„Sienų uždarymas praktiškai taip pat gali būti tarp svarstomų alternatyvų. Šiuo metu vykdoma patikra ir praktiškai sienų kontrolė yra visoje teritorijoje“, – po Valstybės gynimo tarybos posėdžio penktadienį Krašto apsaugos ministerijoje žurnalistams sakė šalies vadovas.

Pasak G. Nausėdos, šiuo metu ties šalies sienomis vykdomos priemonės yra adekvačios.

„Reikia užmegzti labai tvirtą informacinį ryšį su tais, kurie kirto sieną, ypatingai, jeigu jie atvyksta iš tų šalių, kurios laikomos rizikingomis“, – teigė G. Nausėda.

„Šiuo metu būtent tokia priemonė yra adekvačiausia susiklosčiusiai situacijai“, – sakė jis.

Šalies vadovas taip pat ragino žmones nepasiduoti panikai.

„Tikrai nepasiduokite panikai ir pasistenkite apriboti savo judėjimą, kiek tai yra įmanoma. Mažiau klausykite netikrų pranašų, ypač socialiniuose tinkluose“, – teigė G. Nausėda.

Seimo Europos reikalų komitetas penktadienį nusprendė siūlyti Vyriausybei dėl koronaviruso grėsmės uždaryti valstybės sieną.

Rekomendacinio pobūdžio sprendimą komiteto nariai priėmė vienbalsiai. Toliau jis turėtų keliauti į Vyriausybę, kur parlamentarai tikisi sulaukti palaikymo.

Šalyje iki šiol buvo patvirtinti trys koronaviruso atvejai.

Veryga: valstybės sienų uždarymas turėtų neigiamų padarinių

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad penktadienį vykusiame Valstybės gynimo tarybos (VGT) posėdyje supažindino šalies vadovus su koronaviruso situacija.

Ministro teigimu, sprendimas uždaryti valstybės sienas turėtų neigiamų padarinių ir nebūtų labai reikšminga priemonė kovoje su viruso plitimu. Kartu A. Veryga pabrėžia, kad jau dabar atliekama daugiau tyrimų, o dar didesnis atliekamų koronaviruso mėginių tyrimų skaičius, pasak jo, sukeltų problemų laboratorijose.

„Dabar viskas priklausys nuo to, kiek visuomenė bus sąmoninga ir sureaguos į raginimus, o raginimas dabar yra vienas ir konkretus, paprastas – kaip galima mažiau judėti. Ta socialinė izoliacija ne tik parvykusiems, bet ir visiems kitiems“, – penktadienį po Krašto apsaugos ministerijoje vykusio VGT tarybos posėdžio žurnalistams sakė A. Veryga.
Paklaustas, ar atliekamų tyrimų skaičius didės, A. Veryga atsakė, kad atvejų apibrėžimas jau dabar yra išplėstas.

„Tyrimų skaičius jau dabar daugėja, nes yra tiriamos neaiškios pneumonijos. (...) Jis neturi būti dėl skaičiaus tiesiog plečiamas. Galime visus staiga pradėti tirti, tada susidursime su problemomis laboratorijoje. Tirti reikia tuos, ką reikia tirti, ir specialistai nustato, kokią visuomenės grupę reikia tirti, stebėti“, – patikino A. Veryga.

Kartu ministras pabrėžė, kad valstybės sienų uždarymas turėtų padarinių.
„Supraskite, kad sienų uždarymas turėtų tam tikrų pasekmių. Saviems piliečiams mes sienų uždaryti negalėsime. O kur jie liks, jie gi turės grįžti namo? Neapgaudinėkime savęs, sienų uždarymas grįžtančių piliečių nesulaikys. Dar daugiau, mes privalėsime sudaryti sąlygas jiems sugrįžti – parsigabenti, parsivežti“, – pridūrė A. Veryga.

Jo teigimu, užsieniečiai taip pat nebekeliauja labai daug, tad valstybės sienų uždarymas, A. Verygos teigimu, nebūtų svarbiausia kovos su koronaviruso plitimu priemonė.

Seimo Europos reikalų komitetas taip pat siūlo dėl koronaviruso uždaryti valstybės sienas

Seimo Europos reikalų komitetas penktadienį nusprendė siūlyti dėl koronaviruso grėsmės uždaryti valstybės sieną.

„Priėmėme sprendimą rekomenduoti (uždaryti sienas-BNS). (...) Bus nusiųstas Vyriausybei, Vyriausybė spręs“, – BNS sakė komiteto pirmininkas socialdarbietis Gediminas Kirkilas.

Rekomendacinio pobūdžio sprendimą komiteto nariai priėmė vienbalsiai. Toliau jis turėtų keliauti į Vyriausybę, kur parlamentarai tikisi sulaukti palaikymo.

„Aš manau, kad jau praktiškai taip ir vyksta – tos kitos šalys jau uždaro sienas. Sprendžiant pagal visą eigą, aš manau, kad turėtų palaikyti“, – sakė G. Kirkilas.

Pasak jo, vienas iš argumentų yra tai, jog Lietuvos pasieniu eina išorinė Europos Sąjungos siena.

„Mes ne vien tik su Europos Sąjungos šalimis ribojamės, ribojamės ir su ne ES šalimis, iš kurių galbūt ir nėra patikimos informacijos: Baltarusijos, Kaliningrado srities yra nemažas judėjimas“, – sakė G. Kirkilas.

Komiteto narys, konservatorius Dainius Kreivys sako, jog šiuo metu yra tinkama proga sustabdyti viruso plitimą.

„Pagrindimas yra tai, kad šiai dienai mes esame toje pirminėje stadijoje, kurioje galima apriboti viruso plitimą, sklaidą“, – sakė jis.

„Mes kol dar galime šitą daryti, mūsų statistika rodo, kad esame šioje stadijoje, tą reikia skubiai daryti. Izraelis čia yra geras pavyzdys ir buvo cituojamas ne kartą mūsų komitete šiandieną“, – kalbėjo parlamentaras.

Jo teigimu, delsiant dar bent savaitę, jau galėtume kalbėti nebent apie pasekmių mažinimą.

Politikai nesprendė techninių klausimų, kokiomis aplinkybėmis žmonėms būtų leidžiama keliauti, tačiau svarstė, jog logistika, tiekimas, taip pat gyvybiškai būtinos kelionės nebūtų ribojamos, o atvykstantieji būtų karantinuojami.

Kad šalies sienų uždarymas dėl koronaviruso grėsmės gali būti svarstomas, teigia ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Kol kas koronavirusas nustatytas trims asmenims Lietuvoje – šiaulietei ir kauniečių porai. Visi jie lankėsi Šiaurės Italijoje. Šie asmenys gydomi ligoninėse.

Dėl koronaviruso grėsmės Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija, dviem savaitėms sustabdyta visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veikla, uždraustos kelionės į kai kurias valstybes.

Pasaulyje registruota 128,3 tūkst. koronaviruso atvejų, 4,7 tūkst. žmonių mirė, daugiau kaip 68,3 tūkst. pasveiko.