelkti dėl turinčių rimtų ar gyvybei pavojingų simptomų ir reikalaujančių intensyvios terapijos koronavirusu užsikrėtusių pacientų gydymo “, – sakė VUL Santaros klinikų generalinis direktorius Feliksas Jankevičius.

Anot Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus Remigijaus Mažeikos, džiugu, kad priimtas ir pacientui, ir gydymo įstaigai palankus sprendimas.

„Respublikinėje Šiaulių ligoninėje gydytas pacientas tapo pirmuoju, kuris dėl koronavirusinės infekcijos lengvos formos gydomas saviizoliacijoje. Tad, savo ruožtu, labai sveikiname ministro priimtą sprendimą. Ligoninėje atskyrėme karščiuojančių pacientų srautus, tad, nebehospitalizuojant lengvų atvejų, galime resursus naudoti taip, kad apsaugotume klinikinius skyrius nuo galimos infekcijos“, – sakė R. Mažeika.

Kauno klinikinės ligoninės generalinis direktorius Albinas Naudžiūnas teigė, kad, kaip rodo ligšiolinė patirtis, visi gydyti ligoniai buvo lengvi, jiems iš esmės taikytas tik stebėjimas, tad priimtas sprendimas svarbus ir būtinas.

„Iki šiol mūsų ligoninėje gydyti ligoniai buvo lengvi, jiems iš esmės taikytas tik stebėjimas. Tačiau tam vis tiek būtina naudoti visas personalo ir aplinkos apsaugos priemones, kurios yra vienkartinės. Jas vertėtų tausoti laikotarpiui, jei epidemijos mastai išsiplėstų ir turėtume daugiau sunkių ligonių. Būtent jiems labiausiai ir reikia ligoninės personalo pagalbos, o lengvi ligoniai tikrai gali sėkmingai gyti namų aplinkoje“, – teigia A. Naudžiūnas.