Sekmadienį Lietuvos pasienyje su Lenkija nusidriekė didelės vilkikų eilės. Kaip anksčiau pranešė alstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) taip nutiko dėl įrangos gedimo Lenkijos pusėje.

Tuo tarpu, anot S. Skvernelio, didžiausios problemos Lietuvos piliečiams kyla Vokietijos ir Lenkijos pasienyje.

„Nėra paprasta situacija. Matome, kokios yra vilkikų eilės į Lenkijos pusę, bet, matyt, tai yra pradžia. Betarpinis kontaktas yra sienos apsaugos tarnyboje į abi puses, tiek ir tarpvyriausybiniu lygmeniu sprendžiami klausimai. Didžiausios problemos yra tarp Lenkijos ir Vokietijos sienos, kas susiję su mūsų piliečiais“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras patikino, kad sprendimai dėl Lenkijoje įstrigusių ir į Lietuvą negalinčių grįžti piliečių, bus rasti.

„Yra formuojamos specialios lengvųjų automobilių kolonos, kurios bus lydimos Lenkijos policijos pagalba. Yra galimybė Vokietijoje suformuoti traukinį ir kartu padėti Latvijos ir Estijos piliečiams. Taip pat numatytas ir šiandien įvyks oro maršrutas į Berlyną“, – pasienyje kalbėjo S. Skvernelis.

Pasienyje įstrigo 32 lietuviai

Delfi anksčiau rašė, kad iš Vokietijos keliaujanti 9 lietuvių grupė įstrigo Lenkijoje, ties Slubicės pasienio postu. Kaip teigė tarp jų esanti Ingrida, Vokietijoje su vyru lankėsi darbo reikalais, kai jų skrydis buvo atšauktas, jie į Lietuvą nusprendė grįžti autobusu. Tačiau nuo vakar vėlaus vakaro autobusui pajudėti tolyn per Lenkiją link Lietuvos nebuvo leista.

„Prie pasienio atvažiavome 23:55, šį laiką yra užfiksavusios ir kameros. Tačiau kol mus pradėjo tikrinti, kol priėjo pasieniečiai jau buvo ir 00:02. Todėl mūsų ir nebepraleido, nes jie tai argumentavo tuo, kad jau po dvyliktos valandos – viskas, nebepravažiavote. Mums buvo liepta važiuoti atgal, skristi į Rygą ir iš jos bandyti grįžti į Lietuvą. Bet mes nesutinkame. Kadangi nesutinkame apsisukti atgal, mus čia pastatė į tokią aikštelę dabar ir karts nuo karto ateina pasakyti ir paraginti mus vėl apsisukti ir grįžti atgal į Vokietiją“, – pasakojo moteris.

Sekmadienį popiet S. Skvernelis pranešė, kad Lenkijos ir Vokietijos pasienyje įstrigusius lietuvius Vyriausybė ruošiasi parskraidinti karinių oro pajėgų transporto lėktuvu „Spartan“.

„Bandysime parskraidinti žmones nuo Lenkijos-Vokietijos sienos per Berlyną „Spartanu“, jei nepavyks įtikinti Lenkijos atidaryti humanitarinį koridorių. Pirmą grupę tikimės parskraidinti dar šiandien“, – BNS sekmadienį sakė premjeras.

Pasak Vyriausybės vadovo, parskraidinimą šiuo metu derina Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijos.

Lietuva prašė Lenkijos laikinai praleisti į tėvynę norinčius grįžti lietuvius per šalies teritoriją, tačiau kol kas teigiamo sprendimo nesulaukė.

Anot premjero, šiuo metu lenkai dar svarsto galimybę įleisti lietuvius pėsčiomis – tokiu atveju Lietuvos Vyriausybė atsiųstų transportą jiems parvežti.

„Žmonėms reikia palaikyti kontaktus su ambasada, registruotis ir bet kokiu atveju jie nebus palikti likimo valiai ir nuo Lenkijos-Vokietijos sienos mes juos parsigabensime“, – teigė S. Skvernelis.

Užsienio reikalų ministerijos atstovė Rasa Jakilaitienė BNS sakė, kad, naujausiais duomenimis, pasienyje yra įstrigę 32 Lietuvos gyventojai.

