„Prezidentas turėtų turėti daugiau galių turbūt organizuojant išankstinius rinkimus. Formaliai, teoriškai išankstiniai rinkimai gali būti organizuojami, realiai jų organizuoti praktiškai neįmanoma, ir nuo neatmenamų laikų to nėra buvę“, – per LRT sekmadienį transliuotai laidai „Savaitė“ sakė šalies vadovas.

„Ko gero, balansas tarp valdžių būtų kur kas didesnis, jeigu tokia akcija arba tokia alternatyva (pirmalaikiai rinkimai – BNS) egzistuotų“, – pažymėjo šalies vadovas.

Apie galimybę skelbti pirmalaikius rinkimus G. Nausėda svarstė atsakydamas į klausimą, ar nebuvo klaida po prezidento rinkimų susisiekimo ministru skirti Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovą Jaroslavą Narkevičių, kurio veiklą vertina neigiamai.

„Tai nebūtų valdančiosios koalicijos, nebūtų 2020 metų biudžeto, klausimas, kaip mes šiandien dorotumėmės su koronaviruso grėsme, neturėdami normalios Vyriausybės“, – į šį klausimą atsakė G. Nausėda.

Jis taip pat pakartojo, kad susisiekimo ministro darbas jo netenkina.

Šalies vadovas taip pat sakė, kad suteikus daugiau galių šioje situacijoje, jis kaip prezidentas būtų pasirengęs prisiimti su pirmalaikiais rinkimais susijusią riziką, t. y. galimybę, kad naujas Seimas galėtų inicijuoti prezidento pirmalaikius rinkimus.

„Aš būčiau kaip prezidentas pasirengęs prisiimti su tuo susijusią riziką, nes, kaip jūs žinote, tokio instrumento naudojimas reiškia, kad naujai išrinktas Seimas gali rengti pirmalaikius prezidento rinkimus. Kiek man žinoma, svarstant Konstituciją, tokia alternatyva arba toks pasiūlymas buvo, bet buvo pasirinktas kitas variantas, kuris, mano nuomone, nėra optimalus“, – kalbėjo G. Nausėda.

Pirmalaikius Seimo rinkimus šiuo metu prezidentas gali skelbti, jei Seimas nepatvirtina Vyriausybės, arba Vyriausybės siūlymu, jeigu Seimas pareiškia tiesioginį nepasitikėjimą Vyriausybe.

Svarsto Jauniškį teikti antrai kadencijai


G. Nausėda sako svarstantis dabartinio Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovą Darių Jauniškį teikti antrai kadencijai, nors yra ir kitų kandidatų.

„Aš pasakysiu tik tiek, kad D. Jauniškis atrodo labai rimtas kandidatas šioms pareigoms eiti, kadangi kam jau kam, bet man labai gerai žinoma, ką VSD nuveikė per pastaruosius penkerius metus“, – interviu sekmadienį LRT laidai „Savaitė“ sakė G. Nausėda.

„Pagaliau, aš esu jų informacijos tiesioginis vartotojas. Matau šios informacijos kokybę, matau didelį darbą, įdėtą į šitų rezultatų pateikimą“, – pažymėjo šalies vadovas.

Jis taip pat kartojo negalėjęs prašyti VSD patikrinti būsimus jo komandos narius ir rėmėjus.

„VSD negali, net jeigu kas nors sugalvotų ir sumanytų tai padaryti, tirti pagal bet kokį piliečių užsakymą. Aš buvau pilietis, eilinis Lietuvos pilietis. Taip, galbūt viešoje erdvėje matomas, bet vis dėlto tokių galių aš tikrai neturėjau“, – teigė G. Nausėda.

Aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs tuometinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Vytautą Baką, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą V. Ušacką.

D. Jauniškio kadencija VSD vadovo poste baigiasi šių metų balandžio 13 dieną.

Valstybės saugumo departamento direktorių penkerių metų kadencijai Seimo pritarimu skiria ir atleidžia prezidentas.