Lenkija sienas užsieniečiams uždarė nuo sekmadienio vidurnakčio. Lietuva tą patį ketina padaryti ateinantį vidurnaktį, tačiau žada leisti humanitarinį koridorių į savo šalis norintiems grįžti latviams ir estams.

Susidarė vilkikų eilės

Sekmadienį pasienyje su Lenkija susidarius iš Lietuvos vykstančių vilkikų eilei, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas sako, kad eilė Kalvarijos–Budzisko punkte susidarė dėl įrangos gedimo Lenkijos pusėje, todėl Lietuva paskolino savo įrangą.

„Linavos“ vadovas mano, kad eilę išprovokavo pasieniečių darbo „įgūdžių praradimas“. Anot jo, kur kas didesnė problema, kaip Lietuvai susigrąžinti vairuotojus iš Vokietijos, Lenkijai jų neįsileidžiant.

„Kalbant apie Lenkijos pasienį, ten problema susidarė, kai sugedo lenkų naudojami termometrai temperatūrai matuoti, todėl jie sustabdė praleidimą. Norėdami tą problemą išspręsti, perdavėme savo termometrus lenkų kolegoms, kad jie galėtų bent pradėti leisti“, – BNS sakė VSAT vadas Rustamas Liubajevas.

„Tokia situacija buvo, reikėjo skubiai priimti tokį sprendimą, kad jie pradėtų vykdyti kontrolę ir praleidimą per kontrolės punktą“, – teigė VSAT vadas.

Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asociacijos „Linava“ generalinis sekretorius
Mečislavas Atroškevičius mano, kad eilę išprovokavo darbo „įgūdžių praradimas“.

„Neturėjome jau 16 metų muitinės, įstoję į Šengeną neturėjome pasienio, pirmą kartą tokie įvykiai čia, tai pareigūnai kol susigaudo naujose situacijose “, – BNS sekmadienį teigė M. Atroškevičius.

Anot jo, kur kas didesnė problema, kaip Lietuvai susigrąžinti vairuotojus iš Vokietijos, kurių neįsileidžia Lenkija.

„Didesnę problemą turime grįžtančių. Lenkai įsivedė savo reikalavimus, niekas nežino, kaip kas veikia. Yra dabar grįžtančių autobusiukais vairuotojų ir jie negali pasiekti Lietuvos“, – BNS teigė „Linavos“ vadovas.

Pasak jo, Vokietijoje įstrigo „tikrai daug vairuotojų“.

„Labai daug. Įsivaizduokite, jeigu ten dirba tūkstančiai. Kas pusantro mėnesio juos keičia. Bandome dabar skaičius sugaudyti. Tai yra šimtai, tūkstančiai. Nuolat jų srautas ir apie tai nepagalvota“, – kalbėjo M. Atroškevičius.

Jis pabrėžė, kad lenkai savo įmonių vairuotojus iš trečiųjų šalių praleidžia, o Lietuvos – ne.

M. Atroškevičiaus teigimu, šią problemą prie Vokietijos-Lenkijos sienos žino ir premjeras, ir susisiekimo ministras.

„Linavos“ vadovas BNS sakė, kad kai kurie vežėjai nuo Vokietijos-Lenkijos sienos vairuotojus grąžino iki Kylio, Hamburgo, kad į Lietuvą juos pargabentų su keltais.

VSAT vadovo duomenimis, prie Lenkijos sienos susiformavo šešių kilometrų vilkikų eilė, ir ji toliau ilgėja: „Mano naujausia informacija buvo šeši kilometrai, bet, kiek aš supratau, ta eilė didėja“.

Pasienyje su Latvija, anot VSAT vado, kol kas ramu, duomenų apie eiles ir kitokius trikdžius jis teigė neturintis.

Pasieniečiai anksčiau skelbė, kad pasienyje su Lenkija susidarė vairuotojų ir keleivių eilės reikalaujant Lenkijos pareigūnams pateikti anketas, kurių pildymas užima nemažai laiko.

Šiuo metu sausumos eismas iš Lietuvos į Lenkiją ir atgal galimas tik per buvusį Kalvarijos–Budzisko punktą. Visi kiti Lietuvą ir Lenkiją jungiantys keliai yra uždaryti.